99 000 €55 m²

Kitimenpolku 22 B, Tuira, Oulu2h+k

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
207,20 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tuira
Kaupunki
Oulu

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ylimmän kerroksen kaksioon Oulun halutulla Tuiran alueella! Hyvin hoidetussa taloyhtiössä sijaitseva huoneisto tarjoaa upeat näkymät sekä laadukkaasti remontoidun keittiön ja kylpyhuoneen - tässä on koti, johon muutat vaivattomasti ilman remonttihuolia.

Asunnon pohjaratkaisu on toimiva ja selkeä. Avara eteinen sekä runsaat säilytystilat tekevät arjesta sujuvaa, ja valoisa kokonaisuus luo miellyttävän tunnelman heti sisään astuttaessa. Modernisoitu keittiö ilahduttaa kotikokkia laadukkailla kodinkoneilla ja käytännöllisillä säilytysratkaisuilla. Kaikki kodinkoneet on uusittu viimeisen puolen vuoden aikana. Oleskelutilat ovat avarat ja helposti sisustettavat, tarjoten viihtyisän ympäristön niin rentoutumiseen kuin yhdessäoloon.

Tilava makuuhuone antaa erinomaiset puitteet monenlaisiin sisustusratkaisuihin ja säilytystarpeisiin. Etelään suuntautuva lasitettu parveke toimii ihanteellisena paikkana nauttia niin aamukahvista kuin ilta-auringosta, ja luonnonvalo tulvii sisään esteettä olohuoneeseen.

Asunto on kauttaaltaan siistissä ja hyvin pidetyssä kunnossa. Sekä keittiö että kylpyhuone on uudistettu, joten voit keskittyä asumiseen heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Kylpyhuoneessa on pesukoneliitäntä, miellyttävä lattialämmitys, käytännölliset varusteet sekä tyylikäs laatoitus.

Taloyhtiössä on vuosien varrella toteutettu kattavasti merkittävät peruskorjaukset, kuten LVIS-saneeraus, katon kunnostus sekä viimeisimpänä piharemontti. Nämä takaavat huoletonta asumista pitkälle tulevaisuuteen. Asukkaiden käytössä ovat lisäksi talopesula, sauna sekä urheiluvälinevarasto, jotka tukevat sujuvaa arkea.

Sijainti on erinomainen: läheinen kaupunginpuisto tarjoaa virkistäytymismahdollisuuksia, ja Oulun keskustan kattavat palvelut ovat vain lyhyen matkan päässä.

Varaa oma esittelyaikasi ja tutustu kivaan kotiin paikanpäällä.

Perustiedot

Sijainti
Kitimenpolku 22 B, 90500 Oulu
Kaupunginosa
Tuira
Kohdenumero
615969
Kerros
5 / 5
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
3 633 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, induktioliesi uusi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkuseinä, peilit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys kylpyhuoneessa, kiinteät valaisimet.
Näkymät
Parveke etelän suuntaan
Tulevat remontit
Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvitys: 2028-2032 Hissien modernisaatio / uusiminen
Tehdyt remontit
1994 Parvekkeiden kunnostus. 1999 Kaukolämmön alajakokeskus uusittu. 2001 Ulkomaalaus. 2003 Asuinrakennuksen katto. 2007 Liikehuoneiston katto ja piha-aita. 2013 LVIS‑saneeraus. 2015 Piharemontti, Kitimenpolun puoleinen piha‑alue. 2016 Ikkunoiden kunnostukset, Kitimenpolun puolen kaikki ikkunat, 1. kerroksen julkisivun maalaus. 2017 Hissien korikaapelit, Autotallien ovien maalaaminen. 2018 Parvekkeiden kunnostaminen. 2019 Sisäänkäyntien puuosien uusiminen. 2020 Elementtisaumausten uusiminen. 2021 Vanhan sakokaivon tulppaaminen, Ikkunoiden tiivistyskorjaukset, ikkunapeltien uusiminen, ikkunoiden kunnostaminen tarvittavilta osin. 2022 Liikerakennuksen ilmanvaihdon parantaminen, Liikerakennuksen pihan autopaikkojen muutokset vuokrapaikoiksi. 2023 Vaarallisten puiden kaataminen tontilta, Liikerakennuksen takana olevan aidan poistaminen, Uusi pesukone ja puhelinrahastin pesutupaan. 2024 Pihasuunnitelmien päivittäminen, Lämmönjakokeskuksen uusiminen. 2025 Piharemontti ja jäteaseman uusiminen. Tuuletusparvekkeiden ja vesikaton kunnostaminen. Palovaroittimien hankkiminen.. Asunnon remontit: Keittiö uusittu, kylpyhuone uusittu linjasaneerauksen yhteydessä 2013

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
92 242,75 €
Neliöhinta
1 800 € / m²
Velkaosuus
6 757,25 €

Vastikkeet

Hoitovastike
207,20 € / kk
Pääomavastike
78,96 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
286,16 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksuennakko 20,00 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmävesi 5,20 €/m³ ja lämminvesi 21,00 €/m³). Autopaikkavuokra (kylmä) 12,00 €/kk. Autopaikkavuokra (lämmin) 19,00 €/kk. Autotallivuokra 57,00 €/kk. Saunamaksu (iso) 15,00 €/kk. Saunamaksu (pieni) 12,00 €/kk. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta ja omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kitimentie 22
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
45
Liiketilojen pinta-ala
208 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Kerroksia
5
Tontin koko
3 633 m²
Tontin vuokra päättyy
01.01.2060
Tontin vuokra
Vuosivuokra 13 800,00 €
Kunnan numero
564

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys
Pintamateriaalit
Keittiö: Laminaattilattia, maalatut seinät. Olohuone: Laminaattilattia, maalatut seinät. Makuuhuone 1: Laminaattilattia, maalatut seinät. Kylpyhuone: Laattalattia, laattaseinät. Eteinen: Laminaattilattia, maalatut seinät.