189 000 €69,5 m²

Tullivahdinkatu 1 D, Etu-Lyötty, Oulu3h,k,s

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
214,45 € / kk
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
2005
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etu-Lyötty
Kaupunki
Oulu

Valoisa ja huolella pidetty koti, jossa arki sujuu vaivattomasti ja asuminen tuntuu aidosti viihtyisältä. Tämä kaunis kolmio tarjoaa toimivan pohjaratkaisun, oman saunan sekä lasitetun länsiparvekkeen - täydellinen paikka nauttia ilta-auringosta pitkälle syksyyn.

Asunnon suuret ikkunat avautuvat kolmeen ilmansuuntaan, tuoden runsaasti luonnonvaloa koko kotiin. Tilava olohuone jatkuu luontevasti parvekkeelle, luoden avaran ja yhtenäisen oleskelutilan. Makuuhuoneet sijoittuvat rauhallisesti itään, ja ruokailutilasta avautuu valoisa näkymä etelään.

Huoneiston yhteydessä myydään autohallipaikka (vh. 16 000 €), joka tuo arkeen helppoutta ja mukavuutta. Autohallipaikka on tällä hetkellä vuokrattu.

Vuonna 2005 valmistunut taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja sitä on hoidettu säännöllisesti. Viime vuosina on toteutettu muun muassa porraskäytävien maalauskunnostuksia sekä parvekelasien huoltoja, mikä tukee asumisen huolettomuutta myös tulevaisuudessa.

Sijainti yhdistää rauhallisen asumisen ja arjen sujuvuuden: kattavat palvelut, koulut ja päiväkodit löytyvät noin 1,5 kilometrin säteeltä. Kauppareissut ja keskustan palvelut ovat nopeasti saavutettavissa, ja liikenneyhteydet toimivat vaivattomasti - myös rautatieasema on lähellä.

Tässä kodissa yhdistyvät valo, toimivuus ja hyvä sijainti - tule ihastumaan paikan päälle. Varaa oma esittelyaikasi ja löydä uusi kotisi!

Perustiedot

Sijainti
Tullivahdinkatu 1 D, 90120 Oulu
Kaupunginosa
Etu-Lyötty
Kohdenumero
615517
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Tontin pinta-ala
1 047 m²
Kokonaispinta-ala
69,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1-2 kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke lännen suuntaan
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone / wc, suihku, peilikaappi, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kellari, kaapistot
Näkymät
Makuuhuoneet idän suuntaan, ruokailutila etelän suuntaan ja olohuone lännen suuntaan
Tulevat remontit
Päätetyt: IV-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2025-2026, palovaroittimien uusiminen.. Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvitys: 2025-2026 Porraskäytävien lattioiden peruspesu + vahaus. 2027-2028 Kuntoarvion tilaaminen (PTS 10v).
Tehdyt remontit
2013 Kellarikäytävien seinien maalaus. 2015 IV-kanavien puhdistus. 2023 Parvekelasien huolto. 2024 Porraskäytävien maalauskunnostukset.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Keskustan palvelut n. 1,5 km säteellä, Prisma ja Citymarket n. 2 km. Koulut: Keskustan koulut. Päiväkoti: Keskustan päiväkodit.

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
189 000 €
Neliöhinta
2 719,42 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
214,45 € / kk
Pääomavastike
/ kk
Erityisvastike
20,85 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
235,30 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
24,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 24,00 €/hlö/kk. Vesimaksuennakko 24,00 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmä vesi 4,50 €/m³ ja lämmin vesi 11,00 €/m³). Myynnissä myös autopaikka 31 (osakkeet 18361-18372), vh. 16 000,00 €. Hoitovastike 29,00 €/kk. Ostaja vastaa varainsiirtoveroista, omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjojen sähköistämisestä.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Oulun Tullivahdinkatu 1
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2005
Huoneistojen lukumäärä
69
Liiketilojen pinta-ala
100,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2005
Kerroksia
5
Tontin koko
1 047 m²
Liikenneyhteydet
Rautatieasema n. 1,5 km
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
564

Pintamateriaalit
Keittiö: Parkettilattia, seinät maalattu. Olohuone: Parkettilattia, seinät maalattu. Makuuhuone 1: Parkettilattia, seinät maalattu/tapetoitu. Makuuhuone 2: Parkettilattia, seinät maalattu/tapetoitu. Sauna: Laattalattia, seinissä paneeli. Kylpyhuone: Laatoitettu. Eteinen: Parkettilattia, seinät maalattu/tapetoitu.