318 000 €108 m²

Harjukatu 32 B, Keskusta, LahtiOh, rt, k, 2mh, ph, p (YJ:ssä 4h+k)

Velaton hinta
318 000 €
Hoitovastike
486 € / kk
Asuinpinta-ala
108 m²
Huoneita
4
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1955
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Lahti

Tämä läpitalon koti Lahden keskustassa on arkkitehti Unto Ojosen suunnitteleman talon helmi, jossa alkuperäinen 1950-luvun henki on säilytetty kauniisti ja kunnioittavasti. Olohuoneen kalanruotoparketti luo tilaan ajatonta tunnelmaa, ja takka kutsuu nauttimaan rauhallisista hetkistä vuodenajasta riippumatta. Huoneisto tarjoaa väljät puitteet niin arjelle kuin vieraanvaraisuudellekin, ja sisäänvedetty parveke avautuu luoteeseen iltapäivän ja illan valoon. Ruokailutilan alkuperäinen tiikkinen astiakaappi sekä olohuoneen kiinteä kirjahylly ovat koskettavia esimerkkejä aikakautensa laadukkaasta puusepäntyöstä, ja myös keittiön täyspuiset kaapistot ovat säilyneet alkuperäisinä.

Vuonna 1955 valmistunut taloyhtiö on omalla tontillaan, ja sen kunnossapidosta on huolehdittu järjestelmällisesti. Merkittävimmät tekniset remontit on jo tehty: putkiremontti viemäreineen ja käyttövesiputkineen, sähkönousujohtojen uusiminen sekä kylpyhuoneiden kunnostus toteutettiin 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä. Myös ikkunat ja parvekeovet on uusittu, julkisivu ja katto on kunnostettu, hissit peruskorjattu ja lämmönsiirrin vaihdettu.

Lahden keskusta on parhaimmillaan juuri tällaista: kaupungin palvelut, kahvilat ja kulttuuritarjonta ovat kävelymatkan päässä, ja samalla Vesijärven rannat sekä kaupunkia ympäröivä luonto houkuttelevat ulkoilemaan. Rautatieaseman läheisyys ja sujuvat tieyhteydet tekevät liikkumisesta vaivatonta niin pääkaupunkiseudulle kuin muuallekin. Tämä on koti, jossa historia ja arjen käytännöllisyys kohtaavat luontevasti.

Tervetuloa tutustumaan tähän ainutlaatuisen hyvin säilyneeseen 50-luvun kotiin!

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Markku Heikkilä 0400 285 007 markku.heikkila@bo.fi

Isabella Sarres asuntomyyjä, BoAc. 044 200 4827 isabella@bo.fi IG: isabella.bolkv

