64 000 €70,5 m²

Kersantinkuja 2, Huhtiniemi, Lappeenranta3h+k+(lasit.p.)

Velaton hinta
64 000 €
Hoitovastike
296,10 € / kk
Asuinpinta-ala
70,5 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Huhtiniemi
Kaupunki
Lappeenranta

Tilava kolmio Huhtiniemestä. WC uusittu putkiremontin yhteydessä. Huoneiston levyinen lasitettu parveke länteen. Hyvin hoidettu taloyhtiö. Loistavat lenkkeilymaastot aivan vieressä ja uimarantaan n. 200m. Tästä muuttovalmis koti. Soita ja sovi esittely!

Perustiedot

Kaupunginosa
Huhtiniemi
Kohdenumero
20390955
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
70,5 m²
Tontin pinta-ala
3 941,4 m²
Kokonaispinta-ala
70,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+k+(lasit.p.)
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: kivi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone, liesituuletin / suodatin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi.
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2025-2030: ikkunoiden ja parvekeovien uusimistyön suunnittelu -25, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen -25, saunan lauteiden ja ruonkojen uusiminen -26, ilmanvaihtokanavien nuohous ja ilmastoinnin säätö, iv-koneen uusiminen tarvittaessa -26, lukitusjärjestelmän uusiminen patenttisuojatulle järjestelmälle -28, lämmitysjärjestelmän tasapainotus -28, sähköautojen latausmahdollisuuden selvittäminen -28, alakerran seinien ja lattioiden maalaus tarvittavilta osin talkootöinä -28.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Käyttövesiputkien uusiminen -96, lämmönjakokeskuksen uusiminen -96, eteläpäädyn asuntojen ikkunat -98, luhtikäytävien lattiat -99, luhtikäytävien katot ja lukot uusittu -00, hissin peruskorjaus -01, pohjoispäädyn ikkunat uusittu -03, vesikaton kunnostus -04, antenniverkon digitalisointi -05, ilmanvaihtokanavien nuohous -06, patteriventtiilien uusiminen -08, luhtikäytävän pohjoispääty korjattu -08, grillikatos rakennettu -08, jätekatos rakennettu -09, kuntoarvio -10, keinu ja turva-alue uusittu -12, sauna lauteiden uusiminen -13, viemäreiden kuntotutkimus -13, kylmiön koneiston uusiminen -14, viemärijärjestelmän remonttihanke suunnittelu ja toteutus -14-16, kylpyhuoneiden kunnostuksia ( 16 kpl ) viemäriremonttihankkeen yhteydessä -15, ilmavaihtokanavien nuohous ja ilmastoinnin säätö -18, grillikatoksen pintakäsittely talkootyönä -18, etupihan autopaikka-alueen osittainen asfaltointi -19, huoneistojen luhtikäytävän puolella olevien raitisilmaventtiilien uusiminen/ uudelleen kiinnittäminen -19, vesikaton reunapeltien ja rakenteen verkotus -19, pysäköintiruutujen maalaus -20, luhtikäytävän kaiteiden kunnostus ja kaidelevyjen uusiminen -21, valaistus liiketunnistimille -21, luhtikäytävän puoleisten ikkunapokien ja ikkunoiden välissä olevien levyjen maalaus -22, luhtikäytävän liikuntasaumojen korjaustyöt -22, etupihan vaneriosien maalaus -23, parvekekaiteiden ja -levyjen puhdistus ja maalaus -23, etupihan kaidelevyjen ja kaiteiden takuukorjaukset -24, huoneistokohtaiset palovaroittimet -25.

Velaton hinta
64 000 €
Myyntihinta
57 658,84 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
907,80 € / m²
Velkaosuus
6 341,16 €

Vastikkeet

Hoitovastike
296,10 € / kk
Pääomavastike
84,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
380,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
30 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
12.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Varainsiirtovero 1,5%. Ostaja vastaa sähköisen omistusoikeuden rekisteröintikustannuksista sekä osakekirjan mitätöinnistä aiheutuvista kustannuksista.

Rakennusvuosi
1969
Huoneistojen lukumäärä
35
Liiketilojen pinta-ala
70 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 941,4 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Siivous-Nikku Oy
Isännöinti
Retta Services Oy, Sari Junnola 010 228 1822, Kauppakatu 40 D, 53100 Lappeenranta.
Kaavoitustiedot
lisätietoja Lappeenrannan kaupunki 05 6161.
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Asbestianalyysi porraskäytävän lattia -18, asbesti- ja haitta-ainekartoitus viemärihankkeen yhteydessä -15.
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2040
Tontin vuokra
6305.72 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 31.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, mankeli, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Taloyhtiön liiketila on muutettu asukkaiden käyttöön varatuksi harrastetilaksi.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu, tapetti. Makuuhuoneessa: maalattu.