175 000 €106 m²

Untonpolku 8 B, Kylä-Maisala, Mäntsälä4h,k,kph,s,wc

Velaton hinta
175 000 €
Hoitovastike
349,80 € / kk
Asuinpinta-ala
106 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Kylä-Maisala
Kaupunki
Mäntsälä

Ihastuttava yksitasoinen paritalokoti odottaa uusia asukkaita!

Tästä asunnosta löydät kolme makuuhuonetta, valoisan ja avaran olohuoneen (jossa takka), tilavan keittiön, saunan ja erillisen wc-tilan. Talon sijainti on erinomainen – olohuoneesta on hulppeat näkymät omalle pihalle sekä vastapäiseen metsäiseen puistoalueeseen ja takapihan piha-alue on suojaisa tarjoten yksityisyyttä ulkoilmasta nauttimiseen.

Asunto-osakeyhtiö As Oy Mäntsälän Untonpolku 6-8 on hyvin hoidettu, ja viime vuosina on tehty useita merkittäviä kunnostuksia, kuten kylpyhuoneiden ja saunojen uusiminen, salaojien uusiminen sekä julkisivujen huoltomaalaus. Nyt ei ole suuria remontteja suunnitteilla. Tämä koti tarjoaa viihtyisää asumista rauhallisessa ja luonnonläheisessä ympäristössä.

Kaikki keskustan palvelut vain noin 1,5 km päässä ja nopea kulkuyhteys niin Vanhalle Lahdenteille, Nelostielle kuin Porvoo-Hyvinkää suuntaankin. Juna-asemalle n. 3 km.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin paikan päälle!

TIEDUSTELUT JA ESITTELYPYYNNÖT: Minna Berglund, p. 045 265 4538, minna.berglund@remax.fi ja Tea Reinikainen, p. 045 172 7676, tea.reinikainen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Untonpolku 8 B, 04600 Mäntsälä
Kaupunginosa
Kylä-Maisala
Kohdenumero
80488728
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
106 m²
Tontin pinta-ala
1 852 m²
Kokonaispinta-ala
106 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h,k,kph,s,wc
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä ja lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, peili, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja lattiakaivo.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Varasto 1: 2,7 m2
Varasto 2: 6,8 m2
Puuvarasto : 2,8 m2.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys yhtiössä lähimmän viiden vuoden aikana suoritettavaksi tulevista merkittävimmistä kunnossapitotöistä: Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2025 IV-kanavien puhdistus ja säätö Varaston maalaus Huoneistojen varastojen ovien kunnostus
Tehdyt remontit
2007- Takaovet ja lukitus, lämminvesivaraajat ja lämpökuvut/patterit. 2009- Rännit ja otsalaudat uusittu. 2010- Yläpohjan lisäeristys, pihan kaatojen korjaus ja asfaltointi 2014- Pelti- ja aluskate uusittu 2017- Salaojien kuvaus 2018- Postilaatikoiden uusiminen, ilmastointikanavien puhdistus 2019- Sadevesijärjestelmä, salaojitus sekä kaikkien huoneistojen kylpyhuoneet+ sauna uusittu 2021- Väliaidat uusittu 2022-palokatkojen tiivistys 2024-julkisivujen huoltomaalaus 2025-varastonmaalaus, huoneistojen varastojen ovien kunnostus
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Asunnon sijainti, kiinteistöllä, pääty jossa vähän enemmän pihaa kuin muilla. Piha erittäin suojaisa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
505-407-4-149
Postitoimipaikka
Mäntsälä

Hinta

Velaton hinta
175 000 €
Myyntihinta
148 668,23 €
Neliöhinta
1 650,94 € / m²
Velkaosuus
26 331,77 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
349,80 € / kk
Pääomavastike
219,42 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
569,22 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Mäntsälän Untonpolku 6-8
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
1988
Huoneistojen lukumäärä
4
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu ja tiiliverhoilu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
E2013
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto kosteat tilat ja vaatehuone
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 852 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Oiva isännöinti, Anne Pesonen, anne.pesonen@oi.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvät pyöräilytiet ja hyvä kulkuyhteys
Lämmitys
Sähkö, Puu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen tyyppi: Patterit 3 öljykiertoinen, muut suorasähkö. Kokonaissähkön kulutus: 10278 kWh / vuosi. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Puu
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Pihaan mahtuu 2 autoa/ asunto