90 000 €77,5 m²

Sokkalantie 1, Rantakylä, Mikkeli3h, k, s

Velaton hinta
90 000 €
Hoitovastike
348,75 € / kk
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Rantakylä
Kaupunki
Mikkeli

Suositulla Rantakylän asuinalueella sijaitseva yksitasoinen rivitalokoti hyvin hoidetussa yhtiössä!

Tämän kodin neliöt on suunniteltu tehokkaasti, makuuhuoneet on tilavat, vuonna 2020 remontoidussa keittiössä on tilaa ruokapöydälle ja mukavan avara olohuone avautuu kohti takapihaa, jossa on tilaa istutuksille, trampoliinille tai vaikkapa pienelle kasvimaalle! Asunnon pintoja on helppo päivittää omaan silmään mieleiseksi ja säilytystiloja on mukavasti kahden vaatehuoneen ansiosta.

Asunto Oy Mikkelin Rantapuisto on vuonna 1974 rakennettu kuuden asunnon huoneisto. Taloyhtiön lämmitysmuoto on kaukolämpö ja yhtiössä on remontoitu mm. käyttövesiputket, katto ja ulko-ovet kokonaisuudessaan. Taloyhtiön taloutta on hyvin hoidettu ja maksuvalmius remonttien osalta on ollut hyvä.

Taloyhtiö on rauhallinen ja viihtyisä, ja sen sijainti palveluiden sekä monipuolisten ulkoilureittien äärellä miellyttää monia. Rantakylän koulu, päiväkodit, uimahalli, apteekki ja kirpputori sijaitsevat kaikki lähietäisyydellä. Lisäksi vain muutaman sadan metrin päässä kodista löytyvät suosittu Cafe Bar Sokkala sekä Orijärven uimaranta!

Esittelyt ja lisätiedot: Natalia Lampi 0440540027 natalia.lampi@kiinteistomaailma.fi

Perustiedot

Sijainti
Sokkalantie 1, 50600 Mikkeli
Kaupunginosa
Rantakylä
Kohdenumero
1412227
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Tontin pinta-ala
2 119 m²
Kokonaispinta-ala
77,5 m²
Pinta-alan lähde
Isännöitsijäntodistuksen mukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Viimeistään 2 kk kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Kaapistot, induktioliesi, liesituuletin, jääkaappi, astianpesukone. Keittiö remontoitu kokonaisuudessaan 2020.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, sähkösauna, erillinen wc, peilikaappi, pesukoneliitäntä, suihku. Pyykkikone toimii, kun kph:ssa on valot päällä. Kylpyhuone ja wc lämpiää käyttövesiputkiston kautta.
Säilytystilat
2 vaatehuonetta, ulkovarasto, kaapistot
Ikkunoiden suunta
lounas
Näkymät
pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Arvioidut korjaustarpeet vuosille 2025-2029: perustukset ja runko: kuntotutkimus
Tehdyt remontit
1981-1982: Tasakatto muutettu harjakatoksi (vanha tasakatto jätetty purkamatta uuden harjakaton alle) 2002: Näkösuoja-aita rakennettu Orijärven rantatien puolelle 2004: Roskakatos rakennettu 2005: Käyttövesiputkisto uusittu 2007: Aidan maalaus 2010: Pihaistutusten uusiminen 2011: Kaukolämpöön liittyminen 2012: Sokkelin kunnostus, kasvien poisto ja sorastus, viemäreiden kuvaus ja pääviemärin painehuuhtelu 2013: Routavaurion korjaus pihalla 2014: Aidan maalaus 2015: Kattoikkunan purku as 1 2018: Katon uusiminen; varttikate muutettu peltikatteeksi 2019: Vesivahingon korjaus as 2, sadevesikaivojen lisäys päätyihin 2023: IV-hormiston nuohous 2024: Ulko-ovien sekä lukitusten uusinta 2025: Palovaroittimien hankinta ja kunnossapito siirtynyt yhtiön vastuulle 1.1.2026 lähtien
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Rantakylän koulu (etäisyys n. 1.4 km), Rantakylän päiväkoti (etäisyys n. 1.4 km), S-market Rantakylä (etäisyys n. 1.4 km), Cafe Bar Sokkala (etäisyys n. 0.15 km)
Lisätiedot
Kiinteistön rakenteet voivat ikänsä puolesta sisältää asbestia, kaikissa osakkaan muutostöissä on etukäteen selvitettävä purkutöiden mahdollinen asbestiriski..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Tiedustelut
Natalia Lampi
0440540027
natalia.lampi@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
90 000 €
Myyntihinta
89 023,23 €
Neliöhinta
1 161,29 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
348,75 € / kk
Pääomavastike
80,40 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
429,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
30 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
30 €/hlö/kk
Muut kustannukset
Ylimääräinen autopaikka 50€/ vuosi.

Rakennusvuosi
1974
Rakennusvuoden lisätiedot
1974
Huoneistojen lukumäärä
6
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
1
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV liittymä
Tontin koko
2 119 m²
Liikenneyhteydet
Rautatieasema ja Matkahuolto (etäisyys n. 6.7 km)

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokepaikka nro 3 kuuluu asunnolle
Yhteiset tilat
Kellarikomero, ulkoiluvälinevarasto
Ominaisuudet
Sälekaihtimet (2020)
Lainalaskuri