Perustiedot

Sijainti
Harjukatu 32 B, 15110 Lahti
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20062647
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
108 m²
Tontin pinta-ala
1 291 m²
Kokonaispinta-ala
108 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
Oh, rt, k, 2mh, ph, p (YJ:ssä 4h+k)
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto on siisti ja 50-luvun henkinen.
Lisätietoa vapautumisesta
Noin 3 kk kaupasta.
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: metalli. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet. Metallinen tiskipöytä ja ikkunan edessä työtaso.
Kodinkoneet iäkkäitä.
Keittiökaapistot alkuperäiset, täyspuuta.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: sisäänvedetty. Suunta: luode
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: KPH remontoitu n. 20 v sitten yhtiön putkiremontissa.
Remontissa on asennettu sähköinen kuivatuspatteri taloyhtiön toimesta. Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve vuosille 2026-2030: Ullakko-ovien uusiminen (4 kpl) Parvekkeiden huoltomaalaus ja kunnostus Ilmanvaihtokanavien nuohous Sähköautojen latauspistokkeet Ovipuhelimien uusiminen
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025 Palovaroittimien uusiminen huoneistoihin ja paloilmaisinkeskuksen ja palovaroittimien asennus yleisiin tiloihin. Sisäpihan viherviihtyvyyden parantaminen ja pergolan rakentaminen. Julkisivuseinän ja askelmien korjaus, porttikongin kunnostaminen ja parvekkeiden poistovesiputkien asennus. Katon tarkastus ja korjaukset, vanhan roskakuilun ummistaminen. Katon vuositarkastus. 2024 Hissien peruskorjaus, sisustuksien uusiminen ja ovien ja edustojen kunnostus 2023 Putkien läpivientien palotiivistys kellarikäytävillä ja yleisissä tiloissa, porttikongin portin maalaus, kellarikerroksen pistorasiat, ylemmän autohallin ilmanvaihdon parantaminen. Lämmönsiirtimen uusiminen (LVI-Talo Oy) 2022 Porraskäytävä ovien uusiminen 2021 Porraskäytävien ja kellaritilojen kunnossapitomaalaus 2019 Katonkorjaus, kattoturvatuotteiden asennus sekä syöksytorvien asennus rakenteiden ulkopuolelle (Kattotutka Oy). Autohallin lattian- ja katonkunnostus ja valaistuksen uusiminen (Ora-Team). Ulkoseinien ja pihakannen liittymäkohtien tiivistäminen (Ora-Team). Mariankadun puoleisen liiketilan vesivahingon korjaaminen (Ora-Team/vakuutusyhtiö). 2018 Kiinteistön kuntoarvio 2017 Kattokulkusillat (Peltisepänliike Pääkkönen Oy). Kadun puoleisten ovien lukituksen uusinta (A-lukitus Oy). 2016 Vesikourujen uusinta (Peltisepänliike Pääkkönen Oy) 2015 Ilmanvaihtokanavien nuohous (Suomen Ilmanvaihto Oy). Mariankadun liiketilan maalaus (Maalaus Rasikannas Oy) 2014 Autohallin ovien kunnostus (Xy-Palvelut) 2013 Patteriverkosto tasapainotettu, parvekekaiteet maalattu sekä autohallinseinä maalattu 2012 Talon kaikki ikkunat ja parvekeovet uusittu Tiivituotteilla 2008 Soneran valokuituyhteys taloon 2007 Käyttövesiputkien-, viemäreiden-, kylpyhuoneiden-, tietoliikenne- sekä sähkönousujohtojen uusiminen. Lisäksi pesutupa ja saunaosasto kunnostettiin 2003 Ilmanvaihtokanavien nuohous 2001 Pihakansi 1997 Lämmönsiirtimen ja venttiilien uusiminen 1994 Julkisivu 1990 Katto

Velaton hinta
318 000 €
Myyntihinta
312 093,82 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 944,44 € / m²
Velkaosuus
5 906,18 €

Vastikkeet

Hoitovastike
486 € / kk
Pääomavastike
91,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
577,80 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hallitukselle on myönnetty valtuudet kerätä kahden kuukauden ylimääräinen vastike tarvittaessa.
Taloyhtiöllä luottolimiittitili 20 000€

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Muut kustannukset
Muut maksut: Saunamaksu 10€/kk Pesutupa 7€/päivä Autohallipaikka 50€/kk Autohallip.ulkop. 80€/kk Autopistokepaikka 25€/kk

Rakennusvuosi
1955
Huoneistojen lukumäärä
30
Liiketilojen pinta-ala
185 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
5
Energialuokka
E2018 Energiatodistus voimassa 9.10.2034 asti.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
1 291 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Manser Oy
Isännöinti
Lahden Isännöitsijätoimisto Oy Vesijärvenkatu 26, 15140 Lahti Mari Saarela 050 431 8405 mari.saarela@lit.fi

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 30.
Yhteiset tilat
talopesula, kuivaushuone, mankeli, vinttikomero, kellarikomero. Taloyhtiössä muuta: DNA 25 M internetyhteys, oma kaapelimodeemi ja sopimus vaaditaan.
Muut tilat
Ruokailutilassa on alkuperäinen astia-/baarikaappi. Olohuoneessa on kiinteä kirjahylly. Kirjahylly ja baarikaappi on alkuperäisiä ja tiikkiä.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: parketti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: tapetti. Makuuhuoneessa: tapetti.