492 000 €117 m²

Harjastie 6 A 1, Kulju, Lempäälä5h, kt, s, terassi

Velaton hinta
492 000 €
Asuinpinta-ala
117 m²
Huoneita
5
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2026
Rakennuksen tyyppi
Erillistalo
Kaupunginosa
Kulju
Kaupunki
Lempäälä

RAKENTAMINEN ETENEE, SISÄTYÖT KÄYNNISSÄ! Lempäälän Kuljuun rakennetaan omalle tontille uusia yksitasoisia rivitalo-, paritalo- ja erillistaloasuntoja. Osa asunnoista on Harjastie 6 ja osa Linnajärventie 9 osoitteilla.

Yhtiöön rakennetaan 2 kpl erillistaloja. Tämä asunto on toinen niistä. Nykyaikainen suunnittelu. Asunnon keittiö/ruokailutila/olohuone muodostavat avaran tilakokonaisuuden. Avaruutta korostaa 2,7 m huonekorkeus ja oleskelutilojen isot ikkunat. Laadukkaat varusteet ja materiaalit. Valkolakattu tai luonnon värinen tammiparketti (myös vinyylilankku mahdollinen), laadukkaat laatoitukset. Tyylikäs ja toimiva keittiö, laadukkaat kodinkoneet; mm. nykyaikainen induktiotaso integroidulla liesituulettimella. Tyylikkään saunan lauteet ja paneelit tervaleppää, kuituvalot, kiukaana upotettu pilarimallinen kiuas. Asunnon oma, aurinkoiseen lounaaseen suuntautuva iso, 21,5 m2 terassi tuo asuntoon runsaasti hyödynnettävää lisätilaa. Terassilla lasitusvaraus. Terassilta käynti omalle pihalle. Lämmitysjärjestelmä maalämpö vesikiertoisella lattialämmityksellä, lisäksi lämmön talteenotolla varustettu koneellinen ilmanvaihto.

Oma tontti ja maalämpö takaavat poikkeuksellisen edulliset asumiskulut. Hoitovastikearvio vain 3 €/m2 sisältäen lämmityksen maalämmöllä. Asunnon hintaan kuuluu 2 autopaikkaa; autokatos- ja pihapysäköintipaikka. Autopaikoilla mahdollisuus sähköauton lataukseen (hidas lataus), varaus sähköauton latauslaitteelle (11kw). Lataussähkö kätevästi asunnon oman sähkömittarin kautta. Kuljusta on omalla autolla sujuva ja nopea yhteys Tampereelle moottoritietä pitkin. Myös bussiyhteydet ovat hyvät.

Asunnot rakentaa, Kotisi Tekijä - Rakennusliike Markku Haataja Oy yli 25 vuoden kokemuksella. Asuntojen valmistuminen 27.8.2026.

Myynti ja lisätiedot:

Eero Konttila 0500 622 699 eero.konttila@herrainmaki.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Kulju
Kohdenumero
21268785
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
117 m²
Tontin pinta-ala
5 100 m²
Kokonaispinta-ala
117 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Huoneiston kokoonpano
5h, kt, s, terassi
Huoneita
5
Kunto
Uusi
Lisätietoa vapautumisesta
valmistuminen 27.8.2026
Keittiön varusteet
Keittiön lattia päällystetään 3-sauvaisella valkolakatulla tai luonnonvärisellä tammilautaparketilla. Seinäpinnat tasoitetaan ja maalataan. Kalustevälit sivulevyjä lukuun ottamatta laatoitetaan.

Kalusteet ovat tehdasvalmisteisia standardikalusteita, joissa on pinnoitetut ovet. Työtasot ovat laminaattipintaiset.

Keittiössä on tasoon upotettu musta komposiittiallas. Keittiössä on vakiovarusteena 4-levyinen induktiotaso integroidulla aktiivihiilisuodattimella varustetulla liesituulettimella, rst-pintainen kalusteuuni ja integroitu astianpesukone. Kylmäkalusteina 5h+kt asunnoissa on erilliset täyskorkeat integroidut jääkaappi sekä pakastin. Kalusteissa on tilavaraus mikroaaltouunille.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Lattia ja seinät laatoitetaan. Kaksi suihkua, suihkuseinä, wc-istuin, pesuallas. Kiintokalusteet ovat tehdasvalmisteisia
standardikalusteita, joissa on pinnoitetut ovet. Erillisen WC:n kuvaus: Lattia laatoitetaan. Seinät maalataan. Wc-istuin, pesuallas. .
Säilytystilat
Kuvaus: Kylmä varastotila pääsisäänkäynnin yhteydessä. Vaatehuoneet 2 kpl.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Saunassa on pilarimallinen lauteisiin upotettu sähkökiuas. Lattiat laatoitetaan. Seinä ja katto paneloidaan tervaleppäpaneelilla. Kokolasinen ovi.
Asumistyyppi
Omistus
Lisätiedot
Muuta kauppaan kuuluvaa: Vaatehuoneessa on säädettävät seinähyllyt ja/tai vaatetanko pohjapiirustuksen mukaan. Ikkunoissa ja terassiovissa on valkoiset sälekaihtimet.

Velaton hinta
492 000 €
Myyntihinta
199 266 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
4 205,13 € / m²
Velkaosuus
292 734 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
351 € / kk
Pääomavastike
720 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 071 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hoitovastike arvio on n. 3,00 eur/m2/kk, joka sisältää mm. asuntojen lämmityksen maalämmöllä.

Yhtiölaina 1+24 vuotta. Rahoitusvastike on laskettu 2,95 % korolla (rahoitusvastikearvio perustuu 12 kk euriborkorkoon 24.10.2025 2,16 % ja pankin marginaaliin 0,79 %). Rahoitusvastikearvio (korko) 720 €/kk. Lyhennysrahoitusvastikearvio 1 736 €/kk.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Asunnoissa on kiinteä laajakaistayhteys ja kaapeli-tv -liittymä, joista veloitetaan tietoliikennevastiketta palveluntarjoajan hinnaston mukaan. Vedestä veloitetaan asuntokohtaisen kulutuksen mukaan. Asunnoissa on omat mittarit lämpimälle ja kylmälle vedelle.

Rakennusvuosi
2026
Huoneistojen lukumäärä
12
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
puu
Kattomateriaali
kumibitumikermikate
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
5 100 m²
Kaavoitustiedot
Lempäälän kunta
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Muu, Maalämpö
Lisätietoja lämmityksestä
vesikiertoinen lattialämmitys, ilmanvaihto lämmöntalteenotolla varustetulla ilmanvaihtolaitteella
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 12. piha-autopaikkoja: 12.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Asunnoilla on kylmät asuntokohtaiset varastotilat pääsisäänkäyntien yhteydessä. Piha-alueelle rakennetaan pihasuunnitelman mukaisesti autopaikat, tekninen tila, jätteiden keräyspisteet sekä leikki-ja oleskelualue varusteineen ja istutuksineen. Yhtiön tietoliikenne- ja kaapelitelevisiojärjestelmä liitetään valokuidulla operaattorin verkkoon. Asunnot varustetaan tiedonsiirron mahdollistavalla laajakaistaisella tietoliikennekaapeloinnilla.