87 500 €56 m²

Hintantie 29 A, Hintta-Laanila, Oulu2h+k

Velaton hinta
87 500 €
Hoitovastike
257,38 € / kk
Asuinpinta-ala
56 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1958
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Hintta-Laanila
Kaupunki
Oulu

Valoisa kaksio läheltä Oulun keskustaa!

Tämä valoisa ja avara kaksio sijaitsee Oulun Hintta-Laanilan rauhallisella ja arvostetulla asuinalueella. Asunnon ikkunoista avautuu näkymä taloyhtiön pihalle, ja ensimmäisen kerroksen sijainti tarjoaa helppoutta arkeen. Alueella yhdistyvät luonnonläheisyys ja toimivat palvelut, ja Oulujoen kauniit maisemat tarjoavat upeat puitteet ulkoiluun ja vapaa-aikaan ympäri vuoden.

Vuonna 1958 valmistunut talo on pidetty hyvässä kunnossa, ja viime vuosina on tehty useita tärkeitä remontteja, kuten parveke- ja julkisivukorjaukset sekä ilmanvaihtokanavien nuohous. Tulevaisuudessa suunnitellaan muun muassa autopistokerasioiden uusimista ja pihan asfaltoinnin korjauksia.

Asunto Oy Hintantie 29 tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteiset tilat, kuten saunan, pesutuvan ja urheiluvälinevaraston. Autopaikat jaetaan isännöitsijän kautta jonotuksen mukaan, ja taloyhtiössä on myös mahdollisuus nopeaan verkkoyhteyteen.

Läheltä löytyvät kaikki arjen palvelut, kuten koulut ja päiväkodit, sekä hyvät liikenneyhteydet niin julkisilla kuin omalla autolla. Tämä koti sopii erinomaisesti niin yksinasuvalle kuin pariskunnalle, joka arvostaa rauhallista asuinympäristöä ja hyviä palveluita. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta juuri sinun kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Hintantie 29 A, 90500 Oulu
Kaupunginosa
Hintta-Laanila
Kohdenumero
80491392
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
56 m²
Tontin pinta-ala
3 388 m²
Kokonaispinta-ala
56 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Avokeittiö.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihkukaappi, allaskaappi, peilikaappi ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kellarikomero ja kaapistot
Näkymät
taloyhtiön pihalle
Tulevat remontit
2025 Asfaltoinnin korjauksia tarpeen mukaan 2025 Autopistokerasioiden uusiminen 2025 Ikkunoiden ja parvekeovien huoltotoimet tarpeen mukaan 2025 Puuston harvennus tarpeen mukaan 2025 Huoneistojen rakoventtiilien uusiminen 2025 Iv-nuohous ja ilmamäärien tasapainottaminen 2025 Palohälyttimet: asennukset yhtiön toimesta (vastuunsiirto)
Tehdyt remontit
2025: autopistokerasioiden tekniikka uusittu (vanhat rasiat) 2024: Rapputuuletuksen tehostaminen (ikkunoiden uusiminen rapuissa), ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmamäärien tasapainottaminen, sähkölukitus pesutupaan 2022: Rakennettu kolme (3) lisäautopaikkaa (näissä paikoissa valmius sähkölataukseen väh. 8A) 2020: Jätepisteen syväkeräysastiat uusittu 2019: kiikun ja turvahiekan asentaminen, Venttiilien asennus pääoviin 2018: Taloyhtiölaajakaistan käyttöönotto, saunan sähköinen lukitus 2017: Varaavan kiukaan asentaminen saunatilaan, korvausilmaventtiilien asentaminen huoneistoihin puuttuvalta osin, kuivaushuoneen seinän korjaus 2016: Viemäreiden linjasaneeraus, minkä yhteydessä uusittu taloyhtiön sähkökeskus ja huoneistokeskukset, iv-nuohous ja ilmamäärien tasapainottaminen, porraskäytävien huoltomaalaus, huoltoluukun asentaminen yläpohjaan (C-rappu) 2014-2015: Viemärisaneerauksen suunnittelu 2014: rappukäytävien ja kellaritilojen valaistuksen uusiminen 2013: Lukkojen uudelleen sarjoitus 2010: Parveke- ja julkisivukorjaus 2007: Vesikaton uusiminen, B-rapun yhden nousuviemärin uusiminen sekä IV-kanavien puhdistus + säätö 2001: Vesijohtojen ja pohjaviemärin uusiminen
Palvelut
Palvelut: K-Market Värttö 900m, Sale Hintta 1km, K-market Tuira 1,4km, Pizzeria 50 m
Paikallistiedot: Laanila on yksi Oulun viihtyisimmistä ja arvostetuimmista asuinalueista, jossa yhdistyvät luonnonläheisyys, toimivat palvelut ja monipuolinen asuminen. Alue sijoittuu kauniisti Oulujoen tuntumaan, ja jokimaisemat sekä lähiluonto tarjoavat upeat puitteet ulkoiluun ja vapaa-aikaan ympäri vuoden.

Laanilan asuntokanta on monipuolinen: alueelta löytyy niin perinteisiä ja uudempia kerrostaloja kuin myös omakoti- ja rivitaloasumista. Tämä tekee alueesta houkuttelevan erilaisiin elämäntilanteisiin – niin ensiasunnon ostajille, perheille kuin sijoittajillekin.

Arki Laanilassa on sujuvaa. Läheltä löytyvät koulut, päiväkodit ja peruspalvelut, ja Oulun keskustaan on helppo kulkea niin autolla, pyörällä kuin julkisillakin. Hyvät ulkoilumaastot alkavat lähes kotiovelta, ja jokivarren reitit tuovat lisäarvoa alueen asumiseen.

Laanila tarjoaa rauhallisen ja yhteisöllisen ympäristön, jossa kaupungin palvelut ja luonnon läheisyys kohtaavat tasapainoisella tavalla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
564-065-0026-0003
Postitoimipaikka
Oulu
Tietoliikennepalvelut
Telia kiinteistöyhteys kuitu, 10M

Hinta

Velaton hinta
87 500 €
Myyntihinta
77 612,65 €
Neliöhinta
1 562,50 € / m²
Velkaosuus
9 887,35 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
257,38 € / kk
Pääomavastike
109,77 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
367,15 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
12,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Pesutupamaksu 50€ / vuosi
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Hintantie 29
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 154 546 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1958
Huoneistojen lukumäärä
35
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1958
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 12.12.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
3 388 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Oulu Oy, Henri Uutela, 0207441707
Kaavoitustiedot
Oulun Kaupunki / Rakennusvalvonta
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys
Vesistön kuvaus
Kohde ei sijaitse saaressa
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2055
Tontin vuokra
11 310,02 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Oulun kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit