74 000 €20 m²

Tuulikinkatu 2, Nuijamies, Mikkeli1h, kt

Velaton hinta
74 000 €
Hoitovastike
102 € / kk
Asuinpinta-ala
20 m²
Huoneita
1
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Nuijamies
Kaupunki
Mikkeli

Tervetuloa Mikkelin Kotitähteen!

Tämä vuonna 2022 valmistunut, hissitalon neljännessä kerroksessa sijaitseva asunto tarjoaa kompaktit ja toimivat neliöt, jotka soveltuvat mainiosti esim. opiskelijalle. Huoneiston tilaratkaisut on suunniteltu tehokkaiksi ja toimiviksi. Asunnossa on ranskalainen parveke ja keittiötilasta löytyy kaikki tarvittava. Keittiöön ja eteiseen on saatu mahdutettua yllättävän hyvin kaapistotilaa. Kylpyhuoneessa on mukavasti neliöitä ja tilaa on myös pesukoneelle.

Yhtiön lämmitysmuotona on energiatehokas kaukolämpö ja lisäksi yhtiö sijaitsee omalla tontilla, mikä lisää asumisen vakautta ja kustannustehokkuutta. Tulevia remontteja ei ole tiedossa näin uudehkossa yhtiössä, joten voit nauttia huolettomasta asumisesta pitkälle tulevaisuuteen.

Sijainti lähes ydinkeskustassa takaa loistavat keskustan palvelut ja yhteydet ja lisäksi Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu on vain kävelymatkan päässä, mikä tekee asunnosta erityisen houkuttelevan opiskelijoille. Lähellä olevat Urpolan lenkkimaastot tarjoavat loistavat mahdollisuudet ulkoiluun ja liikuntaan.

Myydään vuokrattuna: sopimus toistaiseksi voimassa oleva (alkaen 1.2.2026). Vuokra: 515 €/kk. Vesimaksu: 20 €/hlö/kk.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan! Varaathan sinulle sopivan esittelyajan.

Perustiedot

Sijainti
Tuulikinkatu 2, 50100 Mikkeli
Kaupunginosa
Nuijamies
Kohdenumero
1411249
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
20 m²
Tontin pinta-ala
1 456 m²
Kokonaispinta-ala
20 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
1h, kt
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, astianpesukone, erillisuuni- ja induktiotaso, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet. Lattia: Laminaatti. Seinät: Maalattu
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Ranskalainen parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaapisto, peilikaappi, lattialämmitys, kiinteät valaisimet, pyykinpesukone. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero, Muu erillinen varasto. Kaapistot, kellarikomero
Näkymät
Pihalle. Ikkunasuunnat: etelä
Tulevat remontit
5-vuotissuunnitelmassa ei tulevia korjauksia
Tehdyt remontit
Ei tehtyjä korjauksia
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ammattikorkeakoulu n. 0,9 km, Kauppakeskus Setri n. 0,3 km, Kauppakeskus Stella n. 0,8 km

Velaton hinta
74 000 €
Myyntihinta
24 725,07 €
Neliöhinta
3 700 € / m²
Velkaosuus
49 274,93 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
102 € / kk
Pääomavastike
402,78 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
504,78 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 9,90 € / kk. Vesimaksu: ennakko 20 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan Veden tasaushinnat: kylmä 7,46 €/m3, lämmin 18,86 €/m3

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Mikkelin Kotitähti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiön tontti on oma. Lisäksi yhtiö on vuokrannut autopaikkoja varten parkkialueen (377m2). Alueen vuokra-aika päättyy 2071. Vuokra 800€/ vuosi+ indeksi. Yhtiöjärjestyksessä maininnat vastuiden jakautumisesta, kts. 4§ ja 6§. Lunastus koskee vain autopaikkaosakkeita.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2022
Kerroksia
4
Energialuokka
B2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen, LTO
Tontin koko
1 456 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Linnankatu 5, 50100 Mikkeli, Nestori Paldanius, nestori.paldanius@retta.fi, 0444915502
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Mikkelin kaupunki
Liikenneyhteydet
Hyvät n. 0 km