177 000 €71 m²

Vuorikatu 1 A, Keskusta, Lahti3h, k, kph/wc, s, lasit.p

Velaton hinta
177 000 €
Hoitovastike
360,40 € / kk
Asuinpinta-ala
71 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1957
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Valoa, tilaa ja oma rauha – saunallinen kolmio Lahden keskustan kupeessa.

Tässä kodissa yhdistyvät harvinaisen onnistuneella tavalla kaupunkiasumisen helppous, luonnon läheisyys ja arjen pieni luksus.

3/5 kerroksen läpitalon huoneisto avautuu kauniisti kahteen suuntaan, ja valo kulkee asunnon läpi luoden avaran, rauhallisen tunnelman heti sisään astuessa. Pohjaratkaisu on selkeä ja toimiva – jokaiselle neliölle on tarkoituksensa, eikä hukkatilaa juuri ole.

Olohuone ja avokeittiö muodostavat kodin sydämen – tilan, jossa arki ja yhdessäolo kohtaavat luontevasti. Keittiön kivitasot, runsaat säilytystilat ja huoliteltu ilme tekevät kokonaisuudesta sekä käytännöllisen että esteettisesti miellyttävän. Olohuoneesta avautuu käynti lasitetulle parvekkeelle, joka toimii kuin ylimääräisenä huoneena pitkälle syksyyn – rauhallinen sisäpihan näkymä viimeistelee kokonaisuuden.

Kylpyhuone on remontoitu ajattomin materiaalein, ja oma sauna tuo arkeen ripauksen luksusta – hetkiä, jolloin kiire pysähtyy ja päivä saa pehmeän päätöksen.

Hyvin hoidettu taloyhtiö omalla tontilla antaa turvallisen ja vakaan kehyksen asumiselle. Vuosien varrella tehdyt merkittävät kunnostukset tukevat huoletonta asumista myös tulevaisuudessa.

Sijainti on erinomainen: Lahden keskusta palveluineen on kävelyetäisyydellä, mutta silti koti tarjoaa rauhaa ja vehreyttä. Salpausselän harjut, ikoniset hyppyrimäet ja radiomastot muistuttavat päivittäin siitä, että luonto ja maisema ovat osa tätä Lahen elämää.

Tämä ei ole vain asunto – tämä on koti, jossa arki tuntuu hieman paremmalta.

Tule paikan päälle kokemaan tunnelma itse.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi.

Myynti ja esittely: Bo LKV Lahti Toni Mäenpää Kiinteistönvälittäjä LKV 040 709 9009 toni.maenpaa@bo.fi

THIS IS WHERE THE STORY BEGINS.

Perustiedot

Sijainti
Vuorikatu 1 A, 15110 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20137127
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
71 m²
Tontin pinta-ala
1 212 m²
Kokonaispinta-ala
71 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen jyvitetty pinta-ala 68 m2.
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc, s, lasit.p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Vuokrattu
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: kivi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: etelä
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan vuosille 2026-2030: etupihan kunnostus, autotallien ovien kunnostus ja hissien uusiminen/kunnostus.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: Asuntojen ikkunat ja parvekkeiden ovet -92, käyttövesiputket ja lämmönvaihdin -98-99, vesikaton maalaus -08, julkisivujen ja parvekkeiden kunnostus -09, pihan remontointi, perusmuurin vesieristys, kattosillat ja lumiesteet -11, kellarin ulko-ovi -12, savunpoistoluukut porraskäytäviin -14, linjasaneeraus -18, hissin rele uusittiin -19, katto maalattiin ja pinnoitettiin -20, taloyhtiön pyykinpesukone uusittiin -22, LH2 lvi ja sähköremontti -23, vesijohdon runkoputken uusiminen vesimittarille saakka -24, huoneistojen palovaroittimet uusittiin -25

Velaton hinta
177 000 €
Myyntihinta
142 213,10 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 492,96 € / m²
Velkaosuus
34 786,90 €

Vastikkeet

Hoitovastike
360,40 € / kk
Pääomavastike
306 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
666,40 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Veden tasaushinnat: kylmävesi 5 €/m3 ja lämminvesi 9,50 €/m3. Autosähköpaikka 20 €/kk ja autotalli 30 €/kk. Taloyhtiön saunamaksu 11 €/kk. Pesutupa 6 €/8h tai 2 €/koneellinen. Hallitus valtuutetaan keräämään tarvittaessa enintään kaksi ylimääräistä vastiketta. Varainsiirtovero 1,5 %.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Lahden Vuorikatu 1
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1957
Huoneistojen lukumäärä
29
Liiketilojen pinta-ala
69,5 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018 viimeinen voimassaolopäivä 18.4.2033
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 212 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Famuri Oy
Isännöinti
Mika Elomaa/Lahden Team-Isännöinti Oy, Vesijärvenkatu 27, 15140 Lahti, puh. 041 532 8546.
Kaavoitustiedot
Lahden kaupunki, puh. (03) 814 2355

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 3. piha-autopaikkoja: 10.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, askarteluhuone, väestönsuoja. Taloyhtiössä muuta: DNA taloyhtiölaajakaista 25M voimassa kesäkuuhun 2026 asti.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu.