79 000 €53 m²

Tarkka-ampujankatu 20 A, Heinäpää, Oulu2h,k,kph/wc,las.parv.

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
301,30 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1959
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Heinäpää
Kaupunki
Oulu

Valoisa läpitalon kaksio erinomaisella sijainnilla Oulun keskustan tuntumassa.

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ja hyvin pidettyyn 53 m² läpitalon kaksioon. Koti tarjoaa toimivan ja selkeän pohjaratkaisun sekä miellyttävät puitteet omaan käyttöön, kuin sijoitukseenkin.

Kodissa on tilava olohuone, makuuhuone sekä erillinen keittiö, joka on uusittu muutamia vuosia sitten. Siistikuntoinen keittiö tarjoaa hyvin säilytys- ja työskentelytilaa. Läpitalon huoneisto tuo runsaasti luonnonvaloa ja lisää asumismukavuutta. Olohuoneesta käynti lasitetulle parvekkeelle, josta näkymät taloyhtiön puistoiselle sisäpihalle.

Taloyhtiössä on tehty merkittäviä perusparannuksia mm.2005, jolloin uusittiin viemäriputket, käyttövesiputket. Taloyhtiöstä on pidetty hyvää huolta ja tarpeellisia huoltoja on tehty tasaisin väliajoin. Tämä tuo huolettomuutta tuleville vuosille.

Sijaintina Tarkka-ampujankatu on erinomainen Oulun keskustan monipuoliset palvelut ovat kävelyetäisyydellä, ja Heinäpään urheilukeskuksen laajat liikunta- ja harrastusmahdollisuudet löytyvät aivan läheltä.

Tervetuloa tutustumaan paikan päälle!

Esittelyt ja lisätiedot: Miikka Heikkala Kiinteistönvälittäjä LKV 040 138 8844, miikka.heikkala@roof.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tarkka-ampujankatu 20 A, 90120 Oulu
Kaupunginosa
Heinäpää
Kohdenumero
80486538
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
5 581,2 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (rakennuslupa haettu ennen
01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph/wc,las.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1kk kuluttua kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin, erillisuuni ja liesitaso
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi ja pesuallas.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarvesvitys seuraavalle 5-vuodelle: Parvekkeiden kuntotutkimus 2025 Palovaroittimien uusiminen 2025 Vesikaton tarkastus 2025-2026 Lämmönjakokeskuksen uusiminen 2026-2027 Salaojitus ja patosuojaukset 2028-2029 Piha-alueiden pintarakenteiden korjauksia 2028-2029
Tehdyt remontit
2025 kaikki vesimittarit uusittu. 2024 Porraskäytävän maalaus D-rappu. 2024 2023 Vuonna 2016 käynnistetty hanke rakennusoikeuden lisäämisestä lopetettu 23.8.2023. 2023 IV-kanavien nuohous. 2016 Muu - Molempien talojen tuuletusparvekkeiden ulko-ovien uusiminen, huoneistoparvekkeiden ja C-talon porraskäytäväovien uusiminen ja kellarin ja pyörävarastojen ikkunoiden uusiminen. 2016 Käynnistetty hanke rakennusoikeuden lisäämisestä, jonka mahdollistaisi matalan talon purkaminen ja rakentamalla tontille uusia rakennuksia (Tästä päätetty ettei toteudu). 2015 D-talon hissin peruskorjaus. 2013 Koodilukot. 2012 Matalan talon vesikaton uusiminen. 2011 D- talon vesikaton uusiminen. 2009 Asfaltoinnin uusiminen. 2008 Molok- jätehuoltojärjestelmän käyttöönotto. 2006 Antenniverkon saneeraus. 2006 Rappukäytävien maalaus. 2006 Asennettu huoneistokohtaiset vesimittarit. 2005 Kiinteistön maanalainen lämpöputkisto uusittu. 2005 Käyttövesi- ja vimeräriputkistot uusittu. 2003 Lukkojen sarjoitus exec-avaimille. 2000 Lämmönvaihdin uusittu. 1997 Lämpöeristeitä lisätty. 1997 Julkisivupinnoitteet uusittu. 1990 Ikkunat uusittu.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kauppakeskus Valkea n. 1,2km. K-Market Iikka n.300m. Liikuntakeskus hukka n.300m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
564-005-0016-0001
Postitoimipaikka
Oulu
Tietoliikennepalvelut
DNA Oy

Hinta

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
78 085,35 €
Neliöhinta
1 490,57 € / m²
Velkaosuus
914,65 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
301,30 € / kk
Pääomavastike
29,48 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
330,78 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Tietoliikennevastike 1,90€/huon/kk, Autopaikkavuokra 15,00€/kk, Autotallivuokra 50,00€/kk, Saunamaksu 8,00€/kk. Mikäli ostaja maksaa yhtiölainan kerralla pois (huoneiston velaton hinta), ei rahoitusvastiketta peritä. Vesi kulutuksen mukaan, 4€/m³ kylmä vesi, 8€/m³ lämmin vesi.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Isokulma
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Rakennuksessa D on 6 kerrosta ja hissi, A-rakennuksessa on 3 kerrosta ei hissiä.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1959
Huoneistojen lukumäärä
75
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 18.03.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 581,2 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Oulu Oy, Pekka Kallunki, 010 755 6233
Kaavoitustiedot
Oulun kaupunki, asemakaavoitus@ouka.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Lähin bussipysäkki n.230m.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2055
Tontin vuokra
52 651,88 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin kuvaus
Tontin vuokra sisältyy hoitovastikkeeseen.
Maanvuokraaja
Oulun kaupunki
Tontin omistus
Vuokralla

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Pyörävarasto, kaapeli-tv ja urheiluvälinevarasto