150 000 €56,5 m²

Ropakkotie 6, Klaukkala, Nurmijärvi3h+kt+parv

Velaton hinta
150 000 €
Hoitovastike
231,65 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Klaukkala
Kaupunki
Nurmijärvi

Myynnissä nyt avara kolmio, jossa on yli 270 cm huonekorkeutta. Isojen ikkunoiden ansiosta suorastaan kylvet luonnonvalossa.

Asunnossa on toimiva pohjaratkaisu; kaksi makuuhuonetta eri puolilla huoneistoa, yhtenä tilana kaiken keskellä on olohuone ja keittiö. Moderni saarekkeellinen avokeittiö on varusteltu induktiotasolla, erillisuunilla/mikrolla ja integroidulla astianpesukoneella - vastaa siis vaativankin asukkaan toiveisiin. Kauniit laminaattilattiat ja vaaleat pinnat tekevät sisustamisesta helppoa ja ajattoman tyylikästä. Laatoitetussa kylpyhuoneessa on lattialämmitys.

Talo tarjoaa asukkailleen arkea helpottavia palveluja: käytössä on saunaosasto, pesutupa, kuivaushuone sekä lämmin varastotila.

Sijainti Klaukkalan keskustassa on erinomainen. Koulut, päiväkodit, lähileipomo, kaupat ja bussipysäkki ovat kaikki vain lyhyen kävelymatkan päässä. Klaukkalan monipuoliset harrastusmahdollisuudet ovat niin ikään lähietäisyydellä: jää-, tennis- ja jalkapallohallit sekä Monitoimitalo Monikko tarjoavat tekemistä ja tapahtumia ympäri vuoden. Ulkoilemaan pääset helposti. Tornimäen maastoissa on monta kilometriä valaistua ulkoilureittiä sekä kuntoportaat. Isosuon pitkospuilla voit retkeillä kuin Lapin maisemissa konsanaan. Tämä koti sopii täydellisesti niin ensiasunnon ostajalle, pienelle perheelle kuin sijoittajallekin. Muuta valmiiseen, vaivattomaan ja viihtyisään kotiin.

Ota yhteyttä, niin sovitaan esittely!

Perustiedot

Kaupunginosa
Klaukkala
Kohdenumero
1413487
Kerroksien lukumäärä
6
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
2 659 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+kt+parv
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. Viimeistään 6 kk kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Integroidut jääkaappi/pakastin, astianpesukone sekä liesituuletin hormiin. Keraaminen liesi, uuni, astianpesukoneliitäntä, kaapistot, saareke.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Sisäänvedetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinät, peilikaappi, peili, allaskaapisto, pesukoneliitäntä, wc-istuin.
Säilytystilat
Huoneistokohtainen irtaimistovarasto
Tulevat remontit
Yhtiöllä on kunnossapitotarveselvitys vuosille 2025-2029: Huoneistokohtaisten palovaroittimien tarkastus 2025. Ilmanvaihdon puhdistus, -nuohous ja säätötyö, kevyt kuntoarvio 2027.
Tehdyt remontit
Normaaleja korjaus- ja huoltotoimenpiteitä.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: alkaen n. 0,5 km
Päiväkodit: alkaen n. 1,5 km
Ruokakaupat: alkaen n. 1,3 km
Lisätiedot
Tonttiosuus on lunastettavissa yhtiöjärjestyksen 6§:n mukaisesti.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Klaukkala

Hinta

Velaton hinta
150 000 €
Myyntihinta
54 242,18 €
Neliöhinta
2 654,87 € / m²
Velkaosuus
95 757,82 €
Lainalaskuri

Valinnainen vuokratontti

Lisätietoa tontin lunastuksesta

Vuokran tarkistusperuste on elinkustannusindeksi.

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
231,65 € / kk
Pääomavastike
696,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 063,85 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
20,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 8,96 € / kk. Tontin vuokravastike: 135,60 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Nurmijärven Sarka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Asunto Oy Nurmijärven Haran, Asunto Oy Nurmijärven Sirpin, Asunto Oy Nurmijärven Auran, Asunto Oy Nurmijärven Sarkan ja Asunto Oy Nurmijärven Ali-Tilkan välillä on tehty yhteisjärjestelysopimus sekä Asunto Oy Nurmijärven Sarkan ja Asunto Oy Nurmijärven Ali-Tilkan välillä on tehty hallinnanjakosopimus ja ne kirjataan Nurmijärven kunnan yhdyskunta- ja ympäristöpalveluissa sekä MML:lla. Asunto Oy Nurmijärven Sarkan ja Asunto Oy Nurmijärven Ali-Tilkan yhteinen syväjätekeräyspiste sijaitsee A-talon läheisyydessä LPAtontin pohjoispäädyssä. Asunto Oy Nurmijärven Sarkan ja Asunto Oy Nurmijärven Ali-Tilkan yhteinen VSS-tila sijaitsee As Oy Nurmijärven Ali-Tilkan kellarikerroksessa. Oikeus em. väestönsuojatilojen käyttöön on voimassa vain silloin, kun Väestönsuojeluviranomainen on määrännyt tilat väestönsuojelua palvelevaan käyttöön. Muuna aikana vss-tila on sen yhtiön yksinomaisessa käytössä, jonka rakennuksessa ne sijaitsevat. Yhtiön huoneistojen ja osakashallinnassa olevien muiden tilojen alkuperäisiin rakennussuunnitelmiin kuulumattomien, joko rakennusvaiheen aikana huoneistokohtaisena muutos-/lisätyönä tai osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien tai asentamien/asennuttamien rakenteiden, rakennelmien ja laitteiden osalta on korjaus-, kunnossapito-, huolto-, vahinko- ja muu vastuu kyseisen huoneiston tai tilan hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajalla. Tällaisia rakenteita, rakennelmia ja laitteita ovat esimerkiksi takat hormeineen, parveke- ja terassilasitukset, ilmanvaihdon muutokset, lauhduttimet, hanat. Ks. yhtiöjärjestys 5§. Hallituksella on valtuus periä tai olla perimättä enintään kaksi ylimääräistä hoitovastiketta ja pääomavastiketta taloudellisen tilanteen niin vaatiessa tai salliessa. Hallituksella on valtuus määritellä pääomavastike uudelleen korkotason muutoksen niin edellyttäessä.