79 000 €61 m²

Välikatu 6-8 C, Lauttala, Nokia2h+k+kh+lasitettu parveke

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
249,83 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lauttala
Kaupunki
Nokia

Valoisa, osittain päivitettävä kaksio Nokian keskustassa.

Tilava asunto Nokian keskustassa, missä kaikki palvelut ovat käden ulottuvilla, kirjasto, kaupat, ravintolat jne. Keskeinen mutta samalla rauhallinen sijainti tekee tästä kodista ihanteellisen valinnan. Tämä koti tarjoaa loistavan tilaisuuden asua keskellä kaupunkia, mutta samalla nauttia rauhallisista ja vehreistä ympäristöistä. Läheisyydessä on myös päiväkoteja ja koulut.

Taloyhtiössä on juuri valmistunut mittava talotekniikkaremontti, uusittu talon viemäri- ja käyttövesiverkosto, talosauna, sähköjen pääjakelujärjestelmä ja asuntojen ryhmäkeskukset ja kylpyhuoneet saneerattu. Lämmitys vesikiertoisella patterilämmityksellä ja maalämpö lämmönlähteenä tarkoittaa tulevaisuudessakin edullisia asumiskuluja.

Tässä asunnossa on täysin uusittu upea kylpyhuone, jota ei ole vielä käytetty, pääset uutena omistajana omaan uuteen pesutilaan. Päivittämällä pintoja ja makusi mukaan vaikka keittiökaapiston, asunnosta saat juuri oman mieleisen tukikohdan Nokian keskustaan.

Tämä koti tarjoaa loistavan tilaisuuden asua keskellä kaupunkia, mutta samalla nauttia rauhallisista ja vehreistä ympäristöistä. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta juuri sinun kotisi!

Myynti ja esittely Maija Lehtinen 0440605858 maija.lehtinen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Välikatu 6-8 C, 37100 Nokia
Kaupunginosa
Lauttala
Kohdenumero
80501216
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
3 620 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kh+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, liesi ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö alkuperäiskuntoinen.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Kaakko.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi, suihkuseinä, lattialämmitys, pesuallas ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: Uusi käyttämätön pesuhuone, juuri valmistunut, keväällä 2026 talotekniikkasaneerauksen yhteydessä.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kellarikomero
Näkymät
Etu- ja takapihalle, rauhaisa näkymä, ei kerrostaloa vastapäätä.
Tulevat remontit
2025 Kunnossapitotarveselvitys viidelle vuodelle: Parvekelasien huolto Ulko-ovien uusiminen ja lukkojen sarjoitus Katon kuntotarkastus ja sen mukaiset toimenpiteet, katon uusiminen seuraavan viiden vuoden aikana Toimivuuden varmistaminen, patteriverkoston tasapainotus
Tehdyt remontit
2026 Talotekniikkasaneeraus 2024 Koodilukot ulko-oviin, C-rapun kattoikkunan uusiminen, talotekniikkasaneerauksen suunnittelu 2023 Taloyhtiön asunnon C 21 remontointi 2021 Parvekelasien huolto (viiden vuoden takuu) 2020 Ilmanvaihtokoneiden uusinta, säätö ja tasapainotus, patteri- ja linjasäätöventtiilit 2019 Iv-nuohous ja säätö, ravintolan takaoven uusinta ja lämmitysjärjestelmän perussäätö suunnittelu 2017 Ravintolan ja kerhotilan saneeraus sekä eriyttäminen 2016 Julkisivusaneeraus ja parvekelasitus, kaapeli-tv 2015 Maalämpö, tilitoimiston ulko-oven uusinta Kysy lisää välittäjältä.
Palvelut
Keskustan palvelut lähellä, Ravintoloita, päivittäistavarakauppoja, uimahalli, kirjasto, kuntosali, kauneushoitola, terveysasema.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
536-001-0016-0008
Postitoimipaikka
Nokia
Tietoliikennepalvelut
DNA 25 M, 25 M, valokuituverkko

Hinta

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
33 219,85 €
Neliöhinta
1 295,08 € / m²
Velkaosuus
45 780,15 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
249,83 € / kk
Pääomavastike
319,67 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
570,90 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
29 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 1,40 € / kk Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra 15e/kk. Autotallivuokra 30e/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Nokian Puropuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Grillikatos, jätekatos, autotalli. Taloyhtiön lisätiedot: Hallitus on päättänyt esittää varsinaiselle yhtiökokoukselle 2026 pääsisäänkäyntiovien uusimista ja lukkojen uusimista ILOQ-järjestelmällä. Kustannusten kattaminen kassavaroista. Valmistuvan talotekniikkasaneerauksen kokonaislainamäärä on arvio olemassa olevien tietojen perusteella, asunto-osakeyhtiön lainan kilpailutus on käynnissä. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 300 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
29
Liiketilojen pinta-ala
90 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.01.2031, Lisätiedot: E-luku 130
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
3 620 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva isännöinti Oy / Nokia, Päivi Koskinen, paivi.koskinen@oi.fi, 0107556010
Kaavoitustiedot
Nokian kaupunki rakennusvalvonta / kaavoitus.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, kaupunkiliikenneyhteys, hyvät pyöräilytiet ja hyvä kulkuyhteys Keskusta-alue, bussiyhteys 300 m.