138 000 €55 m²

Kuusirinteenkatu 1, Kivimaa, Lahti2h, k, s, kph, erill.wc, vh, ter

Velaton hinta
138 000 €
Hoitovastike
236,50 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
2
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kivimaa
Kaupunki
Lahti

Kodikas rivitalokoti Lahden rauhallisella alueella

Tämä viehättävä rivitalon päätykoti sijaitsee Kivimaan uuden koulun ja uimahallin naapurissa tarjoten sujuvaa ja mutkatonta asumista Päijät-Hämeen kauniissa maisemissa. Sijainti Kuusirinteenkadulla yhdistää rauhallisen asuinympäristön ja hyvät kulkuyhteydet, mikä tekee tästä kodista erinomaisen valinnan elämänlaadustaan nauttivalle.

Rivitaloasuminen mahdollistaa oman rauhan ja kodikkaan tunnelman. Koti on suunniteltu tarjoamaan toimivaa tilaa arjen askareisiin ja rentoutumiseen. Hyvin suunniteltu pohjaratkaisu tekee asunnosta avaran ja kutsuvan, tarjoten mahdollisuuden luoda juuri omiin tarpeisiisi sopivan unelmien kodin.

Taloyhtiö on vakavarainen ja tontti on oma, mikä tuo asumiseen turvallisuutta ja pitkäjänteisyyttä. Asunnon vapautuminen tapahtuu joustavasti yhden kuukauden kuluessa tai sopimuksen mukaan, joten muutto tähän uuteen kotiin voi järjestyä juuri silloin kuin sinulle parhaiten sopii.

Tämä koti kutsuu viihtymään ja nauttimaan arjen helppoudesta. Ota yhteyttä ja tule tutustumaan tähän rivitalokohteeseen paikan päälle – olisiko tämä seuraava osoitteesi? Otathan minuun yhteyttä sopiaksemme oman esittelyaikasi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Kivimaa
Kohdenumero
46042629
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
3 020 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, s, kph, erill.wc, vh, ter
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. 1 kk tai sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Varusteet: jääkaappipakastin, astianpesukone. Työtaso: puutaso. Liesi: keraaminen liesi, liesituuletin suodattimella. Alkuperäinen kaapisto, ovet maalautettu
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Terassin ilmansuunta: Länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: suihku, suihkuseinä, peili, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä, WC, lattialämmitys. Kylpyhuone uusittu 2022. WC: Erillinen wc. Varusteet: lattiaan asennettu WC, peili, pesuallas
Säilytystilat
Ulkovarasto
Näkymät
länsi, itä
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys 2026-2030: Jauhesammuttimien tarkistus 2026 Autokatoksen maalaus 2026 Ulko-ovien ja lukituksen uusiminen 2029 Kiinteistöautomatiikan hälytysjärjestelmän akkujen vaihto 2029
Tehdyt remontit
Kylpyhuone uusittu taloyhtiön toimesta. 1991 lämpöputkien joustoliitokset muutettu kiinteiksi 2001 pergolan puuosien uusiminen 2003 autotallien ja jatekatoksen maalaus 2004 ilmanvaihtokanavat nuohottu 2007 kuistien maalaus ja lahonneita puuosia uusittu 2008 lämmönjakohuoneen laitteet uusittu 2012 huoltomaalauksia, ikkunoita, ulko-ovia, ulkoseiniä 2013 lukkojen sarjoitus Abloy Sento -lukitusjärjestelmään 2015 iv-kanavien puhdistus 2015 LVI-kalusteiden huoltotarkastus ja tarvittavat korjaukset 2017 vesikattojen kuntotarkastus, piha-alueen tasaus, sadevesien johtaminen kaivoon, jätekatoksen valo ja piha-alueen hämäräkytkimen uusiminen 2018 huoneistojen ulkovarastojen maalaus 2019 korvausilmaventtiilit uusittu kesällä 2019 hälytysjärjestelmän akkujen vaihto 2021 normaaleja ylläpitokorjauksia 2021 vesikanaalin ja käyttövesi- sekä kylpyhuonesaneeraus 2022 autotalliovien hionta ja maalaus 2023 lämmitysverkoston tasapainotus 2024 kiinteistöautomatiikan hälytysjärjestelmän akkujen vaihto 2024 vesikaton saneeraus, yläpohjan lisäeristys, asuntokohtaiset palo-osastoinnit 2024 pihavalojen uusiminen 2024 iv-kanavien puhdistus ja säätö 2024 takapihan valokatteiden uusiminen 2025 palovaroittimet taloyhtiön kunnossapitovastuulle
Rannan omistus
Ei rantaa
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. saunan lauteet. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: Prisma, Lidl, Sale
Koulu: Kivimaa
Päiväkoti: Kivimaa. uimahalli, urheilukenttä
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Lahti
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Pitääkö käyttäjän tehdä oma sopimus palveluntarjoajan kanssa: Kyllä

Hinta

Velaton hinta
138 000 €
Myyntihinta
104 730,36 €
Neliöhinta
2 509,09 € / m²
Velkaosuus
33 269,64 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
236,50 € / kk
Pääomavastike
277,75 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
514,25 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 20 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
9 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As. Oy Kuusikangas
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Ei tiedossa
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1988
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1988
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Puu. Puu, tiili
Tontin koko
3 020 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse. Lumien poisto tarvittaessa ulkopuolisen urakoitsijan toimesta.
Isännöinti
TiKo Isännöinti Oy, Veli-Pekka Mäntynen, Satamakatu 2 B, 15140 Lahti veli-pekka.mantynen@tikoisannointi.fi 040 148 5401
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Lahden kaupunki, puh. (03) 81 411
Liikenneyhteydet
Linja-auto
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. istutukset. lasten leikkipaikka, esteettömät kulkuväylät, keinu
Lämmitys
Kaukolämpö, Sähkö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys. Lattialämmitys: Kylpyhuoneessa jatkuva lattialämmitys, jonka sähkö menee taloyhtiön laskuun.