55 000 €49 m²

Jokipolku 5, Rantakylä, Mikkeli2h, kk

Velaton hinta
55 000 €
Hoitovastike
248,43 € / kk
Asuinpinta-ala
49 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Rantakylä
Kaupunki
Mikkeli

Tervetuloa tutustumaan tähän valoisaan ja kodikkaaseen ensimmäisen kerroksen kaksioon!

Huoneisto on remontoitu soluasunnoksi, joka on myös helposti muutettavissa omaan asuinkäyttöön. Keittiöstä on kulku sekä olohuoneeseen, että makuuhuoneeseen, mikä luo selkeyttä pohjaratkaisuun. Makuuhuoneessa on valmiina kaappitilaa ja olohuoneesta avautuu parveke etelän suuntaan. Kylpyhuone on remontoitu ennen vuotta 2012 ja vesikalusteet on päivitetty LVIS-remontin yhteydessä.

Asunto Oy Ala‑Peltola on vuosikymmenten aikana huolellisesti hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty kattavia uudistuksia, kuten LVIS‑peruskorjaus, ikkunoiden ja parvekeovien vaihto sekä vesikaton uusiminen. Yhtiö on omalla tontilla ja lämmitys hoituu kaukolämmöllä.

Rantakylä on Mikkelin monipuolinen ja suosittu kaupunginosa, jossa palvelut, kaupat, koulu ja päiväkodit löytyvät aivan lähietäisyydeltä. Alueen vapaa‑ajan mahdollisuudet ovat poikkeuksellisen laajat tenniskentistä ja pururadoista uimahalliin ja talvikauden harrastuksiin. Alue on yhdistelmä palvelujen saatavuutta ja luonnonläheisyyttä, jossa arki sujuu mutkattomasti.

Myydään vuokrattuna.

Asuntoa esitellään vain yksityisesti, joten varaathan ajan esittelyyn!

Perustiedot

Sijainti
Jokipolku 5, 50600 Mikkeli
Kaupunginosa
Rantakylä
Kohdenumero
1411879
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
49 m²
Tontin pinta-ala
5 860 m²
Kokonaispinta-ala
49 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, kk
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Kylpyhuone remontoitu ennen vuotta 2012, LVIS-remontin yhteydessä vaihdettu wc-istuin, allaskaappi ja katto paneloitu. Pesukoneliitäntä asennettu vuonna 2022. Muutettu soluasunnoksi vuonna 2022.
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Kaapistot, jääkaappi/pakastin, astianpesukone, sähköliesi, liesituuletin. Lattia: Laatta. Seinät: Maalattu, välitila laatoitettu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Allaskaappi, wc-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, pyyhekuivain. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Näkymät
Pihalle. Ikkunasuunnat: etelä
Tulevat remontit
2025: Elementtisaumojen uusiminen, joko osittain tai kokonaan (rahoitus hoitoylijäämällä). 2026: Sähköautojen lataus; mahdollisuus ladata jatkossa hitaasti paikkoja, uusitaan kaapeli ja mahdollisesti lisätään tolppia kylmien autopaikkojen lisäksi.
Tehdyt remontit
Oviaukko avattu keittiön ja makuuhuoneen väliin vuonna 2014. (Mikkelin timanttiporaus OY). Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. 2011: Vesikaton uusiminen. 2018: LVIS-peruskorjaus.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Rantakylän yhtenäiskoulu n. 0,2 km, Päiväkoti Vilijonkka n. 0,75 km, Rantakylän päiväkoti n. 0,35 km, S-Market Rantakylä n. 0,21 km, K-Supermarket Karikko n. 1,4 km

Velaton hinta
55 000 €
Myyntihinta
38 946,78 €
Neliöhinta
1 122,45 € / m²
Velkaosuus
16 053,22 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
248,43 € / kk
Pääomavastike
136,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
384,93 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,40 € / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu: ennakko 25 €/hlö/kk, tasaus oman mittarin mukaan. Veden tasaushinnat: kylmä 7,46 €/m3, lämmin 12,53 €/m3
Autopaikan kustannukset
4 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ala-Peltola
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiöjärjestyksen 6§ mukaan vastuu osakkeenomistajan toimesta tai kustannuksella jälkikäteen rakennettujen parvekelasitusten asennus-, korjaus- ja kunnossapitokustannuksista kuuluu osakkeenomistajille. Sama koskee alkuperäisten ja jälkikäteen rakennettujen saunojen ja pesuhuoneiden kaikkia lattia-, seinä-, ja kattopinnoitteita kosteuseristyksineen. Vanhan isännöitsijätodistuksen (1.10.2014) mukaan taloyhtiössä tehty seuraavat: 1994: Julkisivumaalaukset, kattojen vesieristykset, kaukolämpöliitos. 2003: Lukkojen vaihto, jätesuojan rakentaminen ja patteriventtiilien uusiminen. 2007: Saunojen ja porrastasanteiden saneeraus. 2009: C- ja D-talon sokkelin kosteuseristäminen. Näiden lisäksi seuraavat: 2018: Ikkunoiden ja parvekeovien vaihto (tieto vuoden 2018 tilinpäätöksessä). 2021: Ulko-ovien vaihto (tieto v. 2021 tilinpäätöksestä). 2024: Sokkeli maalattu. Raja-aita rakennettu (tieto v. 2024 tilinpäätöksestä).
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
3
Energialuokka
E2018