46 000 €56,5 m²

Pohjankaari 5 as., Tuppurala, Mikkeli2h, k, kph, p

Velaton hinta
46 000 €
Hoitovastike
248,22 € / kk
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 6
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Tuppurala
Kaupunki
Mikkeli

Tilava kaksio heti vapaana hissitalossa. Asunto tarjoaa erinomaiset puitteet niin omaksi kodiksi kuin sijoitukseenkin. Laajasti peruskorjatussa taloyhtiössä, ei remonttihuolia, joten huoletonta asumista pitkälle tulevaisuuteen. Taloyhtiö on hyvässä kunnossa.

Graanin kauppakeskus tarjoaa lähes kaiken tarvittavan päivittäisille hankinnoille ja alueelta löytyy myös hyvät liikuntamahdollisuudet ympärivuotisesti.

Tuppuralassa voit nauttia myös Saimaan läheisyydestä, alueen lapsille on rakennettu monipuolinen leikkipuisto. Ala-aste ikäisille on myös viihtyisä koulu Tuppuralassa.

Tuppuralasta on myös erinomaiset yhteydet keskustaan menit sitten kävellen tai pyöräillen ja julkiset liikenneyhteydet toimivat erittäin sujuvasti.

Myynti ja Esittely: Kari Loisa 0440 549400 tai kari.loisa@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Tuppurala
Kohdenumero
80495972
Kerros
5 / 6
Asuinpinta-ala
56,5 m²
Tontin pinta-ala
2 865 m²
Kokonaispinta-ala
56,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Liesi (uusi) ja jääkaappipakastin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku ja pesukoneliitäntä. Pesutilojen kuvaus: uusittu lvis-remontin yhteydessä.
Säilytystilat
Vaatehuone
Tehdyt remontit
1985 Kaukolämpö 1992-1993 Kattopinnoitteita 1996 Parvekkeet 2002 Sisääntuloaulojen maalaus 2004 Hissien peruskorjaus 2005 Elementtisaumojen uusiminen 2007 Ikkunat ja parvekeovet uusittu 2007 Lämmönvaihdin, patteriverkoston ja tasapainotus ja iv-kanavien nuohous+mittaus 2007 Paneeliverhousten uusiminen 2010 Kuntotutkimus 2010 Putkiston ja märkätilojen kuntotarkastus 2010 Pohjankaari 5:n ja 9:n lämmön säätökeskukset 2015 Linjasaneeraus; käyttövesiputket uusittu, sähköt uusittu, huoneistokohtainen vedenmittaus, viemäriverkoston sisäpuolinen kunnostus (kerrosviemärit ruiskuvalettiin ja pohjaviemärit sukitettiin) vedeneristykset uusittiin osin ao.remontissa, ei jokaisessa asunnossa 2015 Taloyhtiön laajakaista/Kiinteistö1 2018 Autotallien ovien uusiminen 2022 Iv-Kanavien nuohous sekä raitisilmaventtiilien puhdistus ja suodatinosat uusittiin 2022 Julkisivuremontti; valmistui 30.11.2022, keväällä 2024 viimeiset takuutarkistukset. Urakassa uusittu asuntoparvekkeiden parvekelasit ja samalla yhtiökokous siirsi lasituksen kunnossapitovastuun yhtiölle 2024 Vss-tilan määräaikaistarkastus, huolto ja varustepäivitys.
Kiinteistötunnus
491-010-0024-0001
Postitoimipaikka
Mikkeli

Hinta

Velaton hinta
46 000 €
Myyntihinta
22 082,04 €
Neliöhinta
814,16 € / m²
Velkaosuus
23 917,96 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
248,22 € / kk
Pääomavastike
127,58 € / kk
Korjausvastike
180,27 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
556,07 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
16,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 27,5 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: saunamaksu 13€ /0,5h tai 16€ /1h kylmäkoppivarasto 3 e/kk

Rakennusvuosi
1971
Huoneistojen lukumäärä
104
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.07.2022
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 865 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva isännöinti Oy, Martti Lokka, 0440575657
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2071
Tontin vuokra
23 412 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autopaikat jaetaan jonotusjärjestelmällä. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikat eivät ole huoneistokohtaisia vaan ne jaetaan jonotuskäytännön mukaan.
Yhteiset tilat
Jäähdytetty kellari, kaapeli-tv, pesutupa, väestönsuoja, kuivaushuone, kellarikomero, mankeli, urheiluvälinevarasto ja kerhohuone