74 000 €40 m²

Paimenpolku 3 C, Karjasilta, Oulu2h, k

Velaton hinta
74 000 €
Hoitovastike
240 € / kk
Asuinpinta-ala
40 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1951
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Karjasilta
Kaupunki
Oulu

Tervetuloa ihastumaan idylliseen Karjasillan puutalokaksioon.

Taloyhtiö seisoo vakaasti kaupungin vuokratontilla ja lämpeää ekologisesti kaukolämmöllä. Vuosien varrella yhtiöhtä on hoidettu ja merkittävimmät perusparannukset ovat vuosien aikana vesikattojen uusiminen 2007, sekä julkisivuverhouksen ja ikkunoiden uusiminen 2016. Kun yhtiö on hyvin hoidettu, on asuminen huoletonta.

Asunto on 40m² johon mahtuu rakennusajalleen tyypillisesti oma keittiö, olohuone sekä tilava makuuhuone. Säilytystilaa asunnosta löytyy kiintokaapistoin sekä erillinen häkkivarasto. Asunnon kylpyhuone on juuri remontoitu läpikotaisin joten voit asustaa ilman suuria remonttihuolia.

Sijainti keskellä vehreää puutaloaluetta tarjoaa ainutlaatuista tunnelmaa. Ota yhteyttä niin käydään tutustumassa asuntoon paikanpäällä.

Myynti ja lisätiedot: JP Kyllönen / Aurea Kodit 0504011669 / jp.kyllonen@aurealkv.fi

Tästä kohteesta tarjouksen tekeminen sähköisesti on helpointa alla olevan osoitteen kautta: https://aurealkv.fi/ostotarjous-osake/

Perustiedot

Sijainti
Paimenpolku 3 C, 90140 Oulu
Kaupunginosa
Karjasilta
Kohdenumero
80489127
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
40 m²
Tontin pinta-ala
2 752 m²
Kokonaispinta-ala
40 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
01.05.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni ja liesi. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti ja teräs.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesuallas, bidee-suihku ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2026.
Säilytystilat
Kaapistot ja kellarikomero
Tulevat remontit
Porraskäytävien portaiden maalaus 2025-27. Pihasuunnitelma 2025. Vesikaton huolto -ja korjaus 2025. IV-kanavien puhdistus 2025-29.
Tehdyt remontit
Vesijohdot ja viemärit uusittu 1996. Sähköjohdot uusittu 2000. Saunaosasto uusittu 2001. Vesikatot uusittu 2007. ulko-ovet uusittu 2010. Lämpöverkon tutkimus 2013. Julkisivuverhouksen uusiminen ja ikkunoiden uusiminen 2016. Ensimmäisen kerroksen porrastasanteiden pinnoittaminen vinyylipinnoitteella 2019. Ulko-ovien uusiminen 2020. Palo- ja pelastussuunnitelman päivitys 2023. Latauskartoitus 2023. Postilaatikoiden uusiminen 2024. Pääsulakekoon suurentaminen 3x125A 2024. Asuinhuoneistojen palohälyttimien uusiminen 2025. Molok-jäteaseman hankinta 2025. Huoneiston B23 kylpyhuoneen vesivahingon korjaus 2026.

Velaton hinta
74 000 €
Myyntihinta
73 871,49 €
Neliöhinta
1 850 € / m²
Velkaosuus
128,51 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
240 € / kk
Pääomavastike
40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
280 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
17 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Paimenpolku 1-3
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1951
Huoneistojen lukumäärä
24
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1951
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.03.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
2 752 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti, Esakalle Vänttilä, 08 415 411 78
Tontin vuokra päättyy
31.12.2040

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikat taloyhtiön hallinnassa jonotusperiaatteella.