109 000 €96 m²

Kylätie 5 H, Keskusta, Orimattilatupak, 3mh, kph,s,wc

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
178,20 € / kk
Asuinpinta-ala
96 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Orimattila

Kahden kerroksen kodissa valoisa eteinen tarjoaa runsaasti säilytystilaa harrastevälineille ja takeille. Alakerrassa keittiö ja olohuone on avointa yhtenäistä tilaa, joten seurustelu perheen ja vieraiden kesken on luontevaa. Alakerrassa ilmalämpöpumppu sekä varaava takka. Koko huoneiston levyinen terassi avautuu takapihalle ja tilaa on vielä viheralueelle, jossa voi nauttia kesästä monin tavoin. Erillinen wc sujuvoittaa arkea. Yläkerrasta löytyvät kolme makuuhuonetta, joista suurimman yhteydessä vaatehuone sekä kulku parvekkeelle. Pesuhuoneessa hyvät tilat pyykkihuollolle sekä peseytymiseen. Oma hyvänkokoinen sauna. Kodin etupihalla voi myös nauttia ulkoelämästä. Omatonttisessa sähkölämmitteisessä taloyhtiössä on tehty paljon remontteja. Autopaikat ovat vuokrattavissa taloyhtiöltä, mutta jokaiselle huoneistolle yksi katospaikka. Sijainniltaan erinomainen, sillä koulu ja keskustan palvelut lyhyen matkan päässä.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kylätie 5 H, 16300 Orimattila
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80506361
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
96 m²
Tontin pinta-ala
1,86 ha
Kokonaispinta-ala
96 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
tupak, 3mh, kph,s,wc
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Keittiö ja asuintilat hyvässä kunnossa, kylpyhuone tyydyttävässä kunnossa.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin ja liesituuletin (aktiivihiili). Liesi: Keraaminen liesi. Tupakeittiö uusittu edellisen omistajan toimesta.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi ja allaskaappi. Pesutilojen kuvaus: Pesuhuone ja sauna yläkerrassa. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, allaskaappi, pesuallas ja peili. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerrassa.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Näkymät
Tupakeittiöstä, yläkerran makuuhuoneesta näkymät kevyenliikenteen väylälle. Kahdesta yläkerran makuuhuoneesta taloyhtiön sisäpihalle
Tulevat remontit
Yhtiön viiden vuoden korjaus- ja kunnossapitosuunnitelma v. 2025: - puuosien huoltomaalaus - väliaitojen uusiminen (tehty) - huoneistojen märkätilojen kunnostus vaiheittain.
Tehdyt remontit
2024 tehty porttien korjauksia, pihapäällysteen korjauksia, ikkunoiden ja ovien korjauksia, lvi-järjestelmien korjauksia, sisäpuoleisia lukostokorjauksia, antennikorjauksia sekä sähköjärjestelmien korjauksia 2021-2022 Vesivaraajien vaihtoa 14 kpl 2022 Runkoviemärin sukitus 2021 Runkoviemärin kuvaus 2020 Runkoviemärin uusiminen 5A -5D välillä sekä 5D kylpyhuonekorjaus 2019 8B kosteuskorjaus 2014 Pihaan tehty sadevesijärjestelmä, piha-alueen asfaltointia ja rajaoja perattu sekä rivitalojen parvekkeet korjattu 2013 loput sähköpatterit uusittu 2012 Sähköpattereiden uusintaa ja tarpeen mukaan vesivaraajien uusintaa 2010 Palokatkot tehty rivitaloihin, kattotikkaat ja -sillat uusittu 2007 Ikkunat uusittu, lisäeristetty seinät, kattopellit ja aluskatteet uusittu, piha-alueen vedenkaadot korjattu, autokatos rakennettu + lisäautopaikat, puuosien maalaus 2005 ulko-ovet uusittu 2003 parvekeovet uusittu, yhteisen varastorakennuksen katto harjakattoiseksi 1999 käyttövesiputkisto uusittu 1997 vesivaraajat uusittu 1984 rakennukset muutettu harjakattoisiksi
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Kylpyhuoneita korjataan taloyhtiössä osakaslähtöisesti: taloyhtiö kustantaa mahdolliset seinärakenteiden kunnostustyöt ja vedeneristyksen, laatoitukset osakkaalle. Yhtiöjärjestyksen mukaan osakkeenomistaja vastaa osakkeenomistajan toimesta huoneistoon tai sen ulkopuolelle tehtyjen / teetettyjen rakenteellisten, sisustuksellisten tai muiden vastaavien muutosten ja / tai lisäysten kuten parvekelasien, ilmalämpöpumppujen / viilennyslaitteiden ja aurinkopaneelien kunnossapidosta, huollosta, hoidosta, korjaamisesta perusparantamisesta sekä uusimisesta sekä rakennelmien ja laitteiden poistamisesta. Osakkeenomistaja vastaa lisäksi kaikista mainituista muutoksista ja lisäyksistä yhtiölle aiheutuneista kustannuksista sekä näiden yhtiön rakennukselle tai huoneistolle aiheuttamien vikojen korjaamisesta ja niiden kustannuksista. Osakkeenomistajan vastuu on edellä mainittu, vaikka muutos ja/tai lisäys on toteutettu huoneiston aikaisemman osakkeenomistajan toimesta. Yhtiölle ei saa aiheutua kustannuksia osakkeenomistajan tekemistä / teettämistä muutoksista ja lisäyksistä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
560-418-0027-0005
Postitoimipaikka
Orimattila

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
109 000 €
Neliöhinta
1 135,42 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
178,20 € / kk
Korjausvastike
162 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
340,20 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu 5e/m3
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Orimattilan Kylähanke
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 927 822,82 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
30
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu ja tiili
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.12.2029
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1,86 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Hämeen KiinteistöManageri Oy, Suoma Jokinen, suoma.jokinen@hkmoy.fi, 040 820 6282
Kaavoitustiedot
Orimattilan kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 01.04.2019. Lisätietoja tutkimuksista: - Viemäreiden kuntotutkimus 4/20109 - Kylpyhuoneiden kuntokatselmus sekä rakennusten ulkoseinien alaosien kuntotarkastus 6/2019 - Ulkopuolisten betoniviemäreiden kuvaus 11/2021
Pihan kuvaus
Yhtiöjärjestyksen mukaan huoneistolle kuuluu oman asunnon kohdalla oleva maa-alue rakennuksen etu- ja takapuolella. Huoneistojen haltijalla on oikeus aidata piha-alueensa yhtiökokouksen lähemmin osoittamalla tavalla.
Lämmitys