93 000 €51,5 m²

Lehmuskatu 60, Lehmuskylä, Mikkeli2h, k, s

Velaton hinta
93 000 €
Hoitovastike
314,50 € / kk
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Huoneita
2
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Lehmuskylä
Kaupunki
Mikkeli

Rivitalokaksio rauhallisella Lehmuskylän alueella Mikkelissä.

Yksitasoisen huoneiston asuinpinta-ala on 51,5 neliömetriä ja pohjaratkaisu koostuu kahdesta huoneesta ja keittokomerosta. Huoneisto on täysin remontoitu.

Keittiö on varusteltu nykyaikaisilla kodinkoneilla ja oleskelutilat ovat selkeitä sekä helposti kalustettavia. Makuuhuoneessa on liukuovikaapistot. Kylpyhuoneessa on lattialämmitys ja varaus pesutornille, ja huoneistossa on oma sauna.

Asunnolle kuuluu sähköpistokkeellinen autopaikka sekä erillistä varastotilaa.

Taloyhtiö Asunto Oy Lehmuskatu 58 on vuonna 1971 valmistunut 13 huoneiston rivitaloyhtiö. Yhtiössä on tehty vuosien varrella useita merkittäviä perusparannuksia, kuten käyttövesi-saneeraus, julkisivujen ja ikkunoiden uusiminen sekä kattoremontti. Lämmitysmuotona on kaukolämpö ja ilmanvaihto on huoneistokohtainen.

Lehmuskylä on viihtyisä ja luonnonläheinen asuinalue. Päivittäispalvelut, paikallisliikenne ja ulkoilumaastot sijaitsevat kävelyetäisyydellä, ja Mikkelin keskusta on noin kolmen kilometrin päässä. Alueelta on sujuvat kulkuyhteydet eri puolille kaupunkia.

Huoneisto myydään vuokrattuna!

Sovi näyttö! Heli

Perustiedot

Sijainti
Lehmuskatu 60, 50120 Mikkeli
Kaupunginosa
Lehmuskylä
Kohdenumero
1409924
Asuinpinta-ala
51,5 m²
Tontin pinta-ala
2 500 m²
Kokonaispinta-ala
51,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto täysin remontoitu 2012-2015.
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu. Huoneisto vuokrattu ja vapautuminen vuokrasopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, astianpesukon (integroitu), liesikupu (huippari katolla), induktioliesi, kalusteuuni, kaapistot, kiinteät valaisimiset, mikroaaltouuni (kiinteä), työtasot melamiinia. Lattia: Laminaatti. Seinät: Välitilassa lasin alla tapetti, maalattu
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone: sadesuihku, seinä wc-istuin, lavuaari, peilikaappi, suihkuseinä, lattialämmitys. WC: kylpyhuoneen yhteydessä
Säilytystilat
Ulkovarasto, Muu erillinen varasto. Kaapistot, ulkovarasto, häkkivarasto
Näkymät
Pihalle, kadulle. Ikkunasuunnat: länsi, itä
Tulevat remontit
Hulevesijärjestelmän asennus välipihalle ja rinneaidan kunnostus, varastokoppien kunnostus ja maalaus
Tehdyt remontit
Sauna rakennettu v 2000 ja loppukatselmoitu 8.11.2000, saunaan lisätty ikkuna. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: kyllä. Rakennusvalvonta-viranomaiselta haettu / saatu lupa: kyllä. Edellä mainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: kyllä. 2022: sähköisten tikaspattereiden asennus osaan kylpyhuoneista, 2021: LVIS-käyttöveden linjasaneeraus, talosaunan ja kylpyhuoneen uusiminen, lämmönvaihdin ja lämpökanaali uusittu, talokylmiö poistettu ja tilat muutettu häkkivarastoiksi, IV-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö, 2017: sadevesikaivon asennus parkkipaikalle ja parkkipaikan pintojen kunnostus ja hulevesien ohjaus, 2016: talo 1 rossipohjan tuuletuksen parantaminen, 2014: kattojen uusiminen ja yläpohjan lämmöneristeen lisäys sekä sadevesiviemäröinti rakennettu, 2012: piharaput uusittu ja asuntojen raput kunnostettu, 2009: lukot uusittu, 2008: ilmastointikanavat, huippuimurit tarkastettu ja puhdistettu, painovoimaiset poistoilmahormit tarkastettu ja puhdistettu, saunan lauteet uusittu ja lämpökeskushuoneen pintaremontti tehty, 2007: parkkipaikan laajennus, pihan valaistus sekä lämpötolpat uusittu, 2006: julkisivujen lämpöeristys, rappaus ja ikkunoiden vaihto, 2001: patteriventtiileiden ja termostaattien uusinta, 2000: kaukolämpö, 1996: jätekatos 1996, 1994: Asuntojen ulko-ovet uusittu .
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sähkökiuas, ikkuna ulos, lattialämmitys. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Koulut: Kalevankankaan koulu n. 1,5 km; Päiväkodit: Kalevankankaan päiväkoti n. 1,5 km; Ruokakaupat: Sale Tusku n. 0,4 km; Muut lähipalvelut: Mikkelin keskusta n. 3 km

Velaton hinta
93 000 €
Myyntihinta
68 390,65 €
Neliöhinta
1 805,83 € / m²
Velkaosuus
24 609,35 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
314,50 € / kk
Pääomavastike
333,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
647,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 22 € / hlö / kk. tasaus vuosittain
Muut kustannukset
Vedentasaus kylmä 7,46 €/m3, lämmin 14,92 €/m3 Saunamaksu 15,00 €/huoneisto/kk Lataussähkö ennakko 20,00 €/kk, lataus 0,1368 €/kWh. Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuuden poismaksusta on etukäteen sovittava isännöintitoimiston kanssa. Osakaslyhennyksistä aiheutuvat kulut veloitetaan osakkaalta..
Autopaikan kustannukset
8 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lehmuskatu 58
Lisätietoa taloyhtiöstä
5-vuoden suunnitellut remontit vuosille 2026-2030: Hulevesijärjestelmän asennus välipihalle ja rinneaidan kunnostus, varastokoppien kunnostus ja maalaus
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1971
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1971
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoniharkko
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen
Tontin koko
2 500 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö, Asukkaat itse. Osakkaat talkoilla, lumityöt ostopalveluna
Isännöinti
REIM Mikkeli / Jukka-Pekka Heikkinen, Yrjönkatu 5, 50100 Mikkeli p. 0207 438 560 jukka-pekka.heikkinen@reim.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Mikkelin kaupunki
Liikenneyhteydet
Paikallisliikenne n. 0,2 km
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. Suunta: länsi
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lattialämmitys: Kylpyhuone, sauna ja kodinhoitotila sähköinen lattialämmitys, asennettu v. 2000, eteinen sähköinen lattialämmitys.