269 000 €75 m²

Valborginkatu 1a B, Viiki, Nokia3h, k, s

Velaton hinta
269 000 €
Asuinpinta-ala
75 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2027
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Viiki
Kaupunki
Nokia

Ennakkomarkkinoinnissa Nokian Viikin kaupunginosaan rakentuva Asunto Oy Nokian Vaahtera!

Vaahtera koostuu kahdesta rivitalosta, joihin valmistuu yhteensä 10 asuntoa. Valittavanasi on ihastuttavia kaksikerroksisia koteja moneen elämäntilanteseen; 75-neliöisiä kolmioita, 89-neliöisiä nelikoita ja 95-neliöisiä viisikoita. Viisikon oleskelutiloista saa erittäin tilavat jättämällä neljännen makuuhuoneen väliseinän rakentamatta.

Jokaisessa kodissa on sekä terassi että parveke. Terassin ja parvekkeiden lattiapinnat ovat kestopuuta ja parvekkeet ovat katettuja. Terasseilla ja parvekkeilla on lasitusvaraus, jolloin terassikelit kestävät aikaisesta keväästä myöhäiseen syksyyn! Jokaiselle asunnolle kuuluu yksi sähköpistokkeellinen autopaikka sekä lämpöeristämätön varasto, joka sijaitsee huoneiston sisäänkäynnin yhteydessä. Piha-alueella on lisäksi viisi erikseen myytävää sähköpistokkeellista autopaikkaa, joihin isoimmilla asunnoilla on etuosto-oikeus.

Asunto Oy Nokian Vaahtera on suunniteltu A-energialuokkaan. Kodit lämpiävät edullisesti kaukolämmöllä ja katolle asennetaan aurinkopaneeleja, joiden tuottamaa sähköä käytetään ensisijaisesti kiinteistön sähkönkulutukseen. Vesikiertoinen lattialämmitys varmistaa tasaisen lämmön ja mahdollistaa suuret, lähes lattiaan asti ulottuvat ikkunat.

Sijainti Nokian Viikissä on mitä mainioin! Koulut, päiväkoti ja Prisman kauppakeskus sijaitsevat lähellä. Nokian keskustan kattavat palvelut sijaitsevat alle kilometrin päässä ja Tampereellekin on vain noin 20 minuutin ajomatka. Viikistä on vain kivenheitto uimarannalle ja luontopoluillekin kävelet hetkessä.

Kohteen rahoittajana ja RS-pankkina toimii OP Pirkanmaa. Taloyhtiölaina on OP:n myöntämä vastuullinen vihreä laina, energiatehokkaaseen uudisrakentamiseen. Asunto Oy Nokian Vaahteran arvioitu valmistumisaika on syksyllä 2027.

Markkinoinnissa käytetyt havainnekuvat ovat taitelijan laatimia, saattavat sisältää lisämaksullisia materiaaleja ja poiketa lopullisesta toteutuksesta.

Kysy lisätietoja välittäjiltämme:

Minna Kivimäki p. 050 389 6823, minna.kivimaki@op.fi

Jesse Ouni p. 040 509 0296, jesse.ouni@op.fi

Isto Matalamäki p. 050 389 6804, isto.matalamaki@op.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Viiki
Kohdenumero
614143
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
75 m²
Tontin pinta-ala
2 398 m²
Kokonaispinta-ala
75 m²
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s
Huoneita
3
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
Arvioitu valmistuminen syksyllä 2027
Keittiön varusteet
Keittiöissä on induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin aktiivihiilisuodattimella, astianpesukone, jää- ja pakastinkaappi sekä tilavaraus mikroaaltouunille. Kolmen huoneen asunnoissa on jää-/pakastinkaappiyhdistelmä. Keittiöiden työtasot ovat laminaattia ja välitilassa on välitilalevy erillisen kalustesuunnitelman mukaan. Keittiöiden kalusteet erillisen kalustesuunnitelman mukaan. Kaapistojen ovet ovat maalattuja MDF-ovia.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneet laatoitetaan ja saunat ovat leppäpaneelia. Erillis-wc:iden ja kodinhoitohuoneiden lattiat laatoitetaan ja seinät maalataan. Saunan lattia laatoitetaan, seinät ja katot ovat kuusipaneelia. Saunan ja pesuhuoneen välinen seinä lasia. Jokaisen asunnon varustukseen kuuluu pesukoneliitäntä, tilavaraus pesukoneelle ja päällekkäiselle kuivausrummulle. Allaskaappien yhteydessä on valaisimella varustettu peili. Wc-istuimien yhteydessä on bideesuihku. Sekoittajat ovat yksiotesekoittajia. Saunassa laudetasot ovat leppää, led-kuituvalaistus.

