144 000 €80 m²

Emmantie 1, Sepänkylä, Mustasaari3h+k+kph+, var, ak, terassi

Velaton hinta
144 000 €
Hoitovastike
272 € / kk
Asuinpinta-ala
80 m²
Huoneita
0
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Sepänkylä
Kaupunki
Mustasaari

Valoisa kolmio Mustasaaren Sepänkylässä – omaa rauhaa ja erinomaiset palvelut.

Tämä 80-neliöinen kolmio sijaitsee rauhallisessa ympäristössä, jossa arjen sujuvuus on taattu: ruokakaupat, ravintolat, päiväkoti ja koulut sijaitsevat lähietäisyydellä. Aktiiviselle asukkaalle alue tarjoaa monipuoliset harrastusmahdollisuudet kuntosalin, urheiluhallin ja uimahallin muodossa.

Kodikkaassa asunnossa on toimiva pohjaratkaisu, joka tekee arjesta vaivatonta. Olohuoneesta on suora yhteys omalle terassille ja takapihalle, mikä tuo mukavasti lisää tilaa oleskeluun. Asunnon pintoja on vuosien varrella uusittu, ja tunnelmaa sekä asumismukavuutta lisää asennettu ilmalämpöpumppu. Keittiö on tilava ja säilytys- sekä laskutilaa on paljon. Kylpyhuoneessa on miellyttävä lattialämmitys, ja säilytystilaa tarjoavat makuuhuoneiden kaapistot sekä eteisen yhteydessä oleva vaatehuone.

Lisäksi asunnolle kuuluu oma 3 m² ulkovarasto ja autokatospaikka sähköpistokkeella. Bostads Ab Idyllen Asunto Oy on huolella hoidettu yhtiö, jossa on tehty merkittäviä perusparannuksia vuosien varrella, kuten käyttövesiputkistojen ja alapohjan saneeraus, kattoremontti ja julkisivun peruskorjaus. Vuonna 2023 toteutetun lämpökeskuksen remontin yhteydessä yhtiöön on asennettu myös valokuituyhteys, joka varmistaa nykyaikaiset tietoliikenneyhteydet. Tämä koti yhdistää huoletonta asumista ja hyvän sijainnin luonnonläheisessä Sepänkylässä.

Tule tutustumaan tähän kokonaisuuteen paikan päälle. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Ljus trea i Smedsby i Korsholm – lugnt läge och utmärkt serviceutbud

Denna 80 kvadratmeter stora trea ligger i ett lugnt område där vardagen fungerar smidigt: livsmedelsbutik, restaurang, daghem och skola finns på nära avstånd. För den aktiva invånaren erbjuder området mångsidiga fritidsmöjligheter i form av gym, idrottshall och simhall.

Bostaden är hemtrevlig med en funktionell planlösning som gör vardagen enkel. Från vardagsrummet finns direkt utgång till en egen terrass och bakgård, vilket ger extra utrymme för umgänge. Ytor i bostaden har förnyats genom åren, och en installerad luftvärmepump bidrar till både trivsel och boendekomfort. Köket är rymligt och erbjuder gott om förvarings- och arbetsyta. Badrummet har behaglig golvvärme, och förvaringsutrymme finns i sovrummens garderober samt i ett klädförråd i anslutning till tamburen.

Dessutom hör ett eget 3 m² stort utomhusförråd och en biltaksplats med eluttag till bostaden. Bostads Ab Idyllen Asunto Oy är ett välskött bolag där betydande renoveringar har genomförts genom åren, såsom sanering av bruksvattenrör och nedre bjälklag, takrenovering och fasadrenovering. I samband med renoveringen av värmecentralen år 2023 installerades även fiberanslutning i bolaget, vilket säkerställer moderna datakommunikationer. Detta hem kombinerar bekvämt boende med ett bra läge i naturnära Smedsby.

Kom och bekanta dig med detta hem på plats. Kontakta oss och boka din egen visningstid!

Perustiedot

Sijainti
Emmantie 1, 65610 Mustasaari
Kaupunginosa
Sepänkylä
Kohdenumero
68848275
Asuinpinta-ala
80 m²
Tontin pinta-ala
3 791 m²
Kokonaispinta-ala
80 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Muiden tilojen pinta-ala: Ulkovarasto 3 m²
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+, var, ak, terassi
Huoneita
0
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: laminaattitaso. Liesi: keraaminen liesi, liesituuletin hormilla
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä, WC, lattialämmitys
Säilytystilat
Ulkovarasto
Näkymät
länsi, itä
Tulevat remontit
Pihavalaistuksen perusparannus
Tehdyt remontit
Terassi rakennettu, ilmalämpöpumppu asennettu ja seinäpintoja uusittu. 2011 Käyttövesiputkison saneeruas 2014 Patteritermostaattien uusinta, Lukituksen sarjoitus, Ikkunoiden uusiminen 2016 Autokatosten huoltomaalaus, Poistoilmanvaihtokanavat, Vesikatteen uusinta, Julkisivun peruskorjaus 2017 Salaojien tarkistus, Nurmikot ja istutukset, Jäteaitauksen kunnostus 2019 Ilmastoinnin nuohous, Alapohjan saneeraus 2023 Yhteishallinnassa olevan lämpökeskuksen peruskorjaus. Saneerauksen yhteydessä yhtiölle on eriytetty lämmönjako ja käyttövesi sekä yhteiölle on otettu omat sähkö- ja valokuituliittymät. Samassa yhteydessä kaikki lämpö- ja käyttövesilinjat on uusittu taloliittymään asti ja sähköt uusittu huoneistokeskuksiin asti. 2025 Uuden pelastuslain mukaiset palovaroittimet
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Mm. ruokakauppa, kahvila, ravintola, hotelli, päiväkoti, ala-aste, yläaste, lukio (ruotsinkielinen), terveysasema, kirjasto. Kuntosali, urheiluhalli, uimahalli

Velaton hinta
144 000 €
Myyntihinta
114 347,61 €
Neliöhinta
1 800 € / m²
Velkaosuus
29 652,39 €

Vastikkeet

Hoitovastike
272 € / kk
Pääomavastike
155,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
427,78 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,50 € / kerta
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Ostaja maksaa kaupanteossa varainsiirtoveroa 1,5%, mahdollinen DIAS kustannus (digitaalinen asuntokauppa) sekä omistuksen rekisteröintimaksu Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään.

Rakennusvuosi
1968
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
C2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
3 791 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse. Lumenauraus ostopalveluna.
Isännöinti
Tili ja Isännöinti Pihapolku Oy, Marko Niemelä, puh. 044 757 6898, markoni@ispihapolku.com
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Mustasaaren kunta, puh. 06-327 7111
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lattialämmitys: Kylphyhuoneessa.

Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaapistot molemmissa. Vaatehuone: Eteisen yhteydessä vaatehuone.
Kylpyhuoneen lattia
muovilattia
Kylpyhuoneen seinät
kaakeliseinä
Olohuoneen varusteet
Uloskäynti terassille ja takapihalle.