64 000 €73 m²

Katajakatu 13 C, Kourula, Lappeenranta3h,k,p

Velaton hinta
64 000 €
Hoitovastike
357,70 € / kk
Asuinpinta-ala
73 m²
Huoneita
3
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kourula
Kaupunki
Lappeenranta

Tervetuloa tutustumaan tähän siistikuntoiseen ja muuttovalmiiseen kolmioon, jossa arki sujuu mutkattomasti. Asunnon keittiö on remontoitu vuonna 2006, koneineen. Kaunis kylpyhuone ja oma pikku sauna tuovat arkeen ripauksen luksusta ja tarjoavat miellyttävän paikan rentoutumiseen. Asunnon pohjaratkaisu on käytännöllinen ja tilat ovat helposti sisustettavissa eri elämäntilanteisiin. Lähipalvelut sijaitsevat aivan vieressä, mikä tekee asumisesta erityisen vaivatonta. Talossa ei ole hissiä, mutta asuntoon kuljetaan vain muutaman portaan kautta, joten kulku on helppoa. Tämä koti on erinomainen valinta niin pariskunnalle kuin pienelle perheelle, muuttamaan pääset vaikka heti. Sovi oma esittelysi

Perustiedot

Sijainti
Katajakatu 13 C, 53810 Lappeenranta
Kaupunginosa
Kourula
Kohdenumero
613393
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
73 m²
Tontin pinta-ala
3 800 m²
Kokonaispinta-ala
73 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesikupu, astianpesukone, kaapistot, kiinteät valaisimet. Keittiö uusittu kodinkoneineen v. 2006.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna elementtisauna, sähkökiuas, suihku, peilit, kaapit, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet, pesuamalja, . kiinteät seinähyllyt.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari, jäähdytetty kellari
Näkymät
Parveke, länsi, läpi huoneiston asunto.
Tulevat remontit
Suunnitellut: Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025-2029: Uuden jätekatoksen / jätehuoltojärjestelmän uusinnan suunnittelu, rappukäytävien maalaus.
Tehdyt remontit
2025 E-rapun ovilippa korjattu, huoneistokohtaiset palovaroittimet asennettu taloyhtiön toimesta. 2024 C-päädyn ulkoseinäelementtien korjaus/hiekkapuhallus ja uudelleenpinnoitus. 2022 IV -kanavien puhdistus ja säätö. 2022 elementtisaumaus. 2020 rappukäytävien, yleisten tilojen ja pihavalaistuksen uudistus. 2019 Vesijohtoremontin toteutus. 2016 Vesijohtoremontin hankesuunnittelu käynnistettiin. 2016 Käyttöveden säätölaite uusittiin. 2015 Hankittiin uusi mankeli kotitalousmankeli. 2013 A-talon ilmanvaihtokoneen uusiminen A-talon huoneistojen ilmamääriä ei ole säädetty koneen vaihdon jälkeen. 2013 A-talon päädyn vedeneristyksen korjaus, asfaltoinnin korjaus. 2013 Saunaosaston peruskorjaus. 2012 Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö. 2011 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen. 2011 Huoneistojen märkätilakorjaukset, seinäkaivojen vaihto lattiakaivoiksi. 2007 Huoneistojen porrashuoneovien uusiminen. 2004 Julkisivujen ja parvekkeiden pinnoitekorjaus. 2002 Patteri- ja linjaventtiilit uusittu + lämmitysjärjestelmän tasapainotus. 2001 Ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus ja säätö. 2000 Vesikatteiden uusiminen. 2000 B-talon IV-koneen uusiminen.. Asunnon remontit: Keittiö uusittu kodinkoneineen 2006, kph remontoitu 2006, elementtisaunan asennus 2009. Huoneiston lattiaan asennettu laminaatti 2006.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Ruokakauppa Kourulan aluekeskus, S-market, K-kauppa, terveysasema. Hyvät ulkoilmaastot ihan äärellä, Saimaan ranta ja rantaraitti ym. Koulut: Kourulassa. Päiväkoti: Kourulassa.

Velaton hinta
64 000 €
Myyntihinta
57 996,91 €
Neliöhinta
876,71 € / m²
Velkaosuus
6 003,09 €

Vastikkeet

Hoitovastike
357,70 € / kk
Pääomavastike
76,47 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
434,17 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Saunamaksu 15,00 €/kk, autopaikka 10,00 €/kk. Vesimaksuennakko 25,00 €/hlö/kk. Varainsiirtovero 1,5 % velattomasta kauppahinnasta. Osakeluettelon ylläpito on siirretty MML:lle. Ostaja vastaa sähköisen omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista.

Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
26
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
2
Tontin koko
3 800 m²
Kunnan numero
405

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, pyörävarasto, askarteluhuone, kaapeli-TV, huoneistokohtaiset varastot, elisa Taloyhtiölaajakaista 10 M
Pintamateriaalit
Keittiö: laminaatti, maali, laatta. Olohuone: laminaatti, maali. Makuuhuone 1: laminaatti, maali. Makuuhuone 2: laminaatti, maali. Sauna: laatta, laatta. Kylpyhuone: laatoitettu. Eteinen: laminaatti, maali.