275 000 €84 m²

Rullakatu 18 D, Jalkaranta, Lahti4h, k, kph, s, wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
275 000 €
Hoitovastike
336 € / kk
Asuinpinta-ala
84 m²
Huoneita
4
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1972
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jalkaranta
Kaupunki
Lahti

Hieno asunto hyvällä paikalla

Valoisa ja viihtyisä koti Rullakadulla! Tässä kerrostaloasunnossa on kaikki kohdallaan. Makuuhuoneita on kolme. Ikkunanäkymät ovat rauhalliset ja vehreät. Avokeittiö, ruokailutila, olohuone sekä niistä avautuva näkymä viheralueelle / Vesijärvelle muodostavat tämän kodin sydämen. Olohuoneesta on käynti asunnonlevyiselle tilavalle parvekkeelle viheralue / Vesijärvinäkymin. Lämmin kellarivarasto sekä mahdollisuus autopaikkaan. Lähellä on bussipysäkki, keskustan kaupat ja palvelut sekä ulkoilumahdollisuudet. Hyvin hoidettu Asunto Oy Enonsaari yhtiö sijaitsee omalla tontilla Vesijärven tuntumassa päättyvän kadun päässä. Yhtiö on hyvin hoidettu, siinä on tehty mm. ikkuna- ja julkisivuremontti, käyttövesiputkiston uusinta, viemärisukitus ja hissiremontti, eikä mitään merkittäviä peruskorjauksia ole viiden vuoden suunnitelmassa. Täällä on perheen helppo elää ja viihtyä! Tervetuloa henkilökohtaiseen esittelyyn, Voit halutessasi varata oman näyttöaikasi ja tutustua rauhassa tähän mainioon kokonaisuuteen.

Lisätietoja ja esittelyt Raimo Kaulio LKV, RI p. 0400 489109.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Rullakatu 18 D, 15900 Lahti
Kaupunginosa
Jalkaranta
Kohdenumero
80504274
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
84 m²
Tontin pinta-ala
7 298 m²
Kokonaispinta-ala
84 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, s, wc, lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
n. 1 kk kaupasta.
Keittiön varusteet
Vaaleat kaapistojen ovet, vaalean ruskeat laminaattitasot. Jääkaappi, astianpesukone, induktiotaso, uuni.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Luode.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Laatoitettu lattialämmitys. Suihku, suihkuseinä, allaskaappi, kaappi, peilikaappi, pk-liitäntä. Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen wc. Laatoitettu.
Näkymät
Vehreät näkymät viheralueelle ja Vesijärvelle
Tulevat remontit
PTS 26-30: LED-valaistuksen asentaminen porrashuoneiden sisäänkäyntiin
Tehdyt remontit
02 Järvenpuoleinen julkisivuremontti. 07 Talon 18 vesikate. 08 Käyttövesiputkiston uusinta ja vesimittarit, sähkönousut. 09 autosähköpistokkeiden uusinta, jätevesipumppaamon saneeraus. 10 IV-laitteiden korjaus A- ja B-porras. 14 Pääty- ja takaseinän ikkunat, parvekeovet. 15 Talon 16 vesikate. 17 Sasevesiviemärin sukitus. 18 Kattoikkunoiden uusinta. 20 AT-ovet. 21 Viemärisukitus, IV-nuohous. 22 Rappukäytävien maalaus, kolmen huippuimurin uusinta. 23 Lämmönjakokeskuksien uusinta. 24 Järvensivun ikkunoiden ja ikkunapenkkien uusinta. 25 Hissiremontti ja huoneistojen palovaroittimet. Lisäksi paljon muita pienempiä korjaus- ja kunnostustöitä vuosien saatossa.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Tervaleppäpanelointi, tervaleppälauteet. Sähkökiuas, ikkuna.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Kauppa n. 1,7 km, tori n. 1,9 km, uimahalli n. 1,4 km,
Kisapuisto n. 1,5 km.
Paikallistiedot: Hiihtolatu/lenkkipolut n. 1,6 km. Vesijärven rantaan n. 100 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-33-795-19
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
275 000 €
Myyntihinta
259 287 €
Neliöhinta
3 273,81 € / m²
Velkaosuus
15 713 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
336 € / kk
Pääomavastike
196,56 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
532,56 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 20 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Rahoitusvastike sisältää ikkunalainan (47,88€/kk) ja hissilainan lyhennyksen arvion (148,68€/kk).
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Enonsaari
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 770 400 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1972
Huoneistojen lukumäärä
42
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1972
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.11.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 298 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lit Oy, Jarno Forström, jarno.forstrom@lit.fi, 03 876 880
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki n. 600 m
Kuntotutkimus
Kuntotarkastus tehty: 31.10.2024. Lisätietoja tutkimuksista: Vesikaton PTS 2024. Lisätietoja isännöitsijältä

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, urheiluvälinevarasto, jäähdytetty kellari ja vinttikomero
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista