229 000 €90 m²

Vehkakuja 1, Kankaantaka, Nokia4-5h,k,s,kph/khh/wc,erill.wc+terassi,AKP,varasto+käyttöullakko

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
260,10 € / kk
Asuinpinta-ala
90 m²
Huoneita
4
Rakennusvuosi
2001
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kankaantaka
Kaupunki
Nokia

Valoisa nelikko luonnonläheisellä sijainnilla Nokian Kankaantakaa

Tämä siistikuntoinen koti tarjoaa erinomaiset puitteet perhe-elämälle rauhallisella ja luonnonläheisellä alueella. Vehkakuja sijaitsee viihtyisässä ympäristössä, jossa päiväkodit ja koulut ovat saavutettavissa turvallisten etäisyyksien päässä. Sijainti yhdistää sujuvat arjen palvelut ja läheiset ulkoilumahdollisuudet, tehden tästä kodista ihanteellisen valinnan lapsiperheille.

Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja muunneltavissa elämäntilanteen mukaan. Avarasta olohuoneesta on mahdollisuus jakaa neljäs makuuhuone, johon tekniset varaukset on olemassa. Olohuoneen varaava, vuonna 2018 asennettu takka tuo kodin keskeiseen tilaan lämpöä ja tunnelmaa ja ilmalämpöpumppu asumismukavuutta ympäri vuoden. Olohuoneesta käynti reilunkokoiselle terassille ja suojaiselle etelänpuoleiselle takapihalle. Piha rajoittuu metsä- ja puistoalueisiin, joten lenkkipolut lähtevän aivan omalta pihalta.

Vuonna 2001 valmistunut Asunto Oy Nokian Vihnusrinne on huolella pidetty yhtiö. Jokaisella asunnolle kuuluu autokatospaikka, jossa on huomioitu sähköautojen hidaslatausmahdollisuus. Yhtiössä on tehty säännöllisesti kunnossapitotoimia, viimeisimpänä muun muassa tiilikatteen puhdistus ja rännien uusinta. Lisäksi on toinen autopaikka huoneiston edessä.

Säilytystiloista ei ole puutetta, sillä huoneistoon kuuluu käyttöullakko sekä käytännöllinen ulkovarasto. Tule tutustumaan tähän toimivaan ja kodikkaaseen kokonaisuuteen paikan päälle.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi – tervetuloa löytämään perheenne uusi koti!

Perustiedot

Sijainti
Vehkakuja 1, 37150 Nokia
Kaupunginosa
Kankaantaka
Kohdenumero
1411816
Asuinpinta-ala
90 m²
Tontin pinta-ala
4 839 m²
Kokonaispinta-ala
90 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4-5h,k,s,kph/khh/wc,erill.wc+terassi,AKP,varasto+käyttöullakko
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan. Vapautuminen 2-3 vkoa kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin side-by-side, keraaminen lieis, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot. Puustelli-keittiö uusittu 2005. Lattia: Parketti. Seinät: Maalattu
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Huoneiston levyinen terassi, pihapiiri rajoittuu metsäalueeseen
Kylpyhuoneen varusteet
Saunassa ikkuna, panelointi ja laattalattia. Kylpyhuoneessa suihku, suihkuseinä, kaapistot, pesukoneliitännät, lämminvesivaraaja, wc-istuin. Erillinen wc, peilikaappi, kaapistot. Kylpyhuoneessa ja wc:ssä lattialämmitys (sähkö). Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Muu erillinen varasto. Kaapistot makuuhuoneissa ja eteisessä, käyttöullakko, ulkovarasto huoneiston edessä.
Näkymät
Puistomaiset, Tontti ja piha rajoittuu metsäalueeseen. Ikkunasuunnat: pohjoinen, etelä
Tulevat remontit
Ei päätöksiä tulevista toimista
Tehdyt remontit
2009 Huoltomaalaus 2016 Takapihojen väliaidat uusittu, Huoneiston A kylpyhuoneen uusiminen vesieristyksen alustasta irtoamisen vuoksi 2018 Huoneistojen ulkosähköpistorasiat ja etupihojen pollarivalaisimet vaihdettu 2021 2024 Huoltomaalaus ja vesirännien uusinta, Huoneiston F kylpyhuoneen ja keittiön lattian uusiminen vesivuodon vuoksi 2025 Tiilikatteen puhdistus talkoovoimin, palovaroittimet uusittu joka asunnossa akullisiksi, vaihtoväli 10 v. Autokatoksen pistorasioiden vaihto sähköautojen hidaslataukseen sopiviksi 2025
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kankaantaan koulu n. 2 km, Nokianvirran koulu (7.-9. lk) n. 2,5 km, Peppi & Bobby päiväkoti n. 1,1 km, Pajakadun päiväkoti n. 1,2 km, Tyttölän päiväkoti n. 2,5 km, Prisma Nokia n. 2,3 km, K-Supermarket Löytis n. 2,6 km. Jäähallit, pallokentät, urheilupuistot n. 2,5 km, Nokian keskustan palvelut n. 2,5 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Nokia

Hinta

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
222 834,55 €
Neliöhinta
2 544,44 € / m²
Velkaosuus
6 165,45 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
260,10 € / kk
Pääomavastike
87,84 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
347,94 € / kk

Rakennusvuosi
2001
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2001
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Puu. Puu, rossipohja
Kattomateriaali
Tiilikate
Kattotyyppi
Harjakatto. Tiilikate puhdistettu kesällä 2025
Energialuokka
E2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
4 839 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse
Isännöinti
Hallituksen puheenjohtaja Tommi Koivula, Vehkakuja 1 B 37150 Nokia
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Nokian kaupunki p. 03 5652 0000
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki n. 0,1 km, Nokian matkakeskus (lähijuna) n. 3,4 km
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. Istutukset: Marjapensaita
Lämmitys
Puu, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Lisätietoa asunnon lämmityksestä: Suora sähköämmitys, ILP, takka / takkavaraus /takka
Tontin vuokra päättyy
31.10.2060
Tontin vuokra
7842.39 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Autokatospaikka sekä autopaikka huoneiston edessä
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaikissa makuuhuoneissa kaapistot. Lattia: Parketti. Seinät: Maalattu, tapetti
Olohuoneen varusteet
Ilmalämpöpumppu (2018), varaava takka, käynti etelänpuoleiselle terassille. Olohuoneesta mahdollisuus jakaa makuuhuone. Lattia: Parketti. Seinät: Maalattu, tapetti