128 000 €57 m²

Saimaankatu 7 C, Paavola, Lahtioh, mh, k, kph (YJ:ssä 2h+k+halli)

Velaton hinta
128 000 €
Hoitovastike
262,20 € / kk
Asuinpinta-ala
57 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 6
Rakennusvuosi
1948
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Paavola
Kaupunki
Lahti

Tervetuloa tutustumaan viehättävään kaksioon Paavolan sydämessä! Tämä hyvin hoidettu koti kolmannen kerroksen läpitalon huoneistossa ilahduttaa näkymillä kahteen suuntaan - kaupunkinäkymät tuovat arkeen oman tunnelmansa.

Asunto on hyvässä kunnossa ja huolella päivitetty: keittiö ja lattiat on uusittu vuonna 2018, ja kylpyhuoneessa on lattialämmitys. Toimiva ja selkeä pohjaratkaisu jakautuu viihtyisään olohuoneeseen, rauhalliseen makuuhuoneeseen ja käytännölliseen keittiöön. Lisäksi taloyhtiöstä löytyvät hissi, sauna, talopesula ja kellarivarastot - kaikki mitä sujuvaan arkeen tarvitaan!

Paavolassa Lahden monipuoliset palvelut sekä hyvät liikenneyhteydet ovat aivan käden ulottuvilla. Keskustan tarjonta on lähellä, eikä matkakeskuksellekaan ole pitkä matka! Tästä kodista on helppo nauttia kaupunkielämän parhaista puolista.

Asunto myydään vuokrattuna.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Isabella Sarres asuntomyyjä, BoAc. 044 200 4827 isabella@bo.fi IG: isabella.bolkv

ONKO OMA KOTI VIELÄ MYYMÄTTÄ TAI HARKITSET MYYMISTÄ? Ota yhteyttä niin sovitaan arviointikäynti tai varaa aika suoraan varauskalenterista ( kopioi linkki https://bo.fi/henkilo/isabella-sarres) niin kerron meidän timanttisesta palvelukonseptista.

THIS IS HOW WE BO IT!

Perustiedot

Sijainti
Saimaankatu 7 C, 15140 Lahti
Kaupunginosa
Paavola
Kohdenumero
21222832
Kerros
3 / 6
Asuinpinta-ala
57 m²
Tontin pinta-ala
1 475 m²
Kokonaispinta-ala
57 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
oh, mh, k, kph (YJ:ssä 2h+k+halli)
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
AHVL:n mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen. Työtasot: puu. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone. Lattia: vinyylimatto
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve suunnitelma vuosille 2025-2029: Sähköautolatausinfran rakentaminen Tuuletusparvekkeiden ovien uusiminen Saunaosaston remontointi Julkisivun kuntotutkimus Liiketilojen ikkunoiden ja porrashuoneiden ikkunoiden uusiminen A-rapun hissin peruskorjaus Iv-hormien kunnostus Yhden kylpyhuoneen (riskirakenne, kosteuskartoitus tehty v. 2023) ja taloyhtiön saunan kosteusmittaukset, tilannetta seurataan 3v välein Yhtiökokous 16.6.2025 päätti sähköautolatausvalmiuden saavuttamiseksi uusia kaapeloinnit ja jakokeskus sekä tehdä tarvittavat muutostyöt pää- ja kiinteistökeskuksiin. Kustannusarvio noin 10.000,00€. Hallitus valtuutettiin harkintansa mukaan käyttämään yhtiön kassavaroja tai maksuvalmiuden säilyttämiseksi keräämään kustannuksia vastaavan määrän osakkailta kertasuorituksina. Kertasuoritus arviolta 2,38€/m2.
Tehdyt remontit
Vuonna 2018 huoneistossa vaihdettu lattia ja tehty keittiöremontti. TALOYHTIÖSSÄ: 2024: Vesikaton ja kattoikkunoiden uusiminen, ilmanvaihdon korjaukset, ison liiketilan takaoven uusiminen 2022: Vesikaton ja tuuletusparvekkeiden korjaustarveselvitys 2020: Sisäpihan asfaltointi 2018: Lämmönjakokeskus uusittu, A-rapun ulko-ovi uusittu 2017: Terassiparvekkeen kaiteet maalattu 2016: Kuntoarvio teetetty 2015: Sähköjärjestelmä uusittu osittain 2013: Katto maalattu ja räystäslämmitys uusittu osittain 2011: Ylimmän kerroksen parvekeseinän rappauskunnostus sekä ikkunoiden sääsuojalistoitus, LH 2:n rakennettu tuulikaappi terveystarkastajan määräyksestä, B- ja C-rapun kylmiöt poistettu käytöstä 2010: Käytävien maalaus 2009: B-rappuun rakennettu tuulikaappi 2008: C-rappuun tehty tuulikaappi, Saimaankadun puoleisen aidan korjaus, ilmastointijärjestelmän puhdistus 2006: Parvekkeiden pintojen remontointi 2005: Koko talon lukitus uusittu exec-avaimille, A-rappuun rakennettu tuulikaappi 2003: Ullakkotiloissa olevat hormistot lämpöeristetty, korttelipihan peruskorjaus 1999: Huoneistojen parvekeovet uusittu 1996: Sähköjohdotus huoneistojen sulaketauluihin saakka uusittu 1995-1996: Vesi- ja viemärijohdot uusittu, kylpyhuoneet remontoitu 1987-1997: Hissit peruskorjattu A-porras 1987, C-porras 1995 ja B-porras 1997 1992: Ikkunat uusittu 1990: Patteritermostaatit uusittu

Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
119 921,33 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 245,61 € / m²
Velkaosuus
8 078,67 €

Vastikkeet

Hoitovastike
262,20 € / kk
Pääomavastike
75,68 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
337,88 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Saunamaksu 15 €/kk Saunamaksu joka toinen viikko 7,5€/kk Pesutupa koko pv 10€/kk Pesutupa puoli pv 6€/kk Autopaikkavuokra 13 €/kk

Rakennusvuosi
1948
Huoneistojen lukumäärä
59
Liiketilojen pinta-ala
757 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
5
Kerroksia
6
Energialuokka
E2018 Energiatodistus voimassa 12.11.2034 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 475 m²
Kiinteistönhoito
talonmies. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Talonmies Mikko Mölsä
Isännöinti
Retta Isännöinti Oy Uronen Leena Aleksanterinkatu 7 B, 15110 Lahti leena.uronen@retta.fi 010 2287 116
Lämmitys
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2045
Tontin vuokra
46320 EUR/v.

Pysäköintitilan kuvaus
piha-autopaikkoja: 18.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, Huoneistokohtaiset varastot.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: muu. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: muu. Makuuhuoneessa: muu. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu.
Olohuoneen varusteet
Olohuoneen ja makuuhuoneen lattia on vinyylimatto