89 963 €72,5 m²

Porrassalmenkatu 7 B, Keskusta, Mikkeli3h + k + kph + wc + p

Velaton hinta
89 963 €
Hoitovastike
352,80 € / kk
Asuinpinta-ala
72,5 m²
Huoneita
3
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Mikkeli

Keskustassa hissitalon ylimmän 5/5 kerroksen kulmahuoneisto. Erinomaiset maisemat lasitetulta parvekkeelta. Erikoisuutena olohuoneessa tunnelmaa ja viihtyisyyttä lisää takka, joka luo kodikkuutta ympäri vuoden. Yhtiössä on parhaillaan käynnissä viemäröiden sukitus, mikä parantaa kiinteistön kuntoa ja asuinmukavuutta tulevaisuudessa. Rauhallinen sijainti.

Asunnosta avautuvat hienot näkymät kahteen suuntaan, ja valo tulvii sisään läpi päivän.

Keskustan palvelut vain noin 200 metrin päässä – kaikki tarvittava kävelyetäisyydellä.

Huoneistoon on mahdollista ostaa erillinen tilava 19m² lämmin autotalli 19 500 euroa.

Myynti ja Esittely: Kari Loisa 0440 549400 tai kari.loisa@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80484889
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
72,5 m²
Tontin pinta-ala
2 291 m²
Kokonaispinta-ala
72,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h + k + kph + wc + p
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, astianpesukone ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, peilikaappi, amme ja pesukoneliitäntä. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin ja peili.
Säilytystilat
Vaatehuone
Tulevat remontit
8.1.2026 ylimääräinen yhtiökokous päätti sukittaa asuntokerrosten viemärit ja sadevesiviemärit, hankkeen kustannusarvio 150 000 €. Työt alkavat 2.2.2026 . Katteen uusiminen 2032 Lämmitysjärjestelmä osana kv-remonttia, alustava aikataulu 2031-2032 (patteriverkoston tasapainotus ja poistoilmanvaihdon lämmöntalteenottoa) Käyttövesiputket sis. vesimittarit 2032 Sähkönousut ja ATK yleiskaapelointi 2032 Aspestikartoitus liukuvana, tarvittaessa eri remonttien valmistelun osana, tarkistettava asuntoremonttien yhteydessä Palovaroittimet yhtiön vastuulla 2024
Tehdyt remontit
2024 Hissit uusittu 2024 Sisäpihan sisäänkäynnit muutettu esteettömiksi 2024 Palovaroittimet uusittu 2024 VSS-tilatarkastus sekä päivitykset 2023 Alimman kellarikerroksen ja kellarikerroksen pohjaviemäreiden sukitus 2019 Julkisivun peruskorjaus 2019 Pihan autonlämmitystolpat sis. mahdollisuuden ladata hybridi/sähköautoja 2019 Viemärit huudeltu ja tehty sisäpuolen kuntotutkimus 2015 Käytävätilojen osittainen maalaus 2015 IV-kanavien puhdistus ja tasapainotus 2015 Viemäreiden ja käyttövesiputkien kuntotutkimus 2014 Lämmönjakolaitteiston uusiminen, vanhojen öljylämmityskattiloiden purku 2013 LVIS-hankesuunnitelma tehty ja esitelty yhtiölle 2012 Kylmäkellarin kone uusittu 2011 Roskakatos rakennettu 2011 IV-kone uusittu 2011 Kiinteistön tulovesiputki rikkoutunut ja korjattu 2010 Viemäreiden tulviminen ja jälkien korjaus huoneistossa B 23 ja B 20 2010 Huoneiston B 27 kohdalla pystyviemäri halki putkikontissa 2010 Pesutilakatselmus ja LVI-tekninen katselmus 2008 Parvekelinjastojen kattojen korjaus 2007 Lämmitysverkon tasapainotus 2005 Antenniverkon kunnostus 2005 Lämmitysverkoston huuhtelu ja korroosionesto 2005 Käyttöveden ionisointilaite asennettu 2003 Julkisivun korjaustyö, paneelit 2003 Ikkunat ja parvekeovet uusittu 2000 Kuntoarvio 1999 Lukitus uudistettu exec 1998 Pihan asfaltointi 1988 Katon vesieristys 1982 Kaukolämpöön liittyminen
Kiinteistötunnus
491-001-0011-0012
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Mikkeli

Hinta

Velaton hinta
89 963,49 €
Myyntihinta
84 000 €
Neliöhinta
1 240,88 € / m²
Velkaosuus
5 963,49 €

Vastikkeet

Hoitovastike
352,80 € / kk
Pääomavastike
211,68 € / kk
Korjausvastike
91,14 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
655,62 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 29 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: KTV 7€/kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Porrassalmenkatu 7
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
29
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 31.05.2023
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
2 291 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Mikkeli Oy, Martti Lokka, 015 210 251
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, hyvä kulkuyhteys ja kaupunkiliikenneyhteys

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, pesutupa ja urheiluvälinevarasto
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
molemmista makuuhuoneista käynti lasitetulle parvekkeelle