286 900 €69,5 m²

Viilukatu 1 A6, Pallo-Tyysterniemi, Lappeenranta3H+KT+S+VH

Velaton hinta
286 900 €
Varaustilanne
Vapaa
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Huoneita
3
Kerros
2
Rakennusvuosi
2023

Vain muutama asunto enää jäljellä!!!

Isoilta ja lasitetuilta parvekkeilta nautit Saimaan upeista maisemista vuoden jokaisena päivänä! Muuttovalmiissa Kummeliheikin sijainti on vailla vertaan. Upea Saimaa kimmeltää jokaiselta parvekkeelta.

Yhtiössä on ympäristöystävällinen MAALÄMPÖ, joka osaltaa vaikuttaa että tässä kohteessa on poikkeuksellisen edulline hoitovastikke. Asunnoissa lattialämmitys mahdollisti asuntoihin isot ikkunat, jotka päästävät valoa asuntoon. Kesällä mukavuutta tuo kun lattia pysyy mukavan viileänä maalämpö VIILENNYKSEN avulla. Savuton yhtiö. Kummeliheikki tulee itse kokea, joten varaa oma yksityisesittely heti ja tule ihastumaan paikanpäälle!

Kummeliheikissä on myös pieni saunaosasto sekä arkea helpottava kuivaushuone. Autoille on heti pihalla myytävänä omina osakkeinaan auto- ja autokatospaikkoja. Tiedustele asuntomyyjältä sähköautonlatauksesta.

Pallo-Tyysterniemen Vaneriranta on alueena ainutlaatuinen. Upea luonto ja kaunis Saimaa ympärillä. Rauhallisesta Pallo-Tyysterniemestä on kätevät yhteydet Lappeenrannan keskustaan. Taival taittuu vaikka kävellen, onhan matkaa alle 2 kilometriä. Rantaraittia myöten liikkeelle lähtiessä voi poiketa Ravintola Upseerikerhoon ja jatkaa matkaansa aina kulttuurihistorialliseen Rakuunamäkeen saakka. Lappeenrannan keskustaan on kävellen vain alle 2 kilometriä matkaa tai hyppäät helposti bussin kyytiin Tyysterniementieltä.

TUTUSTU >> https://www.varte.fi/kodin-etsijalle/lappeenrannan-kummeliheikki

Perustiedot

Kaupunginosa
Pallo-Tyysterniemi
Kohdenumero
1982
Kerros
2
Asuinpinta-ala
69,5 m²
Tontin pinta-ala
1 604 m²
Huoneiston kokoonpano
3H+KT+S+VH
Huoneita
3

Velaton hinta
286 900 €
Myyntihinta
83 376 €
Neliöhinta
4 128,06 € / m²
Velkaosuus
203 524 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Lainaosuutta voi maksaa 20% osissa.
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
243,25 € / kk
Pääomavastike
1 022 € / kk
Tontin vuokravastike
/ kk
Yhtiövastike yhteensä
1 265,25 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Yhtiölainan lyhennystä on maksettu 30.9.2025 alkaen. Yhtiössä on Elisan Saunalahti Taloyhtiölaajakaistasta (Ethernet) 10/10M, joka sisältyy hoitovastikkeeseen.

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Yhtiölainan lyhennystä on maksettu 30.9.2025 alkaen. Yhtiökokous (31.3.2026) päätti pääomavastikkeeksi 1.7.2026 alkaen 7,50e/os/kk, muihin vastikkeisiin ei esitetä muutoksia. Rakennusaikaista yhtiölainaa voi maksaa vähintään 20% huoneistoon kohdistuvasta lainaosuudesta. Osakkailla on mahdollisuus lyhentää huoneitokohtaista lainaosuutta kuukausittain, pankki ei peri kuluja ylimääräisestä lyhennyksestä. Yhtiölainan lainan korko on 12 kk euribor + marginaali 0,8%. Yhtiössä on Elisan Saunalahti Taloyhtiölaajakaistasta (Ethernet) 10/10M, joka sisältyy hoitovastikkeeseen. Saunavuoro 20,00e/kk (1krt/viikko). Sähköauton lataus yhtiön autopaikalla, siitä tulee ilmoittaa isännöitsijälle ennen latauksen aloittamista. Yhtiöllä on pysäköinnin valvojana Aimo Park.

Talon ja tontin tiedot

Valmistumisaika
2023-01-01
Uudiskohde
Kyllä
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lappeenrannan Kummeliheikki
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2023
Rakennusvuoden lisätiedot
2023
Huoneistojen lukumäärä
30
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattotyyppi
/
Energialuokka
A
Tontin koko
1 604 m²