Velaton hinta
269 000 €
Myyntihinta
108 000 €
Neliöhinta
3 586,67 € / m²
Velkaosuus
161 000 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus on yhtiöllä. Lunastusoikeus on osakkailla
Lisätietoa velkaosuudesta
Kohde on ennakkomarkkinoinnissa ja taloyhtiön lainan tiedot tarkentuvat ennen kaupantekovaihetta RS-taloussuunnitelman mukaisiksi. Kustannukset on arvioitu 20 vuoden laina-ajalla, joista rakennusaika ja ensimmäinen asumisvuosi ovat lyhennysvapaita. Lainan lyhennykset alkavat yhden (1) vuoden kuluttua kohteen valmistumisesta. Yhtiölainan korkoarvio on 6 kk Euribor + 0,750 % marginaali (arvio yht. 2,864 %, tilanne 10.2.2026). Yhtiölaina on tasalyhenteinen. Korkomarginaalin tarkistus on kolmen (3) vuoden välein kohteen valmistumisesta, jolloin marginaali neuvotellaan pankin kanssa uudelleen. Asunto-osakeyhtiössä sen osakkaat ovat yhteisvastuullisia yhtiön taloudesta.
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet 01.09.2027-31.08.2028

Pääomavastike
386,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
693,90 € / kk

Vastikkeet 01.09.2028 alkaen

Hoitovastike
307,50 € / kk
Pääomavastike
1 059,38 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 366,88 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hoitovastikkeen määräytymisperusteena on huoneiston neliömäärä ja rahoitusvastikkeen määräytymisperusteena osakelukumäärä. Hoitovastike sisältää tontin vuokravastikkeen sekä kaapeli-tv:n ja taloyhtiönetin 10M.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 23,00 €/hlö/kk. Kohde on ennakkomarkkinoinnissa ja vastikkeet tarkentuvat ennen kaupantekovaihetta RS-taloussuunnitelman mukaisiksi. Rahoitusvastikearvio lyhennysvapaan aikana on 386,40 €/kk (sis. vain koron osuuden). Rahoitusvastikearvio lyhennysvapaan jälkeen on 1059,38 €/kk (sis. lyhennyksen ja koron). Vesimaksuennakko 23 €/hlö/kk, tasauslaskutus kulutuksen mukaan. Jokaisen huoneiston hallintaan kuuluu asuntopiha, varasto ja huoneiston numeroinnin mukainen autopaikka. Piha-alueella on lisäksi viisi erikseen myytävää sähköpistokkeellista autopaikkaa, joihin isoimmilla asunnoilla on etuosto-oikeus. Näiden autopaikkojen hinta on 1800 €/paikka. Erikseen myytävien autopaikkojen hoitovastikearvio on 15 €/kk.

Rakennusvuosi
2027
Huoneistojen lukumäärä
10
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2027
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu. Rakennukset perustetaan maanvaraisena teräsbetonisokkeleilla. Alapohjat ovat maanvaraisia teräsbetonilaattoja, välipohjat puupalkkielementtejä, yläpohjassa tehdasvalmisteiset kattoristikot ja lämmöneristeenä puhallusvilla. Ulkoseinät ovat puuverhoiltuja lämpöeristettyjä puurakenteisia seiniä.