129 000 €41 m²

Rautatienkatu 52 A, Etu-Lyötty, Oulu2h+kk+ph+sa (+lasitettu parveke)

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
229,60 € / kk
Asuinpinta-ala
41 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
2008
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Etu-Lyötty
Kaupunki
Oulu

Ideasta elämäsi kotiin tai sijoitukseen!

Etu-Lyötyssä, aivan keskustan läheisyydessä, sijaitsee tämä näppärä kaksio, joka suuntautuu rauhallisen sisäpihan puolelle. Ensimmäisen asuinkerroksen huoneistossa on käytännöllinen pohjaratkaisu, johon kuuluu olohuone, keittokulmaus, makuuhuone, kylpyhuone ja sauna sekä lasitettu länsiparveke.

Olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle, joka tarjoaa lämpiminä aikoina mukavan oleskelutilan asunnon lisäksi. Keittokulmaus on varustettu valkeilla kalusteilla ja kattavalla kodinkoneistuksella, mikä tekee ruoanlaitosta vaivatonta. Kylpyhuoneeseen on tehty moderni nanopinnoitus, joka helpottaa tilan puhtaanapitoa. Omassa saunassa on lempeät löylyt.

Makuuhuoneessa on sopiva tila ainakin 120cm leveälle sängylle ja kaapistot tarjoavat runsaasti säilytystilaa. Lisäksi asunnon eteisessä on kaappitilaa ja taloyhtiön tiloissa huoneistokohtainen, lämmin häkkivarasto.

Taloyhtiö on valmistunut syyskuussa 2008. Lämmitysmuotona on kaukolämpö ja asunnoissa on koneellinen ilmanvaihto.

Asunto myydään vuokrattuna (717€/kk) pitkäaikaiselle asukkaalle, joka on viihtynyt kodissa jo vuodesta 2009 lähtien.

Sijoittajana voit hyödyntää vielä jäljellä olevaa, matalakorkoista rakentamisenaikaista yhtiölainaa. Rahoitusvastike on tuloutettu yhtiön kirjanpidossa ja on vähennyskelpoinen vuokratulosta.

Näytöt järjestetään sopimuksen mukaan, ota yhteyttä ja sovi aikasi! 0405616545 / Anu

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Rautatienkatu 52 A, 90120 Oulu
Kaupunginosa
Etu-Lyötty
Kohdenumero
80491908
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
41 m²
Tontin pinta-ala
8 375 m²
Kokonaispinta-ala
41 m²
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+ph+sa (+lasitettu parveke)
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrasopimuksen ehtojen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, liesi ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittokulmaus, jossa sopivasti säilytys- ja laskutilaa. Valkeat kalusteet, hyvä koneistus.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys (sähköllä). Pesutilojen kuvaus: Kaakeloinneille ja laattasaumoille on tehty syväpuhdistus ja likaahylkivä Nanopinnoitus.
Säilytystilat
Häkkivarasto ja kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Makuuhuoneen kaapistojen lisäksi eteisessä on hyvin kaappitilaa, jonka lisäksi yhtiön tiloissa on lämmin häkkivarasto.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys Asunto Oy Oulun Lyötynkamreeri - kunnossapitotarveselvitys 2025-2030 Asunto osakeyhtiölain 6 luvun 3 §:n mukaan As Oy:n hallituksen on esitettävä kerran vuodessa varsinaisessa yhtiökokouksessa kirjallinen selvitys kunnossapitotarpeista, jotka vaikuttavat olennaisesti osakehuoneiston käyttämiseen, yhtiövastikkeeseen tai muihin osakehuoneiston käytöstä aiheutuviin kustannuksiin. Lisäksi on esitettävä kirjallinen selvitys yhtiössä suoritetuista huomattavista kunnossapito- ja muutostöistä sekä niiden tekoajankohdat. Lukituksen uudistus. Suositeltu 2025 Huoneistokohtaiset palovaroittimet. Suositeltu 2025 Käytävän ja muiden yleisten tilojen valaisimien uusiminen tunnistimilla. Suositeltu 2026 Kaukolämpökeskuksen uusiminen ja patteriverkoston tasapainotus. Suositeltu 2026 Ilmanvaihtojärjestelmän nuohous ja huolto. Suositeltu 2027 Kiinteistön peruskuntoarvio. Suositeltu 2028
Tehdyt remontit
2016 Ilmastointikoneiden toiminnan tarkastus ja huolto 2017 Kuntoarvio 2018 Porraskäytävän huoltomaalaus 2018 Yhteis- ja huoneistovarastotilojen betonilattioiden huoltomaalaus 2018 Salaojien huuhtelu 2018 Ilmanvaihtojärjestelmän nuohous 2018 Pyörävaraston julkisivun huoltomaalaus 2018 Pyörävaraston ja jätehuoneen oven maalaus 2018 Ikkunoiden tarkastus ja huolto 2019 Kadunpuolella tumman harmaalla olevien betonipintojen maalaus 2019 Käytävien seinäpintojen kunnostus 2020 Parvekelasien huolto 2021 Autohallin valaistuksen uudistaminen 2021 Parvekelasien korjaus 2022 Kattopollareiden uusiminen 2023 Autohallin nosto-ovien jousien uusiminen 2023 Otanta pesuhuoneen kosteuskartoitus viidessä asunnossa. 1/kerros. 2023 Tuulettuvan alapohjatilan alipaineistuksen selvittäminen 2023 Sähköautojen latauspaikkojen selvittäminen. 2023 Käyttöveden lämmönvaihtimen uusiminen 2024 Valvonta ja hälytyspalveluiden järjestäminen/Autohallin kameravalvonta
Tietoliikennepalvelut
DNA Welho Oy, 10/10

Hinta

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
115 008,92 €
Neliöhinta
3 146,34 € / m²
Velkaosuus
13 991,08 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
229,60 € / kk
Pääomavastike
288,30 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
517,90 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 18 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Tietoliikennemaksu 2,50€/kk. Rakentamisen aikaisen yhtiölainan korko on 0,30% + 12kk euribor. Laina-aika päättyy 30.09.2030.

Rakennusvuosi
2008
Huoneistojen lukumäärä
40
Liiketilojen pinta-ala
91 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.12.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
8 375 m²
Tontin vuokra päättyy
31.12.2066

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Yksityisomistuksessa erillisosakkeina, tämän asunnon mukana ei myydä autopaikkaa.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Hyvin tilaa ainakin 120cm leveälle sängylle ja muullekin kalustukselle. Kiintokaapistoja vaatesäilytykseen.