75 000 €112 m²

Sieraniementie 8, Korpilahti, MäntyharjuOh, 3 mh, kk, kph, s, wc, kellaritilat (takkah, wc, varastot, tekn), at

Velaton hinta
75 000 €
Asuinpinta-ala
112 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Korpilahti
Kaupunki
Mäntyharju

Tervetuloa tutustumaan tähän monipuoliseen kiinteistöön Mäntyharjulla!

Tila on kooltaan 2,882 ha ja se koostuu kauniista pihapiiristä, peltoalueesta sekä kuusivaltaisesta metsästä.

Pihapiirin ja peltoalueen välissä virtaa puro, jota on aikoinaan kaivettu suuremmaksi. Puron varrella on pieni laituri, jonka kohdalla vesi on matalaa, mutta syvin kohta ulompana yltää jopa kolmeen metriin. Puro laskee Juolasveteen.

Vuonna 1982 rakennettu omakotitalo tarjoaa tilaa ja mukavuutta: 112/202 m², olohuone, kolme makuuhuonetta, keittiö, kylpyhuone, sauna sekä viihtyisä terassi. Talon alla on kellaritilat. Lämmityksestä huolehtii puukattila sähkövastuksella ja vesikiertoiset patterit sekä olohuoneessa oleva ilp. Taloon on tehty useita parannuksia mm.: 1990-luvulla uusittu kylpyhuone. 2000-luvulla keittiö, ikkunat, katto ja 2x ulko-ovi. Käyttövesiputket v. 2016. Ilmalämpöpumppu asennettu 2025.

Pihapiirissä sijaitsee myös entinen savustamorakennus (rak. 1999, 44 m²), joka on ollut toiminnassa viimeksi vuonna 2021. Savustamon jäähdytin ja muu tekniikka on purettu, eikä rakennuksen tai laitteiden nykykunnosta ole tarkkaa tietoa. Kiinteistöllä on porakaivo, josta vesi johdetaan sekä taloon että savustamorakennukseen.

Kiinteistö tarjoaa rauhallisen ja tilavan kodin perheellesi luonnon keskellä. Entinen savustamorakennus tarjoaa monipuolisia mahdollisuuksia, olipa haaveena oma työtila, harrastepaja tai jokin muu luova ratkaisu.

Tervetuloa tutustumaan ja ihastumaan! Lisätiedot ja esittelyt: Natalia Lampi 0440540027 natalia.lampi@kiinteistomaailma.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Korpilahti
Kohdenumero
1412813
Kerroksien lukumäärä
2
Asuinpinta-ala
112 m²
Tontin pinta-ala
2,88 ha
Kokonaispinta-ala
202 m²
Huoneiston kokoonpano
Oh, 3 mh, kk, kph, s, wc, kellaritilat (takkah, wc, varastot, tekn), at
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot (keittiö uusittu 2000-luvulla)
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, pesukoneliitäntä, patteri, puusauna (kylpyhuone uusittu 1990-luvulla, vaatii remonttia)
Säilytystilat
Kaapistot, varastot
Rannan kuvaus
Pihapiirin ja peltoalueen välissä kulkee puro jota on kaivettu aikoinaan isommaksi. Pieni laituri, jonka kohdalla matalampaa ja syvin kohta kauempana on 3 metriä. Puro laskee Juolasveteen.
Palvelut
Koulu ja lukio Mäntyharjulla (etäisyys n. 9 km), Mustikkatassu päiväkoti (etäisyys n. 10 km), S-market Mäntyharju (etäisyys n. 10 km), K-Supermarket Mäntyharju (etäisyys n. 10 km), Mäntyharju (etäisyys n. 10 km), Mikkeli (etäisyys n. 54 km), Helsinki (etäisyys n. 190 km)
Tiedustelut
Natalia Lampi
0440540027
natalia.lampi@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
75 000 €
Myyntihinta
75 000 €
Neliöhinta
669,64 € / m²
Lainalaskuri

Muut maksut

Lämmityskustannukset
vuodessa noin 8 mottia
Keskimääräinen sähkönkulutus
kulutuksen mukaan
Kiinteistövero
n. 428 €/v

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
1982
Rakennusvuoden lisätiedot
1982, käyttöönottovuosi: 1982
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puurunko + tiili/puuverhous
Kattomateriaali
Pelti (uusittu 2000-luvulla)
Tontin koko
2,88 ha
Kaavatilanne
yleiskaava
Liikenneyhteydet
Juna-asema (etäisyys n. 10.8 km)
Rannan kuvaus
Rakennusoikeus
AO/1: Numero kauttaviivan jälkeen osoittaa rakennuspaikkojen enimmäismäärän alueella. Rakennuspaikan sallittu kerrosala saa olla enintään 10 % rakennuspaikan pinta-alasta, kuitenkin enintään 800 k-m²
Muut rakennukset
Savustamo (ent.), varastorakennus
Lämmitys
Puu
Lisätietoja lämmityksestä
Puukattila sähkövastuksella (vesikiertoiset patterit asuinkerroksessa), olohuoneessa takka v. 2020 (ei varaava), kellaritiloissa leivinuuni/hella.
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Ominaisuudet
Kiinteät valaisimet, sälekaihtimet, kaapistot, kellarin pakastin ja kalusteet, lipputanko, kasvuhuone, savustamon irtaimisto, yksi roskapönttö, kuivausteline pihalla