230 000 €79,5 m²

Rautionkatu 1 B, Limingantulli, Oulu3h, k, kph, s, lasitettu parveke

Velaton hinta
230 000 €
Hoitovastike
230,55 € / kk
Asuinpinta-ala
79,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 5
Rakennusvuosi
2008
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Limingantulli
Kaupunki
Oulu

As Oy Oulun Matadorissa viehättävä kolmio tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden mukavaan asumiseen Oulun keskustan tuntumassa. Asunto on tehty laadukkailla materiaaleilla. Vuonna 2008 valmistunut koti on valoisa ja hyväkuntoinen ja sijaitsee talon toisessa kerroksessa. Huoneiston 79,5 neliömetriä tarjoavat tilavat huoneet, ja lasitettu lännenpuoleinen parveke tuo mukavasti lisää tilaa ja valoloisuutta. Yhtiö sijaitsee OMALLA tontilla.

Olohuoneessa on ilmalämpöpumppu, jolla kesällä saat miellyttävän viileyden huoneistoon. Keittiö on varusteltu nykyaikaisin laittein, siinä on induktioliesi ja astianpesukone, ja todella runsaasti kaappitilaa. Asunnossa on kaksi makuuhuonetta, joista toisessa on tilava vaatehuone ja toisessa kaapistot.

Kylpyhuoneen lisäksi asunnossa on myös erillinen wc ja oma sauna tarjoaa rentouttavat löylyt. Erillisessä kodinhoitotilassa on pesukoneliitäntä ja tilaa kuivausrummulle, mikä helpottaa arjen askareita.

Asunto Oy Oulun Matadori tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteiset tilat, kuten ulkoiluvälinevaraston ja kuivaushuoneen. Autohallipaikka myydään erillisenä osakkeena 15 000 € . Sijainti on erinomainen, lähikauppa Sale on vain 100 metrin päässä ja Oulun keskustan sekä Limingantullin palvelut ovat helposti saavutettavissa. Hyvät julkiset liikenneyhteydet ja pyörätiet takaavat sujuvan liikkumisen.

Läheiset puistoalueet tarjoavat mahdollisuuden ulkoiluun ja Heinäpään urheilukeskus on vain kivenheiton päässä.

Tuleeko tästä asunnosta uusi kotisi?

Lisätiedot ja esittelyt, soita

Juhani Hiironen 040 138 1385 kiinteistönvälittä LKV, julkinen kaupanvahvistaja

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Rautionkatu 1 B, 90400 Oulu
Kaupunginosa
Limingantulli
Kohdenumero
80483004
Kerros
2 / 5
Asuinpinta-ala
79,5 m²
Tontin pinta-ala
3 723 m²
Kokonaispinta-ala
79,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, s, lasitettu parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesituuletin, uuni, jääkaappipakastin ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Kaapisto.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peili ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peili ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja asuntokohtaiset irtaimistovarastot. Lisätietoja säilytystiloista: taloyhtiössä ulkoiluvälinevarastot, kuivaushuone ja tekniset tilat.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksellä 5 vuodelle suunnitteilla: Kuntoarvion teettäminen. Ulko-ovien ja ikkunoiden huoltomaalaukset, tiivisteiden uusiminen, käyntisovitus.
Tehdyt remontit
2017 Istutusaltaiden kasvistoa uusittu. 2018 IV-nuohous/säätö. 2019 Porraskäytävien valaistus uusittu liiketunnistimilla toimivaan led- valaistukseen. 2020 Parvekkeiden pienelementtien vaakasaumat on uusittu elastisiksi saumoiksi. 2021 Parkkihallin nosto-oven vaijerit ja vastapainojouset uusittu. 2022 Sähkö- ja hybridiautojen latausinfran asennus parkkihalliin. Julkisivun, parvekkeiden ja piha-alueiden korjaustoimet ja huoltomaalaukset. led- valaistukset pihalle. 2023 Autohallin led- valastaminen. 2024 IV- nuohous ja säätö. Parvekkeiden lasituksien huolto. Jätehuoneen ILP vaihto. Valaistuksen uusinta: rappujen ulkopuoli, autohallin ajoluiska. 2025 Salaojien ja sadevesikaivojen kuvaus ja tutkimukset sekä autohallin pohjaviemäreiden puhdistus. Pihakivetyksien puhdistus. Huoneistokohtaisten kylpyhuoneiden tarkastukset ja pintakosteusmittaukset. Sähköpääkeskuksen yhden pääsulakkeen uusiminen. Autohallin katon vesivuotojen tutkiminen ja korjausehdotukset. Huoneistokohtaisten palovaroittimien asentaminen.
Palvelut
Sale n. 100 m. Oulun keskustan palvelut n. 1,2 km. Prisma ym. Limingantullin palvelut n. 1,2 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Oulu
Tietoliikennepalvelut
DNA 50M/50

Hinta

Velaton hinta
230 000 €
Myyntihinta
230 000 €
Neliöhinta
2 893,08 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
230,55 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
252,55 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 22 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 22 € / kk Lisätietoja maksuista: Laajakaistamaksu 4,50 €/kk.

Rakennusvuosi
2008
Huoneistojen lukumäärä
87
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2008
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 08.08.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 723 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöintipalvelu Heikki Lahti Oy, Jenna Haapaniemi, jenna@hlahti.fi, 08 311 7106
Kaavoitustiedot
asemakaavoitus@ouka.fi. Alueella kaavamuutoksia vireillä.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja hyvät pyöräilytiet Bussipysäkit n. 100 m.

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autohallipaikat erillisinä osakkeina. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Huoneiston yhteydessä myydään autohallipaikka AH9 (osakenumerot 112792-112911), velaton hinta 15 000 €.