158 000 €73,5 m²

Torikatu 70 as, Heinäpää, Oulu3h,k,kh

Velaton hinta
158 000 €
Hoitovastike
374,85 € / kk
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Heinäpää
Kaupunki
Oulu

Hyväkuntoisessa yhtiössä valoisa läpitalon huoneisto, jossa tilava länsiparveke ja toimivat pohjaratkaisut tarjoavat viihtyisää asumista aivan keskustan palveluiden äärellä.

Tämä koti sopii erityisesti sinulle, joka arvostat selkeää ja toimivaa pohjaratkaisua sekä vaivatonta arkea palvelujen äärellä. Olohuoneen ja keittiön suuret ikkunat tuovat runsaasti valoa lännestä, ja tilava parveke tarjoaa viihtyisän paikan ilta-auringossa rentoutumiseen. Makuuhuoneiden sijoittelu eri puolille asuntoa antaa sekä rauhaa että mahdollisuuden hyödyntää tiloja monipuolisesti. Parkettilattiat tuovat lämpöä ja yhtenäisyyttä kaikkiin oleskelutiloihin ja kylpyhuoneessa on liitäntä omalle pyykinpesukoneelle.

Taloyhtiössä on tehty laajasti remontteja, kuten käyttövesijohtojen ja sähköjen uusiminen sekä viemäreiden sukitus. Yhtiöllä on oma tontti ja kiinteistöä on hoidettu suunnitelmallisesti. Asukkaiden käytössä ovat taloyhtiön sauna, pesutupa sekä omat kellarikomerot.

Sijainti Heinäpään ja keskustan rajalla tarjoaa loistavat palvelut kävelymatkan päässä: kaupat, koulut, ravintolat sekä kulttuuritarjonta ovat aivan nurkan takana. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset, ja ympäröivä kaupunkiympäristö tarjoaa monipuoliset mahdollisuudet vapaa-ajan viettoon.

Perustiedot

Kaupunginosa
Heinäpää
Kohdenumero
613719
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
73,5 m²
Tontin pinta-ala
1 604,6 m²
Kokonaispinta-ala
73,5 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kh
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
siisti peruskunto
Lisätietoa vapautumisesta
Irtisanomisaika 6 kk
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesikupu, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tilava länsipuolen parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kaapistot, irtainvarasto
Näkymät
Läpitalon huoneisto. Olohuoneen, keittiön ja toisen makuuhuoneen ikkunat länsipuolelle, näkymä sisäpihalle. Toisen makuuhuoneen ikkunat itään aamuauringon puolelle, näkymä Torikadulle.
Tulevat remontit
Päätetyt: Hissin modernisointi: Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 16.10.2025 päätettiin jättää pöydälle hissin modernisointiasia. Sovittiin, että liiketilojen 1 ja 3 osakkaat valmistelevat oman esityksensä hissikustannusten jakamisesta ja toimittavat esityksensä taloyhtiölle. Tähän liittyen tehtiin osakkeenomistajille kysely vastikeperusteen muuttamiselle (yhtiöjärjestyksessä poikkeavalla tavalla) hissin modernisointihankkeessa. Hissiasiaa käsitellään seuraavassa ylimääräisessä tai varsinaisessa yhtiökokouksessa. Tehdyn kyselyn perusteella, kaikki osakkeenomistajat eivät suostu yhtiöjärjestyksestä poikkeavaan vastikeperusteeseen. Arviohinta hissin modernisoinnille n. 55 000 euroa.. Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvitys: Palovaroittimet huoneistoihin ja yleisiin tiloihin, ajastinkellot lämmitystolppiin, hissin uusiminen / modernisaatio suunnittelu, parvekkeiden teräsosien kunnostaminen (huoltomaalaus) ja porraskäytävän ulko-ovien uusiminen, liiketilan pihan puolen ovien uusiminen 2025. Yhtiön saunatilojen saneeraaminen 2026–2027. Suunnittelu aurinkopaneelien asentamisesta 2029. Pihan kunnostaminen, liiketilojen ovien uusiminen tuoteosatoimituksena ns. avaimet käteen 2030. Kellaritilojen saneeraus 2032.2 Yhtiön toiminnot jatkuvat nykyisellä tasollaan rakennuksen ja kiinteistötekniikan sekä piha-alueiden elinkaari huomioiden. Korjaustoimia ohjaa hallituksen 5 v.-korjaustarveselvitys ja yhtiökokouspäätökset.
Tehdyt remontit
Autokatos 2008. Julkisivujen ja parvekkeiden kunnostus 2014. Kattohuovan uusiminen 2016. Viemärien kuntotutkimus 2017. Liiketilan vesivahinkojen korjaukset 2018. Sähköjen ja käyttövesijohtojen uusiminen sekä viemäreiden sukitus 2019. Julkisivujen kuntoarvion teettäminen ja korjaussuunnittelu 2021. Julkisivukorjaukset, sähköautojen latauskartoitus 2022. Kellarin vesivahinkokorjaus, kattoviemäriputken sukittaminen ja ilmanvaihtokanavien puhdistaminen 2023. Liikehuoneiston 3 kastuneiden kattolevyjen vaihto, huoneiston 24 vesivahingon korjaus ja väestönsuojan tiiveyskoe 2024. Palovaroittimien asennus huoneistoihin, vesikaton kermikorjauksia ja autolämmityskoteloiden vaihtotyö 2025.. Asunnon remontit: Tapetoitu 2006 ja 2000-luvun alussa uusittu keittiön kaapistot.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Kattavat Heinäpään ja Oulun keskustan palvelut vieressä.
Lisätiedot
Hyvä sijainti Heinäpään ja keskustan palvelujen vieressä. Hoidettu ja suosittu taloyhtiö

Velaton hinta
158 000 €
Myyntihinta
130 469,75 €
Neliöhinta
2 149,66 € / m²
Velkaosuus
27 530,25 €

Vastikkeet

Hoitovastike
374,85 € / kk
Pääomavastike
282,98 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
657,83 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Autopaikka 18,00 €/kk. Vesiennakko 20,00 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmä vesi 4,20 €/m³ ja lämmin vesi 9,50 €/m³). Saunamaksu 8,00 €/vuoro. Yhtiökokouspäätös 18.3.2025: Hallituksella on tarvittaessa valtuudet periä kaksi ylimääräistä lisävastiketta ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta taloustilanteen niin vaatiessa. Hallituksella on valtuudet muuttaa pääomavastikkeiden suuruutta vastaamaan lainojen korkomuutoksia. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta sekä omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Oulun Torikatu 70
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
20
Liiketilojen pinta-ala
260,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
5
Tontin koko
1 604,6 m²
Kunnan numero
564

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kellarikomerot, väestösuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys
Pintamateriaalit
Keittiö: parkettilattia, seinät maali, katto maalattu. Olohuone: parkettilattia, seinät maali, katto maalattu. Makuuhuoneet: parkettilattia, seinät tapetti, katto maalattu. Kylpyhuone: laattalattia, seinät laatta, katto maalattu. Eteinen: parkettilattia, seinät tapetti, katto maalattu.