78 000 €49,5 m²

Uudenmaankatu 9 A, Asemantausta, Lahti2h+k+kh

Velaton hinta
78 000 €
Hoitovastike
227,70 € / kk
Asuinpinta-ala
49,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1959
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Asemantausta
Kaupunki
Lahti

Heti vapaa kaksio Rautatieaseman välittömässä läheisyydessä. 3. kerroksen asunto, näkymät olohuoneesta itään Anttilanmäen pientaloalueelle ja keittiöstä ja mukuuhuoneesta länteen piha-alueelle. Kylpyhuone remontoitu putkiremontin yhteydessä. Yhtiössä tehty hyvin remontteja, mm laaja LVISA-saneeraus 2013.

Perustiedot

Sijainti
Uudenmaankatu 9 A, 15100 Lahti
Kaupunginosa
Asemantausta
Kohdenumero
21958913
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
49,5 m²
Tontin pinta-ala
1 330 m²
Kokonaispinta-ala
49,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+k+kh
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: astianpesukone.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, suihku.
Näkymät
Olohuoneesta Uudenmaankadun yli Anttilanmäen pientaloalueelle itään ja keittiöstä ja makuuhuoneesta piha-alueelle ja naapuritaloihin länteen.
Tulevat remontit
Hallituksen 5 vuoden kunnossapitotarveselvityksessä mainitaan hissien saneerauksen suunnittelu, ilmanvaihdon parantamisen suunnittelu / vedonparantajat ja aurinkoenergiaselvityksen tekeminen/toteutus.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 1998 lämmönsiirtimet ja linjasäätöventtiilit, 2000 parvekkeiden pinnoitus, 2002 jätekatos, 2013 LVISA-saneeraus, jossa kiinteistön liitosviemärit sekä sadevesiviemärit ja -kaivot sekä kattovesien rännikaivot uusittu, rakennuksen sisäpuoliset viemärit ja vesijohdot uusittu, taloyhtiön saunaosasto, pesutupa ja kylmähuone uusittu, porraskäytävien takaovet ja ikkunat sekä tuuletusparvekkeiden ovet uusittu, asuinhuoneistojen ikkunat ja parvekeovet uusittu sekä asuinhuoneistojen parveke-erkkeriseinät kunnostettu, liikehuoneistojen ulko-ovet ja ikkunat uusittu, sähköpääkeskus, ryhmäkeskukset ja yhteismittauskeskukset sekä sähköjen nousukaapelit uusittu, yleisten tilojen valaistus uusittu ja asennettupalovaroitinjärjestelmä sekä savunpoistoluukut, huippuimurit sekä niiden kaapelointi uusittu, porraskäytävät maalattu, uusittu aluevalaistusta, asennettu huoneistokohtaiset vesimittarit, huoneistojen kylpyhuoneet uusittu ja asennettu niihin vesikiertoinen lattialämmitys, uusittu ryhmäkeskukset, huoneistokohtainen yleiskaapelointi ja koko kiinteistön anteniverkko, rakennettu valokuitu- sekä puhelinnousukaapelointi ja asennettu ovipuhelinjärjestelmä, asenettu valokuitusisäverkko ja IT-keskukset sekä lisääty pistorasioita huoneistojen keittiöihin, 2015 vesikaton uusiminen ja huoneistojen ulko-ovien ja lukitusjärjestelmän uusiminen. 2017 julkisivu- ja piha-aluekorjauksia, jossa autopistokepaikkojen ja autopistokerasioiden uusiminen, rakennettu kaapelointi sähköautojen lataukselel / valmius 4 hybridiautolle, lastauslaiturin korjaus, rappauspintojen huoltomaalaus, sisäpihan salaojituksen ja sokkelin kunnostus, 2019 ullakkohuoneistojen ilmanvaihdon parantaminen ja hissikorien kunnostus, 2020 takapihan asfaltointi, 2021 tupakkakatos ja jätekatoksen saneeraus ja 2025 palovaroittimien asennus huoneistoihin.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Keskustan ja Launeen palvelut Koulut: Lotilan peruskoulu, 1,0 km Päiväkoti: Liipolan päiväkoti 2.2 km ja Hennalan päiväkoti 2,7 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
taloverkko

Hinta

Velaton hinta
78 000 €
Myyntihinta
64 415,03 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 575,76 € / m²
Velkaosuus
13 584,97 €

Vastikkeet

Hoitovastike
227,70 € / kk
Pääomavastike
222,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
450,45 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
22 € / kk

Rakennusvuosi
1959
Huoneistojen lukumäärä
33
Liiketilojen pinta-ala
221 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 330 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Salpausselän Kiinteistöpalvelut Oy
Isännöinti
Active-Isännöinti Oy Olli Westman Ansakatu 4 B 8, 15610 Lahti 050 347 8770, olli.westman@act.fi

Yhteiset tilat
talopesula, kuivaushuone, mankeli, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: parketti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: parketti. Seinät: Pesutiloissa: kaakeli.