95 000 €82 m²

Kappalaisenkatu 2, Peitsari, Mikkeli3h, k, s

Velaton hinta
95 000 €
Hoitovastike
318,71 € / kk
Asuinpinta-ala
82 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Peitsari
Kaupunki
Mikkeli

Remontoitu kaksitasoinen rivitalokoti Peitsarin alueella.

Tervetuloa viihtymään Peitsariin! Tämä kauniisti remontoitu kaksitasoinen rivitaloasunto tarjoaa toimivan pohjaratkaisun ja viihtyisät tilat niin pariskunnalle kuin pienelle perheellekin.

Alakerrassa sijaitsevat kodin yhteiset tilat: valoisa olohuone, käytännöllinen keittiö sekä erillinen wc. Olohuoneesta on käynti piha-alueelle, ja tilaa riittää niin arkeen kuin yhdessäoloon.

Yläkerrasta löytyvät kaksi hyvänkokoista makuuhuonetta, kylpyhuone sekä oma sauna, jossa rentoudut päivän päätteeksi. Lisäksi arkea helpottaa erillinen vaatehuone, joka tuo runsaasti säilytystilaa.

Tämä koti yhdistää toimivuuden, viihtyisyyden – muuttovalmis kokonaisuus.

Ota yhteyttä ja sovi oma esittelyaikasi!

Peitsari on viihtyisä ja perheystävällinen asuinalue, joka sijaitsee vain parin kilometrin päässä Mikkelin torilta. Alueella asuu paljon lapsiperheitä, ja asuntokanta on monipuolinen, koostuen omakotitaloista, rivitaloista ja kerrostaloista. Peitsari on erityisen tunnettu kauniista Suojalammestaan ja ympäröivästä luonnostaan, joka tarjoaa asukkaille rauhallisen ja luonnonläheisen elinympäristön. Uimapaikka ja ulkoilumaastot ovat lähellä, joten aktiivisista ulkoilumahdollisuuksista ei ole pulaa. Alueelta löytyvät myös päivittäiset palvelut, kuten S-market Peitsari ja R-kioski. Vain alle kahden kilometrin päästä löytyvät Graanin laajat palvelut, kuten kaupat, ravintolat ja muut arjen mukavuudet.

Perustiedot

Kaupunginosa
Peitsari
Kohdenumero
21913770
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
82 m²
Tontin pinta-ala
7 878 m²
Kokonaispinta-ala
82 m²
Pinta-alojen lisätiedot
isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: integroitu, erillisuuni. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesituuletin, mikroaaltouuni, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Tulevat remontit
1–2 vuotta: Autonlämmitys kaapeloinnin uusiminen Palovaroittimet siirtyvät yhtiön vastuulle 2026 vuoden alusta, hankinta vuoden 2025 puolella Uusien autojen latauksen ja lämmityksen etähallintalaitteiden hankinta tarpeen mukaisesti 2–5 vuotta: Talojen 1 ja 2 välikaton kulkusiltojen rakentaminen Iv-kanavien vaakaputkistojen tarkastusluukut taloihin 3–6 Energiaselvityksen teko
Tehdyt remontit
Keittiö remontoitu, asunnon lattiat ja seinäpinnat remontoitu ja kylpyhuone maalattu kaakelimaalilla 2017 TALOYHTIÖSSÄ: 2021: Xodem-yksikön asennus 2020: Talojen 3 – 6 yläpohjan kulkusiltojen teko. Talojen 1 – 2 pieneläinverkkojen korjaukset. 2019: Ilmanvaihtokanavien nuohous ja säätö 2018-2019: Salaojat ja sokkelien vesieristys sekä kunnostus 2018: Vesi- ja lämpökanaalit 2013: Kattojen uusiminen 2009: Ulko-ovien uusiminen 2007: Ovien lukitus ja jäteaseman uusiminen 2006: Ulko-ovien katokset 2004: Lämpövaihdin

Velaton hinta
95 000 €
Myyntihinta
83 334,37 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 158,54 € / m²
Velkaosuus
11 665,63 €

Vastikkeet

Hoitovastike
318,71 € / kk
Pääomavastike
118,01 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
436,72 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
5.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko 25€/hlö/kk

Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
34
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
puu, tiili
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2013 Energiatodistus vanhentunut 2023
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
7 878 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Savon Talohoito STH Oy
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Mikkeli Anssi Kaipainen 0102288370 anssi.kaipainen@retta.fi
Kaavoitustiedot
Mikkelin kaupunki 0151941 / kaavoitus

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 39.
Yhteiset tilat
talopesula, urheiluvälinevarasto, Huoneistokohtaiset varastot.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Erillisessä WC:ssä: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Erillisessä WC:ssä: maalattu, tapetti. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu. Saunassa: puu.