295 000 €121 m²

Katavistonkuja 1, Korvensuu, Mynämäki4-5h, k, kph, s, 3 x eril.wc, khh, aula, talli

Myyntihinta
295 000 €
Asuinpinta-ala
121 m²
Huoneita
4
Kerroksia
3
Rakennusvuosi
1935
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Korvensuu
Kaupunki
Mynämäki

Rauhallista asumista luonnon keskellä – tilava ja monipuolinen kokonaisuus Mynämäellä!

Tämä tunnelmallinen omakotitalo, joka on alun perin rakennettu 1930-luvulla, sijaitsee suojaisalla rinnetontilla kauniissa jokimaisemassa Mynämäellä. Vuosien varrella, erityisesti 2000-luvulla, taloa on kunnostettu laajasti, ja se tarjoaa viihtyisät sekä toimivat puitteet asumiseen. Taloon tilattu nyt myös ilmavesilämpöpumppu helpottamaan arkea! Pumppu asennetaan kevään 2026 aikana.

Pihapiirissä sijaitseva erillinen tallirakennus tuo runsaasti lisämahdollisuuksia. Rakennuksesta löytyy tilava työ- ja varastotila, tekninen tila, erillinen WC sekä yläparvi, joka soveltuu hyvin esimerkiksi säilytykseen tai harrastetilaksi. Sähkökäyttöinen nosto-ovi helpottaa isommankin kaluston käsittelyä. Tallin yhteydessä on lisäksi katettu tila, joka sopii erinomaisesti vaikkapa polttopuiden säilytykseen.

Tämä kiinteistö tarjoaa toimivan arjen, viihtyisän ympäristön ja monipuoliset tilat – tule ja ihastu paikan päällä! Joel Jyränti – 040 1532774

— Haaveiletko uudesta asunnosta, tai oletko mahdollisesti myymässä omaasi? Tarjoamme asiantuntevaa ja henkilökohtaista välittämistä kaikissa asunto- ja kiinteistökaupoissa! Ota meihin yhteyttä ja sovitaan ilmainen arviokäynti!

Elda LKV Kaskenkatu 17, 20700 Turku www.elda.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Korvensuu
Kohdenumero
21483611
Kerroksia
3
Asuinpinta-ala
121 m²
Tontin pinta-ala
3 402 m²
Kokonaispinta-ala
170 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Rakennuslupapiirrosten mukaan huoneala 121m2, kerrosala 170,2m2. Talousrakennuksen pinta-ala 119m2.
Huoneiston kokoonpano
4-5h, k, kph, s, 3 x eril.wc, khh, aula, talli
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, puuliesi, erillisuuni. Työtasot: kivi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, kiinteät valaisimet, liesituuletin / hormi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Seinät ja lattia lasimosaiikkia. Varustus: poreamme, lattialämmitys, suihku, kiinteät valaisimet. Varustus: lattialämmitys, lattiakaivo, peilikaappi, bidee-suihku.
Säilytystilat
vaatehuone, ulkovarasto
Tehdyt remontit
2005-2018: Pihanmuokkaus. Yläkerran sisäpuolinen purku, jossa kylmä ullakkotila purettiin, koolaukset vahvistettiin ja eristettiin yläkerta. Yläkertaan tehtiin uudet väliseinät ja huonejako sekä wc. Keskikerrokseen lisätty eristystä, koko keskikerroksen pinta-remontointi sekä kuistin rakennnus. Kellaritilat rakennettu kokonaisuudessaan. Viemärit ja vesijohdot uusittu. Sisätiloissa kaikki sähkötyöt saneerattu (ei mittauspöytäkirjaa). Kaikki ikkunat uusittu. Autotalli rakennettu 2009-2011. Autotallin katolla aurinkopaneelit (9,3kw järjestelmä). Autotallin laajennus 2018.
Rannan (vesistön) tyyppi
Joki
Rannan kuvaus
Vesijättömaata ei mitattu ja lunastettu
Rannan pituus
56
Rannan omistus
Oma ranta
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Kohde on
Kiinteistö
Kiinteistötunnus
503-424-2-38
Tietoliikennepalvelut
muu verkkoyhteys

Hinta

Myyntihinta
295 000 €
Kiinnitykset
180000

Muut maksut

Lämmityskustannukset
150.00 € / kk
Muut kustannukset
Puhtaanapito: 20 EUR/kk. Jätevesi: 60 EUR/kk. Muut maksut: Tiemaksuja ei ole peritty. Päätoiminen lämmönlähde ollut puu, puuta kulunut noin 20m3/v. Mikäli puita ei poltettu, sähköä kulunut noin 15.000kwh. Varainsiirtovero 3% kauppahinnasta.
Kiinteistövero
362,59 €/v

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1935
Kerroksia
3
Rakennusmateriaali
puu
Kattomateriaali
Profiilipelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Tontin koko
3 402 m²
Kaavatilanne
Kaavoittamaton
Rannan (vesistön) tyyppi
Joki
Rannan kuvaus
Vesijättömaata ei mitattu ja lunastettu
Lisätietoa rakennusoikeudesta
Rakennusoikeudesta käytetty taloon 170m2 ja talousrakennukseen 119m2. Käyttämätöntä oikeutta on 51m2. Rakennusoikeutta tulee lisää noin 100m2, kun lohkottava lisätontti saadaan osaksi kiinteistöä.
Rasitteet ja oikeudet
Kiinteistölle ostettu noin 1000m2 lisätonttia. Kiinteistönyhdistäminen kesken.
Lämmitys
Ilmalämpöpumppu, Ilmavesilämpöpumppu, Sähkö, Puu
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys, Uuni/takka, Vesikiertoinen lattialämmitys, Ilmalämpöpumppu
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Erillisessä WC:ssä: laatta, muu. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: parketti. Saunassa: laatta. Kodinhoitohuoneessa: laatta. Seinät: Keittiössä: tapetti, osalaatoitus. Erillisessä WC:ssä: kaakeli, maalattu, muu. Olohuoneessa: puu, tapetti. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti. Saunassa: puu. Kodinhoitohuoneessa: muu.

Tekniset tiedot

Viemäröinti
saostuskaivo, imeytyskenttä