138 000 €79 m²

Seppälänkuja 1 B, Klaukkala, Nurmijärvi3h,k, kph, wc,vh + lasitt. parveke

Velaton hinta
138 000 €
Hoitovastike
395,20 € / kk
Asuinpinta-ala
79 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Klaukkala
Kaupunki
Nurmijärvi

3h+k+kph+vh+wc+lasitettu parveke, oma tontti

Klaukkalan keskustassa sijaitseva tilava ja valoisa kolmio tarjoaa erinomaista asumismukavuutta. Tämä läpitalon huoneisto hurmaa toimivalla ja valoisalla pohjaratkaisullaan, jossa tilat on suunniteltu sujuvaa arkea varten.

Hyvin hoidettu taloyhtiö tuo mielenrauhaa vuosiksi eteenpäin. Merkittävät perusparannukset on jo tehty: putkisaneeraus vaiheittain vuosina 2009–2010 ja 2016, vesikaton perusparannus vuonna 2017 sekä ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen vuonna 2018. Lisäksi viemäreiden sukitus on suunniteltu toteutettavaksi alkuvuodesta 2026. Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla ja on liitetty kaukolämpöön.

Kodin sydämenä toimii viihtyisä olohuone, josta on käynti lasitetulle parvekkeelle – täydellinen paikka rentoutumiseen ympäri vuoden.

Klaukkalan monipuoliset palvelut sekä linja-autoasema sijaitsevat kävelyetäisyydellä, mikä tekee arjesta vaivatonta ja sujuvaa.

Varaa oma yksityisesittelysi ja tule ihastumaan tähän valoisaan kotiin Klaukkalan parhaalla paikalla!

Lisätietoja ja esittelyt: Harri Manner, LKV, LVV harri.manner@neliotliikkuu.fi 050 321 5081

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Klaukkala
Kohdenumero
80504164
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
79 m²
Tontin pinta-ala
2 070 m²
Kokonaispinta-ala
79 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k, kph, wc,vh + lasitt. parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, liesituuletin, uuni ja astianpesukone. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Vuonna 2017 remontoitu keittiö hurmaa ajattomalla ilmeellään. Valkoiset kaapistot tuovat raikkautta ja valoisuutta, reilu laskutila tekee ruoanlaitosta sujuvaa. Keittiöön mahtuu hyvin myös ruokapöytä, mikä tekee tilasta toimivan ja viihtyisän arjen sekä yhdessäolon keskipisteen. Asbestikartoitus on tehty, ja raportti on saatavilla.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneen vaaleansiniset laatat luovat raikkaan ja miellyttävän tunnelman suihkutilaan. Tilaa on runsaasti myös pesutornille, mikä lisää arjen käytännöllisyyttä. Kylpyhuoneeseen on tehty asbestikartoitus, ja raportti on saatavilla. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, peilikaappi ja pesuallas. Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen WC sijaitsee kätevästi heti sisääntulon yhteydessä. Käynti WC:stä myös suoraan kylpyhuoneeseen tekee kokonaisuudesta sujuvan ja arkea helpottavan.
Säilytystilat
Vaatehuone, häkkivarasto ja kaapistot. Lisätietoja säilytystiloista: Kylmävarasto alakerrassa pois käytöstä.
Näkymät
Pihamaisemat
Tulevat remontit
2026 Kiinteistön lukituksen uusiminen 2027 Julkisivun maalaus ja elementtisaumojen uusiminen 2027 Patteriverkoston perussäätö (KL keskuksen uusiminen) 2028-2029 Sähköjen perusparannus, arviointi ja kunnostus. Lämmitystolppien uusiminen, sähköautojen varaus.
Tehdyt remontit
2026 Palovaroittimien asennus 2025 Viemärien kunnostus (sukitus) 2023-2024 A2 viemärin vajoamisen korjaus 2023 Viemärien kuvaus ja lattiakaivojen tarkastus 2022 Jätekatoksen sähköisty, aidan uusiminen, lisäautopaikan tekeminen 2021 Lattiakaivojen (meteriaalin) silmämääräinen tarkastus, ikkunoiden ja ovien takuukorjaukset (lämpökuvauksen perusteella) 2020 Lämpökuvaus 2019 Julkisivun puupaneloitien uusiminen, IV mittaus ja säätö 2018 Pohjaviemärien kuvaus, Pääovien uusinta, ikkunoiden ja pervekeovien uusinta 2017 Kiukaan huolto, pervekekaiteiden maalaus, yläpohjan lisälämmöneristys, talotikkaiden kiipeilyesteet lukituksineen, vesikaton perusparannus 2016 Lauteiden uusiminen, putkisaneeraus vaihe 2 2015 Ilmastointikanavien puhdistus ja säätö + kolme huippuimuria uusittu 2012 Takapihan ulko-ovet uusittu 2010 Sisäänkäyntien lipat 2009-2010 Putkisaneeraus vaihe 1 2004 Jätteenkeräyspisteen uusinta 2001 Rappukäytävät ja sauna 2000 Julkisivut ja parvekkeet
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Arjen sujuvuus on taattu: noin 500 metrin säteellä sijaitsee kaksi ruokakauppaa ja Klaukkalan monipuoliset palvelut – kuten apteekki, Alko, Gigantti, Rusta ja Tokmanni – ovat helposti saavutettavissa.

Ulkoilun ystäville alue tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet. Tornimäen kuntoportaat sijaitsevat vain alle kahden kilometrin päässä ja ympäristöstä löytyvät talvisin hyvin hoidetut hiihtoladut sekä kesäisin monipuoliset lenkkeilyreitit. Tässä asut palveluiden ja luonnon täydellisessä tasapainossa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
543-403-26-3
Postitoimipaikka
Nurmijärvi

Hinta

Velaton hinta
138 000 €
Myyntihinta
136 068,71 €
Neliöhinta
1 746,84 € / m²
Velkaosuus
1 931,29 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
395,20 € / kk
Pääomavastike
60,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
456 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Taloyhtiössä on päätetty viemäreiden sukituksesta. B 16 huoneiston velkaosuus tulee olemaan lainapäätöksen mukaan arvioiden n. 8 876,80 euroa. Yhtiö ottaa rahoituslainaa 146 000€ tätä varten. Rahoitusvastiketta aletaan perimään 0.12€/os/kk -lainan nostoa seuraavasta kuukaudesta, tälle asunnolle 72,96€/kk. Urakka suoritetaan 2/2026-4/2026 aikana.
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
19
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.10.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
2 070 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lahex Oy ISA, Niilo Lindbohm, niilo@lahex.fi, 09879 6766
Kaavoitustiedot
Nurmijärven kunnan kaavoituksen asiakaspalvelu
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvät pyöräilytiet, sujuvat yhteydet omalla autolla ja taksitolppa lähellä Klaukkalan Matkakeskus kyhyen kävelymatkan päässä.