69 000 €46 m²

Laurinkatu 13 A, Keskusta, Lohja2h,kk,kph

Velaton hinta
69 000 €
Hoitovastike
248,40 € / kk
Asuinpinta-ala
46 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lohja

Tilaisuus hankkia kiva kaupunkiasunto melkeinpä Lohjan ytimessä, mukavasti kuitenkin Lohjan harjun ja järven läheltä. Mainio koti yhdelle tai kahdelle, käy varmasti myös sijoitusasunnoksi. Kyseessä on luhtitalon ensimmmäisen kerroksen asunto, ei huolta siis rappusista. Perussiisti asunto, kylpyhuone remontoitu 2022 sekä pintoja maalattu ja lattia vaihdettu makuuhuoneeseen, eteiseen ja keittiöön. Makuuhuone rauhaisaan harjun suuntaan ja olohuoneen iso ikkuna Laurinkadun puolelle. Iso olohuonetila ja makuuhuonekin kivan kokoinen. Taloyhtiöllä sauna ja pieni piha-alue harjun rinteessä. Lämmitys ilma-vesilämpöpumpulla, öljy jätetty rinnalle. Soita ja varaa aika näytölle!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Laurinkatu 13 A, 08100 Lohja
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80497496
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
46 m²
Tontin pinta-ala
1 106 m²
Kokonaispinta-ala
46 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,kk,kph
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, liesi ja uuni. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittokomero i-malli, mutta vain toisella seinustalla sekä päädyssä kaapistot. Keittiön lattia laminaattia, asennettu n v 2013.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, pesuallas, peilikaappi, wc-istuin ja pesukoneliitäntä.
Tulevat remontit
Esitetty yhtiökokoukselle 23.4.2026; Tonttiviemärin kunnostus yhdessä Lohjan kaupungin kanssa. Ulkovalaisimien uusiminen, tietoliikenne sisäverkon uusiminen (DNA Oy:n tarjous)
Tehdyt remontit
Eteläpäädyn ikkunat 2007, patteritermostaatit uusittu 2009, pohjoispäädyn -ja sisäpihan puoleisen ikkunoiden vaihto 2010, ulko-ovet ja lukot uusittu 2010, käyttövesiputket-ja öljysäiliö uusittu 2014,, öljypoltin uusittu 2015, katon huoltomaalaus 2015, öljykattilan uusinta 2016, sisäpiipun asennus. öljuysäiliön poisto 2016, ilmavesilämpöpumppu 2017, julkisivujen kunnostus ja lämmöneristyksen parantaminen 2018, Pihan kunnostus, lumiesteiden asennus katon etupuolelle, piipun pellitysten korjaus, huoneistojen ilmanvaihdon tehostaminen 2019, Kellarikerroksen ikkunoiden uusiminen, ulkoportaiden metalliosien ja kellarikäytävien huoltomaalaus 2020, 5:n huoneiston kylpyhuoneen remontointi 2022(3 kylpyhuonetta remontoitu aikaisemmin ) Katon kunto tarkastettu ja tehty tarvittavat huoltotoimenpiteetn 2024

Velaton hinta
69 000 €
Myyntihinta
58 470,37 €
Neliöhinta
1 500 € / m²
Velkaosuus
10 529,63 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
248,40 € / kk
Pääomavastike
193,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
441,60 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
8,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesi huoneistokohtaisten mittareiden mukaan. Lämmitys kuuluu hoitovastikkeeseen, Kulutusähkö sekä vakuutus.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lohjan Laurinkatu 13
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: 1 rakennus, 8 asuntoa.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 20.06.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
1 106 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Isännöinti Holmström, Mika Holmström, 010 2790300

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autotallit erillisinä osakkeina.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Kaapisto ja upotettu kaappi, ikkuna hiljaiselle takapihalle. Lattia vinyylilankku asennettu 2025.
Kylpyhuoneen lattia