55 000 €47,5 m²

Pienjaakkolantie 10, Jaakkola, Muurame2h, k, kph, s, p

Velaton hinta
55 000 €
Hoitovastike
161,50 € / kk
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Jaakkola
Kaupunki
Muurame

Myytävänä heti vapaa saunallinen pikku koti Muuramen Jaakkolasta!

Asunto on siististi pidetty ja pohjaratkaisu on toimiva. Keittiö on oma erillinen tilansa, joka aukeaa ruokailutilan kautta olohuoneeseen. Olohuoneesta käynti omalle parvekkeelle, joka aukeaa lounaan suuntaan.

Taloyhtiöllä on oma tontti ja hoitovastikkeet ovat kohtuulliset. Asunnot lämpiävät ekologisesti maalämmöllä. Yhtiöstä on pidetty hyvää huolta ja viimeisimpänä on talojen katot uusittu.

Muuramen kaikki palvelut, koulu, päiväkoti ja erinomaiset lenkkimaastot ovat kävelymatkan päässä. Myös uimahalli ja uimaranta ovat aivan kivenheiton päässä.

Varaa oma esittelyaikasi ja tule tutustumaan!

Perustiedot

Kaupunginosa
Jaakkola
Kohdenumero
1409151
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Tontin pinta-ala
2 707 m²
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, s, p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi, liesikupu/-tuuletin, kaapistot, astianpesukoneliitäntä. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu, välitilalaatta
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuoneessa suihku, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, wc-istuin, lattialämmitys. Saunassa sähkökiuas. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta, saunassa puupaneeli
Säilytystilat
Ulkovarasto, Muu erillinen varasto. Kaapistot, ulkovarasto
Näkymät
Puistomaiset, pihalle. Ikkunasuunnat: lounas
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2030: korjausilmaventtiilien asennus, Ikkunoiden (karmien/pokien) ja parvekeovien huoltomaalaus/kunnostus (ulkopuoli), ulkovarastot, parvekkeiden puuosien maalaus
Tehdyt remontit
Keittiön kaappien ovet (ei jääkaapin vierestä) 2023. Kylpyhuone pinnoitettu Inducryl vedeneristeellä 2004. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: ei tiedossa. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: ei tiedossa. Sadevesijärjestelmä Pehtoorinpolun puoleisen tontin osalle 1995, lv-kanavat puhdistettu 2001 ja 2012, jätekatos 2003, vesikeskuslämmityksen varaajan käyttövesikierukan ja laipan uusiminen 2009, etupihan sadevesijärjestelmä 2010, Bauerin vedenpuhdistuslaitteen asentaminen lämmitysjärjestelmään 2013, tiilikaton pesu ja puhdistus 2014 ja piha-alueen kunnostusta 2016, Ikkunoiden ( karmien ja pokien ) ja parvekeovien huoltomaalaus/kunnostus ulkopuoli 2017, lämmitysverkoston joustinputkien tarkastus / uusinta ja vesivahtien asennus tiskialtaiden alle 2017, maalämpö 2019, lämmitysverkoston tasapainotus 2020, kylmiön kompressori ja lauhduttaja 2022, Energiatodistus 2023, IV-kanavien puhdistus ja säätö, jätekatoksen puuosin maalaus 2024, katto uusittu 2025
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Muuramen koulukeskus n. 2,4 km; Päiväkodit: Norlandia Aurinkolahti n. 0,85 km; Ruokakaupat: S-Market n. 2,2 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Muurame

Hinta

Velaton hinta
55 000 €
Myyntihinta
45 488,01 €
Neliöhinta
1 157,89 € / m²
Velkaosuus
9 511,99 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
161,50 € / kk
Pääomavastike
167,01 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
328,51 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Perusmaksu. 18 € / kk
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Muuramen Koskenkartano
Lisätietoa taloyhtiöstä
YJ 16§ Vastuunjako Osakkaan jälkeenpäin asentamien terassien ja katosten, ilmalämpöpumppujen tai muiden rakennelmien rakentamisesta, kustannuksista ja yhtiölle aiheutuneista vahingoista ja kustannuksista vastaa osakas.
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1987
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni. Betoni, tiili
Kattomateriaali
Tiilikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen
Tontin koko
2 707 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Tilitoimisto T Pesonen Oy, Virastotie 2, 40950 Muurame, Erkko Heinänen p. 040 738 4040, tilitoimisto.pesonen.muurame@gmail.com
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Muuramen kunta
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 0,5 km

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneessa kaapistot. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Olohuoneen varusteet
Käynti parvekkeelle. Lattia: Laminaatti. Seinät: Tapetti, maalattu
Ominaisuudet
Kiinteät valaisimet, verhokiskot. TV-antennit: Liitetty yhtiön yleisantenniin.
Lainalaskuri