95 000 €28 m²

Tuulensuunkatu 19 B, Keskusta, Naantali1h+kk+kph/wc+las.parv.

Velaton hinta
95 000 €
Hoitovastike
168 € / kk
Asuinpinta-ala
28 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Naantali

Naantalin kesäelämää parhaimmillaan – täydellinen kaupunkikesäasunto isolla parvekkeella ja upeilla näkymillä.

Etsitkö omaa tukikohtaa Suomen idyllisimmästä kesäkaupungista? Tämä Naantalin keskustassa sijaitseva tyylikkäästi remontoitu yksiö tarjoaa juuri sen – helppoa, huoletonta asumista ja ennen kaikkea ainutlaatuisen kesäfiiliksen aivan palveluiden äärellä.

Asunnon ehdoton kruunu on poikkeuksellisen suuri, lasitettu parveke, joka toimii käytännössä lisähuoneena pitkälle syksyyn. Täällä nautit aamukahvit, kesäillat ja kaupungin tunnelman omassa rauhassa – näkymät avautuvat viihtyisään kaupunkiympäristöön.

Huoneisto on remontoitu ajattomin ja vaalein sävyin, mikä tekee kokonaisuudesta raikkaan ja helposti sisustettavan. Toimiva pohjaratkaisu hyödyntää jokaisen neliön tehokkaasti, joten asunto sopii erinomaisesti niin omaksi kesäkodiksi, sijoitukseen kuin vakituiseen asumiseen.

Taloyhtiö on yksi kohteen vahvimmista valteista: laajat remontit on tehty kattavasti (mm. LVIS, julkisivut, parvekkeet, ikkunat ja katto), ja yhtiöstä pidetään selvästi hyvää huolta. Täällä viihdytään pitkään – se kertoo paljon. Lisäksi moderni maalämpö tuo merkittävää säästöä asumiskustannuksiin ja lisää energiatehokkuutta.

Sijainti Naantalin keskustassa tekee tästä erityisen houkuttelevan: kaikki kesäkaupungin palvelut, ravintolat, vierasvenesatama ja rantabulevardit ovat kävelyetäisyydellä. Tämä on juuri se paikka, josta käsin koet Naantalin parhaimmillaan.¨

Tässä kodissa yhdistyvät moderni asumismukavuus, huolettomat taloyhtiön remontit sekä Naantalin keskustan palvelut aivan kävelyetäisyydellä.

Lisäarvoa tuo mahdollisuus ostaa reilun kokoinen autotalliosake – harvinainen etu näin keskeisellä sijainnilla.

Vapautuu 1.6. juuri sopivasti, jotta pääset nauttimaan Naantalin kesästä jo tänä suvena!

Tiistaina 12.5. illalla näyttömahdollisuus, aika vahvistuu myöhemmin. Voit kysyä myös yksityisesittelyä.

LISÄTIEDOT JA ESITTELYT: Arto Ahtola Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT, BBA 040 572 1314 arto@hauslkv.fi hauslkv.fi/arto-ahtola Haus LKV | Artohomes Oy

Haluatko arvion ja välityspalkkiotarjouksen nykyisestä kodistasi? Ota rohkeasti yhteyttä – autan mielelläni!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tuulensuunkatu 19 B, 21110 Naantali
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80504489
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
28 m²
Tontin pinta-ala
2 027 m²
Kokonaispinta-ala
28 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+kk+kph/wc+las.parv.
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
01.06.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi ja liesituuletin. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Remontoitu 2024.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku. Pesutilojen kuvaus: Remontoitu 2017 putkiremontin yhteydessä.
Säilytystilat
Kaapistot
Näkymät
Sisäpiha ja kaupunkimaisema
Tulevat remontit
Sähköautojen lataus Pihasuunnitelma ja pihaparannustyöt
Tehdyt remontit
1980 Julkisivujen peltivuoraus 2000 Pääviemärin uusittu 2006 Öljysäiliön tyhjennys 2008 Vesikatteen paikkakorjaus 2009 Lukituksen uusiminen 2010 Ilmanvaihdon huolto ja korvausilmaventtiilien asennus 2014 Hissien jälkiasennus ja portaikon kunnostus 2016 Lämmöntalteenotto ja maalämpölaitteiston asennus 2017 Käyttövesi- ja sähköjohtojen uusiminen 2018 Jätepisteen uusiminen 2020-21 Peruskorjaushankkeen valmistelua. IV-kanavien nuohous 2022 Lukitusten uusiminen (iLog). Autotallien ovien uusiminen 2022 Peruskorjaushanke (julkisivu, parvekkeet ja parvekelasit, ikkunat, vesikatto sekä salaojat uusittu) 2023 Peruskorjaushankkeen loppuunsaattaminen ja pihaparannustöiden aloittaminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-Market Naantali 200m.
S-Market Naantali 500m.
K-Supermarket Ellen 600m.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Autotalli-, varasto- ja autopaikkaosakkeen omistusoikeuden siirtyessä sellaiselle siirronsaajalle, joka ei ole yhtiön osakas, yhtiöllä tai yhtiön osakkailla on lunastusoikeus.

Velaton hinta
95 000 €
Myyntihinta
67 669,04 €
Neliöhinta
3 392,86 € / m²
Velkaosuus
27 330,96 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä lunastusoikeus. Osakkailla lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
168 € / kk
Pääomavastike
198,18 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
366,18 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
5,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesimaksu peritään huoneistokohtaisesti mitatun kulutuksen mukaan. Laskutus 4krt/vuosi. Varainsiirtovero 1,5%. Mahdollinen sähköiseen kaupankäyntiin, osakekirjan sähköistämiseen liittyvät kulut sekä pankkien palvelumaksut.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-Oy Prikitta
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Urheiluvälinevarasto, talon varasto, pesutupa, kuivaushuone, sauna, pesuhuone, pukuhuone, huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 372 046,98 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1967
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1967
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.02.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilma
Tontin koko
2 027 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Thomas Hacklin, thomas.hacklin@retta.fi, 0408492222
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja taksitolppa lähellä www.foli.fi
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2015 Katon ja ullakkotilan kuntoarvio 2014 Parvekkeiden kuntotutkimus 2011 Lämpö- vesi ja viemärijohtojen kuntotutkimus 2008 Kuntotodistus 2008 Kuntoarvio ja energiaselvitys