495 000 €104 m²

Pitkänmöljäntie 28 A, Toppilansaari, Oulu4h,k,s

Velaton hinta
495 000 €
Hoitovastike
410,80 € / kk
Asuinpinta-ala
104 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Toppilansaari
Kaupunki
Oulu

Tervetuloa unelmiesi kotiin Toppilansaareen - modernia asumista merellisessä miljöössä! Toppilansalmen sydämessä sijaitseva upea kerrostaloasunto tarjoaa yhdistelmän tyylikästä muotoilua, arjen mukavuutta ja luonnonläheistä elämänlaatua.

Tämä vuonna 2018 valmistunut, 104 m²:n suuruinen neljän huoneen, keittiön ja saunan muodostama kokonaisuus vastaa laatutietoisen asukkaan kaikkiin toiveisiin. Valoisa ja avara koti neljännessä kerroksessa, kolmella ilmansuunnalla ja suoralla vesistönäkymällä. Tilavat ja valoisat huoneet luovat harmonisen ja toimivan asuinympäristön, joka muuntuu helposti elämäsi eri vaiheisiin. Lasitettu parveke kutsuu nauttimaan upeista näkymistä yli Toppilansalmen, olipa kyseessä rauhallinen aamukahvi tai ilta auringonlaskun äärellä.

Korkealuokkaiset materiaalit ja ajanmukainen varustelu tekevät asumisesta viihtyisää. Keittiö on suunniteltu sekä arkea että juhlaa silmällä pitäen. Modernit kodinkoneet, harkitut säilytysratkaisut ja tyylikkäät pinnat tekevät ruoanlaitosta nautinnon. Asunnossa yhdistyvät toimivuus, viihtyisyys ja ajaton design.

Yhteisöllisyyttä ja huolettomuutta tarjoaa taloyhtiö As Oy Oulun Tervaporvarinranta I, joka on hyvin hoidettu ja moderni. Huoltoyhtiö vastaa kiinteistön ylläpidosta. Käytössäsi ovat huoneistokohtainen varasto, kuivaushuone sekä urheiluvälinevarasto. Uimaportaat laituriin mahdollistavat virkistävän aamu-uinnin aivan kotioveltasi.

Kaksi autohallipaikkaa myydään omana osakkeenaan, ja niihin on suora yhteys asuinrakennuksesta. Parkkihalliin on asennettu latausinfra, joten olet valmiina tulevaisuuden liikkumiseen.

Toppilansalmi on kehittyvä ja viihtyisä alue, joka yhdistää meren läheisyyden ja kaupungin sykkeen. Läheltä löytyvät kaikki arjen palvelut kuten kaupat, koulut, päiväkodit ja ravintolat. Erinomainen julkinen liikenne, nopeat pyöräilyreitit sekä kauniit ulkoilumaastot tekevät arjesta sujuvaa ja virkistävää. Nallikarin uimaranta ja Oulun keskusta ovat kävely- ja pyöräilymatkan päässä, ja reitti kulkee idyllisen Pikisaaren kautta.

Varaa oma esittelyaikasi ja ihastu!

Perustiedot

Sijainti
Pitkänmöljäntie 28 A, 90510 Oulu
Kaupunginosa
Toppilansaari
Kohdenumero
613363
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
104 m²
Tontin pinta-ala
1 325 m²
Kokonaispinta-ala
104 m²
Huoneiston kokoonpano
4h,k,s
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on erinomaisessa kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
1-2 kk kaupasta
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, erillisuuni, liesitaso, liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkuseinä, peilit, peilikaappi, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Näkymät
Lasitettu parveke vesistön suuntaan.
Tulevat remontit
Päätetyt: Vuosittain kattokartoitus.. Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvityksen mukaan: Palovaroittimien tarkistus, 10 v tarkastus ja parvekelasien huolto 2026. Ilmastointikanavien puhdistus 2027.
Tehdyt remontit
2024 Latausinfran asennus yhteiseen parkkihalliin.

Velaton hinta
495 000 €
Myyntihinta
291 930,04 €
Neliöhinta
4 759,62 € / m²
Velkaosuus
203 069,96 €

Valinnainen vuokratontti

Tontin vuokravastike
270,40 € / kk
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
410,80 € / kk
Pääomavastike
1 652,70 € / kk
Tontin vuokravastike
270,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
2 063,50 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu 6,00 €/kk. Vesiennakko 15 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmä 4,20 €/m³ ja lämmin 11,00 €/m³). Autohallipaikat AP1 ja AP19 myydään erillisinä osakkeina. AP 1 mh. 14 678,78 €, vh. 25 000 € (lainaosuus 10 321,22 € /31.1.2026). Hoitovastike 27,32 €/kk ja rahoitusvastike 84,00 €/kk. AP 19 mh. 15 646,66 €, vh. 27 000 € (lainaosuus 11 353,34 € /31.1.2026). Hoitovastike 31,48 €/kk ja rahoitusvastike 92,40 €/kk. Latausennakko, hybridi 25 €/kk, sähköauto 50 €/kk. Hallituksella on valtuudet periä enintään 1-3 kuukauden ylimääräinen hoitovastike ja pääomavastike ennen seuraavaa varsinaista yhtiökokousta, mikäli yhtiön talous niin vaatii. Hallituksella on valtuudet muokata pääomavastiketta korkomuutosten vuoksi. Ostaja vastaa varainsiirtoverosta sekä omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista ja osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista sekä omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
27
Liiketilojen pinta-ala
275 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
21
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2018
Kerroksia
5
Tontin koko
1 325 m²
Tontin vuokra päättyy
01.01.2047
Tontin vuokra
Vuosivuokra 35 905,63 €
Kunnan numero
564
Tontin omistus
Valinnainen vuokratontti
Tontin vuokraaja
Taaleri Tonttirahasto
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla

Tilat ja materiaalit