124 500 €47 m²

Keskuskuja 9 A, Virkkala, Lohja2h, kk, psh/s, lasit. p

Velaton hinta
124 500 €
Hoitovastike
202,10 € / kk
Asuinpinta-ala
47 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
2016
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Virkkala
Kaupunki
Lohja

Aivan hurmaava pikkukoti, joka sijaitsee Lohjan Virkkalan keskustan kainalossa talossa, joka keskustan läheisyydestä huolimatta jää katseilta suojaan ja omaan rauhaansa. Pohjaratkaisu on tusinatavarasta kivasti poikkeava ja lasitettu parveke jatkaa kesäkautta pidemmälle syksyyn. Asunnon oma sauna tuo arkeen ripauksen luksusta.

Tässä puurakenteisessa pienkerrostalossa on kaksi kerrosta ja hissi, joka takaa myös esteettömän kulkemisen. Etupiha on siististi asfaltoitu ja jokaiselle löytyy yksi pistokkeellinen autopaikka. Piharakennuksessa on yhteisten varastotilojen lisäksi lämmintä varastotilaa kaikille asunnoille. Yhtiön lämmitysjärjestelmänä on VILP (vesi-ilmalämpöpumppu) -järjestelmä vesikiertoisilla lattialämmityksillä.

Nyt on siis mahdollisuutesi ostaa nämä noin 47 tehoneliötä Asunto-osakeyhtiö Lohjan Unelmakodista. Asunto on vuokrattu toistaiseksi voimassa olevalla vuokrasopimuksella ja irtisanomisaika vuokranantajan puolelta on 6 kuukautta. Mikäli harkitsisit vuokralaisen pitämistä, voin välittäjänä suositella tätä lämpimästi, sillä vuokralainen on pitänyt kotia hyvin sekä hoitanut kaikki velvoitteensa mallikkaasti. Näillä näkymin vuokralainen myös haluaisi jatkaa asumista täällä.

Tartu tilaisuuteen, soita Minnalle 0449724489 ja sovitaan aika käynnille!

+ HISSI + PAIKKA AUTOLLE + SIJAINTI ON POP + LINJA-AUTOASEMA JA KESKUSTAN PALVELUT ”VIERESSÄ”

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Keskuskuja 9 A, 08700 Lohja
Kaupunginosa
Virkkala
Kohdenumero
80498485
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
47 m²
Tontin pinta-ala
1 582 m²
Kokonaispinta-ala
47 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ostajan halutessa varmistua pinta-alasta, suosittelemme SFS-standardin 5139 mukaista pinta-alamittausta.
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, psh/s, lasit. p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Myyntiesitteellä ilmoitettu kuntoluokitus on subjektiivinen käsitys asunnon kunnosta, eikä sitä tule sekoittaa rakennusalan ammattilaisen tekemään kuntoluokitukseen.
Lisätietoa vapautumisesta
Kohde on vuokrattu ja vuokranantajan irtisanomisaika on 6/2026 alkaen 6 kk. Vuokralaisen sopimusta ei ole myynnin alkaessa irtisanottu eikä nykyinen omistaja sitä aio tehdä. Vuokrasopimus sitoo uutta omistajaa.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, mikroaaltouuni (irrallinen), erillisuuni, liesitaso ja astianpesukone. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen suunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, peilikaappi, lattialämmitys (vesikierrolla ja lisäksi sähkötoiminen pyyhekuivain), bidee-suihku, suihkuseinä ja kaapistot (mm. pyykkikorikaapit).
Säilytystilat
Kaapistot ja varastokoppi ulkorakennuksessa (eristetty/lämmin)
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen 2025-2026 mukaan: 2025 Julkisivun maalaus (ei tehty) 2026 Energiatodistuksen uusiminen, julkisivun maalaus 2027 LVI-laitteiden säätö ja tarkastus 2028 Sähköautojen latauspisteet Myös katon sekä yläpohjan tarkastustarpeesta on keskusteltu, samoin lukituksen uusimisesta.
Tehdyt remontit
2022 Piha-alueen asfaltointi, jäteasema uusittu 2021 Katteen tarkistus ja sadevesikourujen puhdistus, maaliskuussa vaihdettu IV-koneen moottori (as 6) 2020 Leikkihiekan uusinta 2019 Postilaatikkokate, pihatöitä, iv-koneen korjaus 2018 LVI-laitteiden säätöä 2017 Pieniä takuukorjauksia
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Yhtiöjärjestyksen 4§ "Omien osakkeiden lunastus" mukaan: Yhtiö voi yhtiökokouksen päätöksellä lunastaa omia osakkeitaan vapaalla omalla pääomalla osakepääomaa alentamatta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Lohja

Hinta

Velaton hinta
124 500 €
Myyntihinta
118 655,74 €
Neliöhinta
2 648,94 € / m²
Velkaosuus
5 844,26 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä lunastusoikeus. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
202,10 € / kk
Pääomavastike
94 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
296,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Lämmitys sisältyy hoitovastikkeeseen. Käyttösähkön kulutus ei ole tiedossa, sillä asunto on ollut vuokrattuna. Sähkön ja veden kulutukseen vaikuttavat merkittävästi mm. asumistottumukset ja henkilölukumäärä. Voit arvioida sähkönkulutustasi: https://www.vattenfall.fi/energianeuvonta/arvioi-energiankulutuksesi/laske-kulutuksesi/. Voit arvioida vedenkulutustasi: https://www.vesi.fi/vesijalanjalkilaskuri.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Lohjan Unelmakoti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiön lainoista: Yhtiöllä on limiittiluotto 15 000 €, josta käytössä 14 377,35 € (22.04.2026). Yhtiöllä on pankkilainaa 53 598,29 € (22.04.2026). Lainaa lyhennetään kuuden (6) kuukauden välein tasalyhennyksin. Tällä hetkellä voimassa olevan palveluhinnaston mukaan ylimääräinen lyhennys osakassuorituksena on maksuton viitekoron vaihtumispäivänä sekä koron ja lyhennyksen eräpäivänä vuosittain huhtikuussa ja lokakuussa. Pihalla on hiekkalaatikko. Alaovi lukittuna aina. Asuntokohtaiset ovikellot alaovella eivät toimi.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2016
Huoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2016
Kerroksia
2
Hissi
Kyllä