118 000 €81,5 m²

Luhtikuja 2, Emola, Mikkeli3h, kph, s, wc, p, ak, var

Velaton hinta
118 000 €
Hoitovastike
285,25 € / kk
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Emola
Kaupunki
Mikkeli

Emolassa, Mikkelissä tilava kaksitasoinen rivitalokoti, jossa tilat on jaettu fiksusti kahteen kerrokseen, ja hyvästä syystä: alakerta on elämää varten, yläkerta rauhaa varten. Kyseessä on päätyhuoneisto, joten ikkunoita on kolmeen ilmansuuntaan (itä–länsi–pohjoinen). Huoneistolla on piha‑alue, ja sekä terassi että parveke avautuvat itään.

Alakerrassa on kodin yhteinen puoli: olohuoneesta kävellään suoraan terassille ja pihalle, ja sisääntulossa on laatoitettu eteinen. Keittiötä on päivitetty vuosien varrella, ja kokonaisuus on selkeä, tilaa on sekä tekemiselle että olemiselle. Alakerrassa on myös erillinen wc, mikä on ihan oikeasti mukava yksityiskohta arjessa.

Yläkerrassa ovat kaksi makuuhuonetta, vaatehuone sekä kylpyhuone ja sauna ikkunalla. Toisesta makuuhuoneesta on käynti parvekkeelle. Pesutiloissa on lattialämmitys.

Huoneistolle kuuluu autokatospaikka sähköpistokkeella sekä ulkovarasto. Asumiskustannukset ovat maltilliset: hoitovastike on 285,25 €/kk (3,50 €/m²) ja autokatospaikka 5 €/kk. Vapautuminen on 1 kk kaupasta.

Taloyhtiö Asunto Oy Kruununkartano on rakennettu vuonna 1991 ja sijaitsee omalla tontilla. Lämmitysmuotona on kaukolämpö. Yhtiössä on tehty kunnossapitotöitä vuosien varrella (mm. ovet ja lukitus 2022, lämmönvaihdin 2014), ja tulevissa suunnitelmissa on huoltokorjauksia budjetin sisällä sekä parvekkeiden ja pergoloiden huoltomaalauksia vuonna 2028. Taloyhtiössä on myös MPY:n taloyhtiölaajakaista ja kaapeli-tv.

Emola on rauhallinen asuinalue Mikkelissä. Alueella on päiväkoti, ja lähietäisyydeltä löytyvät K‑Market Rokkala sekä keskustan koulut.

Tervetuloa tutustumaan! Sovi esittely Heli 045 3294224

Perustiedot

Sijainti
Luhtikuja 2, 50100 Mikkeli
Kaupunginosa
Emola
Kohdenumero
55519827
Asuinpinta-ala
81,5 m²
Tontin pinta-ala
6 400 m²
Kokonaispinta-ala
81,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, kph, s, wc, p, ak, var
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. 1 kk kaupasta
Keittiön varusteet
Työtaso: puutaso. Jääkaappi, keraaminen liesi, liesituuletin (ilmanvaihdon säätäminen), astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet (upotetut ledit)
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Itä
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Terassin ilmansuunta: Itä
Kylpyhuoneen varusteet
Yäkerrassa, suihku, pesukoneliitäntä, wc-istuin, lavuaari, allaskaappi, lattialämmitys, suihkukaappi. WC: alakerrassa erillinen wc, jossa wc-istuin, lavuaari, peilikaappi, seinäpatteri