Tarjouskauppakohde

199 000 €50 m²

Albertinkatu 9 B, keskusta, Oulu2-3h+kt+alk+parv

Velaton hinta
199 000 €
Hoitovastike
187,50 € / kk
Asuinpinta-ala
50 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
2020
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
keskusta
Kaupunki
Oulu

Vapautumassa upea kaupunkikoti nykyaikaista arkkitehtuuria edustavassa Marskinpuistossa, aivan keskustan sykkeessä ja palveluiden välittömässä läheisyydessä! Tämä ylimmän, 6. kerroksen huoneisto hurmaa jo ensi hetkestä. Suurista maisemaikkunoista avautuvat upeat näkymät kaupungin kattojen ylle – täällä ihailet ilta-auringon sävyttämiä auringonlaskuja suoraan omasta olohuoneestasi. Valo suorastaan tulvii sisään ja luo kotiin avaran ja modernin tunnelman.

Huoneiston pohjaratkaisu on suunniteltu arjen toimivuutta ja viihtyisyyttä ajatellen. Olohuone- ja keittiökokonaisuus muodostavat kodin sydämen – tilan, jossa on helppo viihtyä niin arjessa kuin juhlassakin. Erillinen makuuhuone sekä erillinen makuutila tarjoavat joustavuutta: täydellinen ratkaisu pienelle perheelle, vierashuoneeksi tai rauhalliseksi kotitoimistoksi. Vaatehuone ja runsaat kaapistot tuovat kaivattua säilytystilaa. Tässä kaukolämpö kodissa on miellyttävä vesikiertoinen lattialämmitys ja kesähelteillä viilennyksestä huolehtii huoneistokohtainen ilmalämpöpumppu.

Huoneiston yläpuolella, 7. kerroksessa, avautuu asukkaiden upea kattopiha – täydellinen paikka nauttia kesäpäivistä ja kaupungin tunnelmasta. Samassa yhteydessä sijaitsee taloyhtiön laadukas saunatila, jonka voit varata kätevästi mobiilisovelluksella.

Sijainti on vertaansa vailla: hissillä pääset suoraan lämmitetyn Rotuaarin kadun kulmalle tai autohalliin. Autohallista on mahdollisuus ostaa myyjältä erillisenä osakkeena sähköauton latauspisteellä varustettu autopaikka.

Sovi oma esittelysi ja ihastu!

Lisätiedot ja esittelyt: Kati Mäkinen kati.makinen@huoneistokeskus.fi 040 138 8669

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää
Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
199 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Sijainti
Albertinkatu 9 B, 90100 Oulu
Kaupunginosa
keskusta
Kohdenumero
80486285
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
50 m²
Tontin pinta-ala
1 258 m²
Kokonaispinta-ala
50 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2-3h+kt+alk+parv
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesituuletin, astianpesukone ja liesi. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, lattialämmitys, peilikaappi, allaskaappi, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä.
Näkymät
Näkymät suoraan Mannerheiminpuistoon
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen 24.4.2025 mukaan: 2025 Lattiakaivojen tarkastus / korjaus 2025 Katon korjaus 2025 Lämmön tasapainotus
Tehdyt remontit
2025 Lattiakaivojen tarkastus / korjaus 2024 Sähköautojen latausinfran rakentaminen
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 6 § koskee autopaikan hallintaan oikeuttavien osakkeiden siirtymistä uudelle siirronsaajalle (ks. yhtiöjärjestys).

Velaton hinta
199 000 €
Myyntihinta
199 000 €
Neliöhinta
3 980 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
190 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
187,50 € / kk
Tontin vuokravastike
190 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
379 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
17,5 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 1,50 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksuennakko 17,50 €/hlö/kk. Lämminvesimaksu, edellisestä tasauksesta 9,50 €/m3. Kylmävesimaksu, edellisestä tasauksesta 4,00 €/m3. Saunamaksu käytön mukaan 5e/alkava tunti, saunassa ei vakiovuoroja, varataan mobiili sovelluksella. Hallitukselle annetaan valtuudet periä enintään yhden kuukauden ylimääräinen hoitovastike ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta, mikäli yhtiön niin vaatii. Lisäksi hallitus voi vuoden aikana laskea tai nostaa pääomavastiketta, jos korkomuutos sen vaatii.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Oulun Marskinpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiötä rasittaa kiinteistön 564-3-14-3 omistajan Kiistola-säätiön kanssa 1.6.2018 allekirjoitettu rasitesopimus. Yhtiön perustajaurakoitsija, rakentaja Lehto asunnot Oy on hakeutunut konkurssiin alkuvuodesta 2024. Siten vastuuaikaisten korjausasioiden vastaaja on poistunut. Rakennusvirhevakuutus on olemassa Y-Fenniasta, mutta sen omavastuuosuus on yhtiön osalta 2 % taloussuunnitelman rakennuskustannuksista ja osakkeen omistajan 1,5 % asunto-osakkeesta tehdyn ensimmäisen kaupan velattomasta hinnasta. Yhtiön osalta tuo omavastuun euromäärä on 624.181 €. Yhtiöjärjestyksen 5 §. Osakkeenomistajat eivät ole oikeutettuja tekemään hallinnassaan olevissa tiloissa kuten esimerkiksi parvekkeilla /terasseilla sellaisia korjaus-, kunnossapito- ja peruskorjaustoimenpiteitä tai asentamaan tai rakentamaan niille sellaisia laitteita tai rakenteita, jotka vaikuttuvat esim. rakennusten julkisivuun, rakenteisiin, väreihin tai muihin sellaisiin seikkoihin. Yhtiön huoneistojen ja osakashallinnassa olevien muiden tilojen alkuperäisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien, joko rakennusvaiheen aikana huoneistokohtaisena muutos-/lisätyönä tai osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien tai asentamien/asennuttamien rakenteiden, rakennelmien ja laitteiden osalta on korjaus-, kunnossapito-, huolto-, vahinko- ja muu vastuu kyseisen huoneiston tai tilan hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajalla. Tällaisia rakenteita, rakennelmia ja laitteita ovat esimerkiksi takat hormeineen, parveke- ja terassilasitukset, ilmanvaihdon muutokset, lauhduttimet, hanat. Taloyhtiön kiinnitykset: 31 655 018,65 €.