179 000 €93 m²

Kaskenkaatajankatu 26 F, Kytölä, Lahti4h,k,kph/wc,s,wc,var.

Velaton hinta
179 000 €
Hoitovastike
258 € / kk
Asuinpinta-ala
93 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kytölä
Kaupunki
Lahti

Kodikas rivitalokoti hyvällä sijainnilla.

Kodikas rivitalokoti hyvällä sijainnilla.

Tämä hyvin hoidettu koti on kahdessa kerroksessa ja sen 93 neliömetriä tarjoavat hyvin tilaa useammallekin asujalle. Tilat ovat hyvät ja toimivat. Makuuhuoneet löytyvät yläkerrasta kuten myös kodin toinen wc. Alakerran kylpyhuone saunoineen on remontoitu vuonna 2013 ja tilassa on lisänä sähköinen lattialämmitys. Olohuone ja keittiö ovat mukavasti vierekkäin. Olohuoneesta on käynti osittain katetulle terassille ja kodin käytössä olevalle viihtyisälle pihalle. Pihalla on valmiina muun muassa kasvihuone.

Asunto Oy Kaskenkaatajan Pirtti on rauhallinen ja hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on ehditty remonttejakin tekemään, kuten muun muassa vesikattojen saneeraus ja ikkunoiden uusiminen. Lämmitysmuodoksi on päivitetty vesi-ilmalämpöpumppu ja lisäksi asunnossa on ilmalämpöpumppu. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla.

Sijainti on erinomainen lapsiperheille, sillä läheltä löytyy useita päiväkoteja ja leikkipaikkoja. Uimaranta on vain kävelymatkan päässä, ja kaikki arjen palvelut, kuten ruokakaupat, ovat noin kahden kilometrin etäisyydellä. Hyvät liikenneyhteydet moneen suuntaan.

Kysy lisää ja varaa oma näyttösi Pilvi Yli-Opas puh & whatsapp 050 4929203 pilvi.yli-opas@remax.fi

Haaveissa asunnonvaihto, mutta oma koti vielä myymättä? Pyydä minut maksuttomalle arviokäynnille ja tehdään yhdessä asuntohaaveistasi totta

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaskenkaatajankatu 26 F, 15230 Lahti
Kaupunginosa
Kytölä
Kohdenumero
80503997
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
93 m²
Tontin pinta-ala
1,02 ha
Kokonaispinta-ala
93 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h,k,kph/wc,s,wc,var.
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan viimeistään 2 kk kaupasta.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin (2025), keraaminen liesi, kiertoilmauuni, liesituuletin (hormiin), astianpesukone.
Terassin kuvaus
Osin katettu terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Remontoitu 2013. Suihku, pesukoneliitäntä, wc, bideesuihku, peilikaappi, lavuaari, sähköinen lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Wc, allaskaappi, peilikaappi.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista: IV- nuohous ja säätö Suositeltu 2025. Julkisivu laudoituksen korjausta / uusimista tarpeen mukaan Suositeltu 2025. Seurataan käyttövesiputkien ja viemärin kuntoa Suositeltu 2028.
Tehdyt remontit
Asennetaan huoneistoihin palovaroittimet 2025. Korvausilmaventtien uusiminen ikkunaremontin yhteydessä 2024. Ikkunoiden ja ulko-ovien uusinta. 2024. Vesikattojen saneeraus 2023. A, B ja C-talojen sadevesijärjestelmän saneeraus 2021. Lukitus uusittu Protec avaimille 2020. Yläpohjan lisälämmön eristys, lisätty puhallusvillaa 2020 Vesi-ilmalämpöpumput asennettu huoneistoihin 2020. Patteriventtiilit ja termostaatit uusittu 2020. Talopesulan saneeraus 2016. IV nuohous 2015. Räystäskourujen uusinta 2014. Huoneistojen ulko-ovien vaihtoja osittain 2011. Vesikattojen maalaus 2005. 2-kerroksisien talojen salaojat uusittu 1998. Talojen ulkomaalaus ja vesikaton kunnostus 1995.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Remontoitu 2013.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Rauhallinen yhtiö, lähellä useampi päiväkoti ja leikkipaikka. Uimaranta kävelymatkan päässä. Lähellä (n.2km) useampi kauppa ja mm. K-rauta.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Lahti
Tietoliikennepalvelut
DNA 10M

Hinta

Velaton hinta
179 000 €
Myyntihinta
146 176,60 €
Neliöhinta
1 924,73 € / m²
Velkaosuus
32 823,40 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
258 € / kk
Pääomavastike
326,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
584,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
33 Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesivastike-ennakko 33 €/kk, tasaus kulutuksen mukaan. Lisäksi autopaikan sisätilalämmitin 5 €/kk. Autopaikkojen maksut vain talvikuukausina marras-maaliskuu.
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaskenkaatajan Pirtti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 201 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
28
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.04.2030
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,02 ha
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy, Leena Uronen
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Ilmalämpöpumppu, Ilmavesilämpöpumppu, Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Sähkölämmityksen keskimääräinen kokonaiskustannus: 130€ / kk. Sähkölämmityksen tyyppi: Vesi-ilmalämpöpumppu, kylpyhuoneessa sähköinen lattialämmitys, ilmalämpöpumppu. Kokonaissähkön kulutus: 9500 kWh / vuosi. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Ilmalämpöpumppu, Ilmavesilämpöpumppu