259 000 €176 m²

Julinintie 6 I, Kaukas, Lappeenranta5h,k,s

Velaton hinta
259 000 €
Hoitovastike
686,40 € / kk
Asuinpinta-ala
176 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1948
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kaukas
Kaupunki
Lappeenranta

Vuonna 1948 valmistunut, arkkitehti Yrjö Lindegrenin suunnittelema rivitalokokonaisuus edustaa arvokasta ja ajattoman tyylikästä arkkitehtuuria puistomaisessa ympäristössä. Kohde rakennettiin alun perin paikallisen metsäyhtiön johdon käyttöön ja käsittää yhteensä kymmenen asuntoa.

Asunnot ovat tiloiltaan väljät, ja jokaisella huoneistolla on oma, nykyvaatimuksiinkin nähden poikkeuksellisen suuri piha-alue. Tämä tuo asumiseen omakotitalomaista tuntua rivitalon helppouden rinnalle. Säilytystilaa on yleellisen runsaasti taloyhtiön kellaritiloissa. Asunnolle kuuluu myös autokatospaikka.

Sijainti tarjoaa sujuvan arjen: Lappeenrannan keskusta on noin kahden kilometrin päässä, ja päivittäiset palvelut, kuten kaupat, terveyspalvelut sekä alakoulu, löytyvät noin kilometrin säteeltä. Yläkoulu ja toisen asteen oppilaitokset sijaitsevat nekin kätevän matkan päässä.

Alueella on erinomaiset ulkoilu- ja harrastusmahdollisuudet, läheltä löytyvät muun muassa golfkenttä, tenniskenttiä, venesatamia, uimarantoja sekä valaistuja ulkoilureittejä ja kuntopolkuja.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan tähän uniikkiin kohteeseen, sovithan oman esittelyaikasi!

Perustiedot

Sijainti
Julinintie 6 I, 53200 Lappeenranta
Kaupunginosa
Kaukas
Kohdenumero
617753
Kerroksia
2
Kerroksen lisätiedot
Alin kerros
Asuinpinta-ala
176 m²
Tontin pinta-ala
5 905 m²
Kokonaispinta-ala
176 m²
Huoneiston kokoonpano
5h,k,s
Huoneita
5
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, erillisuuni, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet. Työtasot kiveä. Keittiö remontoitu 2005
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas, kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkukaappi, peilit, kaapit, allaskaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. pyyhekuivain . Kylpyhuone ja wc remontoitu 1995
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari
Tulevat remontit
Suunnitellut: Kunnossapitotarveselvitys: Talosaunan oven uusinta lasioveksi 2026. Ikkunoiden kunnostusta, maalaus/uusinta 2027. Asuntojen ulkoportaiden uusinta, yhdet raput/vuosi2027. Käyttövesijärjestelmän kuntotutkimus 1-3 vuoden kuluessa 2029.
Tehdyt remontit
2025 H-asunnon rappusten kunnostus/uusinta 2025 A-asunnon eteläpäädyn ikkunoiden uusinta 2024 Sähköautojen latausinfran rakentaminen 2024 Palovaroittimet asuntoihin 2023 Kaukolämpökeskuksen uusinta 2023 A ja I asuntojen ulkorappusten korjaus 2022 Ilmastoinnin ja takkojen nuohous 2022 Naakkaverkkojen asennus ja poistumistikkaiden uusinta 2022 Sähköautojen latausinfran kartoitus ja suunnittelu 2022 Alakäytävän seinien maalaus kalkkimaalilla, maalattu osin talkoilla 2021 Julkisivun puhdistus 2021 Asuntojen ulkoportaisiin kaiteet 2021 Tiilikatto uusittu 2018 Asuntojen ulko-ovet 2017 Talon päätyportaat 2014 Viemäreiden saneeraus 2010 Paisuntasäiliö uusittu, LJH 2010 Patteriventtiilit ja termostaatit uusittu 2005 Sähköjärjestelmien päivitys, kellarikerros, nousujohdot ja keskukset

Velaton hinta
259 000 €
Myyntihinta
259 000 €
Neliöhinta
1 471,59 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
686,40 € / kk
Pääomavastike
/ kk
Erityisvastike
105,60 €/kk
Yhtiövastike yhteensä
792 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23,00 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Vesimaksu 23,00 €/hlö/kk, autopaikka 7,00 €/kk. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Osakeluettelon ylläpito on siirretty MML:lle. Ostaja vastaa sähköisen omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Julinintie 6
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1948
Huoneistojen lukumäärä
10
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1948
Kerroksia
2
Tontin koko
5 905 m²
Kiinteistönhoito
Osakkaat
Isännöinti
Isännöintitoimisto Kiinteistökulma / Emmi Korttinen
Tontin vuokra päättyy
15.08.2032
Tontin vuokra
Vuosivuokra 4 489,94 €
Kunnan numero
405

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, vinttikomerot, kaapeli-TV, valokuituverkko, talovarasto ja muut yleiset kellaritilat
Pintamateriaalit
Keittiö: parketti (sauvalautaparketti) / tapetti. Olohuone: parketti (kalanruoto) / maali. Makuuhuone 1: parketti (kalanruoto) / maali. Makuuhuone 2: puulautalattia / maali. Makuuhuone 3: puulautalattia / maali. Sauna: laatta / paneeli. Kylpyhuone: laatta / kaakeli. Eteinen: parketti / maali. Wc: laatta / kaakeli. makuuhuone 4: puulautalattia / maali. vilpola: muovimatto / maali. portaat / yläkerran käytävä: puulautalattia / maali.