255 000 €115 m²

Professorintie 1 b, Haikala, Nurmijärvi4h+k+khh+s+var

Velaton hinta
255 000 €
Hoitovastike
396,20 € / kk
Asuinpinta-ala
115 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2003
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Haikala
Kaupunki
Nurmijärvi

Tervetuloa viihtymään tähän valoisaan ja toimivapohjaiseen rivitalokotiin Klaukkalan Haikalassa! Tämä kahteen kerrokseen jakautuva, perhekoti tarjoaa erinomaiset puitteet sujuvaan perhearkeen. Vuonna 2003 valmistunut asunto on hyvässä kunnossa ja huokuu kodikasta tunnelmaa.

Olohuone on avara ja täynnä luonnonvaloa, ja sieltä on käynti parvekkeelle. Suojattu piha yhdistää käytännöllisesti terassin ja nurmialueen – täydellinen paikka niin kesäpäivien oleskeluun kuin lasten leikeille.

Hyvin varusteltu keittiö tekee arjesta sujuvaa; toimivat työskentelytilat palvelevat niin arkea kuin juhlahetkiä.

Kolme tilavaa makuuhuonetta tarjoavat joustavuutta eri elämäntilanteisiin. Yläkerran kylpyhuoneessa on suihku ja lattialämmitys, ja oma sauna kutsuu rentoutumaan päivän päätteeksi. Kodinhoitohuoneessa on hyvin säilytystilaa sekä paikka pesutornille – arjen käytännöllisyys on täällä kohdallaan.

Sijainti on ihanteellinen perheelle: Haikalan ala-aste ja päiväkoti sijaitsevat vain noin 100 metrin päässä, ja Klaukkalan kattavat palvelut ovat lyhyen matkan päässä. Alue on rauhallinen ja yhteisöllinen, ja liikenneyhteydet toimivat sujuvasti niin autolla kuin julkisilla. Myös ulkoilu- ja pyöräilyreitit löytyvät läheltä.

Hyvin hoidettu Asunto Oy Nurmijärven Professorintie 1 koostuu yhdeksästä asunnosta. Asukkaiden käytössä on pistokkeelliset pihapaikat, joissa on mahdollisuus sähköauton lataukseen.

Tämä koti yhdistää tilan, toimivuuden ja sijainnin – tule ihastumaan paikan päälle!

Yhteydenotot ja tiedustelut; Saija Hietanen saija.hietanen@kotilkv.fi 040 126 5420

Service also in english!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Haikala
Kohdenumero
80504202
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
115 m²
Tontin pinta-ala
3 507 m²
Kokonaispinta-ala
115 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. 115m2 sisältää sisävaraston.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+khh+s+var
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Erillinen pakastin, jääkaappi, uuni (2025), liesi (2025), liesituuletin (hormiin) ja astianpesukone (2022). Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, lattialämmitys, allaskaappi, bidee-suihku ja suihkuseinä. Pesutilojen kuvaus: Lattian laatoitus uusittu rakentajan toimesta v 2005, kaadot olivat väärin. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, lattialämmitys ja allaskaappi. Erillisen WC:n kuvaus: Hyvänkokoinen yläkerran WC suihkulla. Yksi laatta haljennut.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto, kaapistot, vaatehuone ja seinäkaapit
Tulevat remontit
2024-2026 Puuosien huoltomaalaus, puuosien uusimista (esim. aidat).Seurataan kuntoa.V 2021 havaintojen mukaan puuosat OK kunnossa, ei välitöntä tarvetta 10 000,00 € 2027 IV-puhdistus, nuohous ja säätö (edellinen tehty 2011) 2029 Vesikaton kuntoarvio
Tehdyt remontit
2007 Lisäautopaikkojen (2kpl) rakentaminen 2008 Kiinteistön puuosien huoltomaalaus 2010 As. E lämminvesivaraajan uusinta, autolämmityksen pistorasioiden uusiminen 2011 IV-puhdistus, nuohous ja säätö 2012 KPH tilojen kosteuskartoitus, rakennustekninen kuntotarkastus 2013 Ikkunoiden ja ovien holto ja tiivisteiden uusiminen, autotallien tiivisteiden uusiminen 2014 Salaojien painehuuhtelu ja kaivojen lietepesien tyhjennys, tiilikaton ja rännien huoltopesu 2015 Aitojen maalaus ja kunnostaminen, talkootyönä 2018 Asfaltoinnin korjaukset ja lisäykset 2020 IV-puhdistus, nuohous ja säätö, Autolämmitystolppien muutos latauspistokkeiksi. 2021 Rännien puhdistus (talkoilla). 2024 Salaojien painehuuhtelu ja kuvaus 2025 Palovaroittimien asennus
Palvelut
Alepa 500m ja Klaukkalan keskustan palvelut 2km
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
543-403-7-329-F

Velaton hinta
255 000 €
Myyntihinta
255 000 €
Neliöhinta
2 217,39 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
396,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
401,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 5,20 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesilaskutus noin kolme kertaa vuodessa huoneistokohtaisten vesimittareiden osoittaman kulutuksen mukaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Nurmijärven Professorintie 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Huoneistokohtaiset ulkovarastot. Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiössä havaittu osassa asuntoja sisäkattojen "aaltoilemista". Asiaa selvitetty ja reklamoitu rakentajalle osakkaiden toimesta. Asiasta kuluttajariitalautakunnan päätös, jossa suositellaan puolueetonta tarkastusta - tarkastus suoritettu 24.11.2011,tarkastuksen kiinnitys on riittävä ja korjaustarvetta ei ole. Asia on loppuunkäsitelty. Yhtiössä havaittu ilma/lämpövuotoja osakkaiden toimesta, vuodot korjattu rakentajan toimesta 2008. Yhtiö hyväksynyt ja vastaanottanut korjaukset. Taloyhtiön kiinnitykset: 592 200 €
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2003
Huoneistojen lukumäärä
9
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2003
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 19.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
3 507 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lahex Oy, Niilo Lindholm, toimisto@lahex.fi, 09 879 6766
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet
Pihan kuvaus
Kivankokoinen piha missä puolet on terassia ja puolet nurmikkoa.