149 000 €45 m²

Kolunkatu 1b B, Asemantaka, Nokia2h, kt, kph/wc, las. p

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
162 € / kk
Asuinpinta-ala
45 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
2023
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Asemantaka
Kaupunki
Nokia

Toiveiden koti loistavien yhteyksien äärellä - tässä yhdistyvät huippusijainti ja arjen mukavuus.

Vain kivenheiton päässä Nokian uudesta matkakeskuksesta ja erinomaisten kulkuyhteyksien varrella sijaitseva hurmaavan kiva kaksio tarjoaa puitteet viihtyisään arkeen.

Olohuone ja keittiö muodostavat yhtenäisen ja avaran kokonaisuuden, jossa selkeä pohjaratkaisu korostaa tilan tuntua. Suuret ikkunat tuovat sisään miellyttävää luonnonvaloa. Olohuoneesta on käynti tilavalle lasitetulle parvekkeelle, joka tuo kotiin lisää käytettävää oleskelutilaa varhaisesta keväästä pitkälle syksyyn.

Makuuhuoneessa on reilusti kaappitilaa, ja kylpyhuoneessa on oma paikkansa pyykinpesukoneelle. Pohjaratkaisu on suunniteltu arjen sujuvuutta ajatellen, ja kokonaisuus tuntuu heti sisään astuessa toimivalta ja harmoniselta.

Vuonna 2023 valmistunut Asunto Oy Nokian Kolunkatu 1 sijaitsee viihtyisällä Asemantaan alueella. Yhtiö koostuu kahdesta talosta ja yhteensä 96 huoneistosta, ja lämmitysmuotona on energiatehokas kaukolämpö. Asukkaiden käytössä ovat talosauna ja ulkoiluvälinevarasto, ja huoneistolle kuuluu lämmin irtaimistovarasto. Kaupan yhteydessä on mahdollisuus ostaa erillisenä osakkeena pistokkeellinen autopaikka.

Sijainti tekee arjesta helppoa ja mukavaa. Kaupat sijaitsevat kävelymatkan päässä ja juna-asemalle on vain muutama sata metriä. Tampereelle ajat omalla autolla noin 20 minuutissa ja junalla matka taittuu noin vartissa. Myös bussipysäkki löytyy läheltä, ja alueen monipuoliset ulkoilureitit kutsuvat liikkumaan ympäri vuoden.

Tämä koti sopii erinomaisesti niin ensiasunnon ostajalle, pariskunnalle kuin sijoittajallekin. Ota yhteyttä ja sovitaan esittely - ihastut varmasti.

Lisätiedot ja esittelyt:

Kirsi Konnos Kiinteistönvälittäjä LKV, partner 0400 831 687 kirsi.konnos@bo.fi

Tiesithän, että ammattitaitoinen välittäjä on kullanarvoinen apu oman asuntosi myynnissä. Säästät aikaa ja rahaa valitsemalla kerralla oikein. Soita ja sovi tapaaminen -tervetuloa asiakkaakseni!

Perustiedot

Kaupunginosa
Asemantaka
Kohdenumero
20196529
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
45 m²
Tontin pinta-ala
2 529 m²
Kokonaispinta-ala
45 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, kt, kph/wc, las. p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Kauniissa keittiössä jääkaappi/pakastin, kiertoilmauuni induktiokeittotasolla, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, laminaattilattia, seinät maalattu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: kaakko, luode
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, pesuallas, peilikaappi, pesukoneliitäntä, laattalattia, lattialämmitys, seinät kaakeloitu. .
Säilytystilat
Kuvaus: Yhtiöjärjestyksen mukaan kullakin asuinhuoneistolla on oikeus käyttää yhtä ko. huoneistolle
numeroitua irtainvarastokomeroa yhtiön osoittamassa irtaimistovarastossa.
Tulevat remontit
Yhtiön kunnossapitotarveselvityksen mukaan: Lämmityksen säätö seuraavalla lämmityskaudella. Vuosittaiset ilmanvaihdon suodattimien vaihdot. Vuositarkastus pidetään 12-15kk kuluttua rakennusvalvonnan käyttöönottohyväksynnästä. Taloyhtiön hallitus päättää ulkoisen tarkastuksen tilaamisesta isännöitsijän kanssa. Ennen vuositarkastuksia tehdään asumiseen oleellisesti vaikuttavat korjaustoimenpiteet.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Taloyhtiö on valmistunut 9/2023. Asuntokauppalain mukainen vuositarkastus on pidetty 8.11.2024.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Supermarket n. 900 m, Myllyhaan koulu n. 1,1 km. Nokian keskustan palvelut kävelyetäisyydellä. Bussipysäkki n. 300 m (linja 70, 73A). Rautatieasema n. 800 m.
Lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukaan taloyhtiön osakeluettelo on liitetty Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään, mutta osakekirja on paperinen, joten ostajan tulee kaupan jälkeen toimittaa osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi, minkä jälkeen omistus osoitetaan sähköisellä omistajamerkinnällä. Ostajan omistuksen rekisteröinti Maanmittauslaitokselle maksaa 89 € (2025). Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet. Kauppaan ei kuulu: Irtain.
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
65 621,27 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 311,11 € / m²
Velkaosuus
83 378,73 €

Valinnainen vuokratontti

Onko osuus lunastettu
Ei
Tontin vuokravastike
54 € / kk
Lisätietoa tontin lunastuksesta

Vuoden 2024 kustannusten perusteella laskennallinen tontin lunastushinta oli 14 548 € sekä varainsiirtovero 3%. Isännöitsijän arvion mukaan lisäksi muita kuluja noin 800 €.

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
162 € / kk
Pääomavastike
546,84 € / kk
Tontin vuokravastike
54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
762,84 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
20 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Huoneiston B14 osakas on maksanut huoneistokohtaisesta lainaosuudesta pois 10 % 6/2024. Tästä johtuen jyvitettyjen osakkeiden määrä pääomavastikkeessa on isännöitsijäntodistuksesta poiketen nykyisin 195,30.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Nokian Kolunkatu 1
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2023
Huoneistojen lukumäärä
96
Kerroksia
7
Energialuokka
B2018 E-luku 87, energiatodistus voimassa 24.08.2033 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
2 529 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kotikatu Pirkanmaa Sarankulmankatu 25, 33900 Tampere Puh. 010 270 8040 /asiakaspalvelu pirkantalohuolto@kotikatu.fi
Isännöinti
Asuntopehtoori Isännöinti Oy / Hanna Kyrölä 050 548 2367 hanna.kyrola@asuntopehtoori.fi toimisto 050 505 8781 Kauppakatu 14, 33210 Tampere isannointi@asuntopehtoori.fi
Kaavoitustiedot
Nokian kaupunki, kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
27.04.2071
Tontin vuokra
54388 EUR/v.
Maanvuokraaja
Korkia tonttirahasto Ky
Tontin omistus
Valinnainen vuokratontti
Onko osuus tontista lunastettu
Ei
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla

Tilat ja materiaalit