94 000 €57 m²

Tinamäentie 19 D, Arvonpelto, Mäntsälä2h+k+s

Velaton hinta
94 000 €
Hoitovastike
230,50 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1982
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Arvonpelto
Kaupunki
Mäntsälä

Etsitkö viihtyisää rivitalokotia Mäntsälästä? Tämä 57 neliöinen kaksio voisi olla juuri sinulle!

Asunto Oy Arvonmetsässä sijaitseva koti tarjoaa rauhallisen ympäristön ja mukavat puitteet asumiseen. Maanlämpö pitää lämmityskustannukset kurissa, ja yhtiössä on tehty kattavasti remontteja, kuten vesikaton uusiminen ja lisäeristys vuonna 2023. Asunnossa on oma sauna, jossa rentoutua arjen kiireiden keskellä.

Autopaikkoja on tarjolla edullisin kuukausikustannuksin, ja sähköauton latauskin on mahdollista.

Arvonpellon alueella nautit luonnonläheisyydestä ja hyvien kulkuyhteyksien tuomasta arjen helppoudesta. Varaa oma esittelyaikasi jo tänään ja ihastu tähän kodikkaaseen rivitaloasuntoon!

Yhteydenotot ja esittelypyynnöt Arja juutinen p. 0400506430 tai arja.juutinen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tinamäentie 19 D, 04600 Mäntsälä
Kaupunginosa
Arvonpelto
Kohdenumero
80491586
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
5 370 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+s
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesi ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi.
Terassin kuvaus
Terassi on osittain katettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, bidee-suihku, pesuallas, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä ja suihku.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 2025 Autokatosten puuosien huoltomaalaus, teknisen tilan huoltomaalaus, Salaojat ja pintavesien poisto( kunnossapitojakson mukainen tarkastus TK puhdistus), väliaitojen kunnostus ja huoltomaalaus, varastojen siivous, silikonien uusminen(=osakas) Suositeltava vaihtoväli 5-8 vuotta, pienet rakennekorjaukset, sulku- yms venttiilien tarkastus, korvausilmasuodattimien vaihto, palovaroittimien tarkastus vuosittain, pelastussuunnitelman laadinta/päivitys, sähköautojen lautausmahdollisuus 2027 Ikkunat 2027 Putkistojen kuntokartoitus Vuosittaisia huoltotöitä
Tehdyt remontit
Hallituksen selvitys suoritetuista kunnossapito -ja muutostöistä valmistumisajankohtineen Autokatosten rakentaminen 1983 Liittyminen kaapeli-tv –järjestelmään 1987 Käyttövesijohtojen uusiminen 1992 Kylpyhuoneiden käyttövesipatterien uusiminen 1992 Pihavalaistuksen parantaminen 1997 Rakennusten salaojituksen uusiminen 1999 Ikkunalistojen uusiminen 2001 Antenniverkoston kunnostus 2002 Autokatosalueen asfaltointi 2005 Rakennusten ulkomaalaus 2006 Jätekatoksen rakentaminen 2006 Ulkovalaisimien uusiminen 2008 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmavirtojen säätö 2010 Rakennusten yläpohjan lisäeristys 2011 Maalämpöjärjestelmän rakentaminen 2012 Patteriventtiilien uusiminen ja patteriverkoston perussäätö 2012 Lämmityspatterien (suuri osa) uusiminen 2012 Huoltorakennuksen postilaatikoiden puoleisen ja A-, B- ja C-talojen takapihan puoleisten ja räystäskourujen uusiminen 2013 Valokuituliittymä (kaapelitv) 2014 Osittainen salaojituksen kunnostus ja osittainen sokkelin lämmöneristyksen parantaminen (A-talo) 2014 Korvausilmaventtiilien asentaminen 2019 Ulko – ovien ja lukoston uusiminen 2020 Korvausilmaventtiilien suodattimet vaihdettu 2020 Kattopellityskorjauksia 2020 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja ilmavirtojen säätö 2021 IV puhaltimen moottorin vaihto 2021 Postilaatikoiden uusinta 2021 Talojen päätylaudoituksien uusiminen 2022 Vesikaton uusiminen ja lisäeristys 2023 Huoneiston C10 kylpyhuoneen saneeraus 2023 Maalämpölaitteiden ja lämpimän veden säätö ja korjaustöitä 2023 Palovaroittimet asuntoihin (taloyhtiön kunnossapitoon) 2024 Energiatodistus (vanhenee 22.8.2034) 2024 Julkisivujen huoltomaalaus (päädyt) 2024 Pelastussuunnitelma 2024 Pihatien kunnostustyöt 2024
Kiinteistötunnus
505-407-7-63
Postitoimipaikka
Mäntsälä
Tietoliikennepalvelut
Telia, 10/10M, Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
94 000 €
Myyntihinta
85 120,75 €
Neliöhinta
1 649,12 € / m²
Velkaosuus
8 879,25 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
230,50 € / kk
Pääomavastike
87,59 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
318,09 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
31 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autokatosvuokra 10€/kk Autopaikkavuokra, lämmin 10€/kk Autopaikkamaksu, sähköauton latauspaikka 15€/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Arvonmetsä
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 417 575,19 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1982
Huoneistojen lukumäärä
17
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1982
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.08.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 370 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva Isännöinti Itä-Uusimaa, Pia Laakkonen, pia.laakkonen@oi.fi, 0107556170