48 000 €44 m²

Eteläinen Liipolankatu 12 C, Liipola, Lahti2h,k,kph/wc,vh,p

Velaton hinta
48 000 €
Hoitovastike
215,60 € / kk
Asuinpinta-ala
44 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 6
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Liipola
Kaupunki
Lahti

Valoisa kaksio Liipolasta

Tämä hyväkuntoinen asunto sijaitsee rauhallisella alueella, mutta silti lähellä palveluita. Asunto on 44 neliön kokoinen ja se sijaitsee hissillisessä talossa toisessa kerroksessa.

Asunnon keittiö on varustettu nykyaikaisin laittein, kuten jääkaappi-pakastin ja astianpesukone. Olohuoneen ja makuuhuoneen lattiat ovat laminaattia, mikä tuo tiloihin modernia ilmettä. Kylpyhuone on laatoitettu ja sieltä löytyy pesukoneliitäntä.

Parveke tarjoaa lisätilaa ja mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta sekä erillinen vaatehuone tuo mukavasti säilytystilaa asuntoon.

Liikenneyhteydet ovat erinomaiset: bussipysäkki, juna-asema ja taksiasema ovat lähellä, ja autolla pääsee sujuvasti liikkeelle.

Koulut ja päiväkodit ovat kävelymatkan päässä, ja päivittäistavarakaupat löytyvät läheltä. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan!

Ota yhteyttä ja tehdään yhdessä onnistunut asuntokauppa! Axel Honkanen Remax Masto 0458015855

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Liipola
Kohdenumero
80501699
Kerros
2 / 6
Asuinpinta-ala
44 m²
Tontin pinta-ala
7 246,9 m²
Kokonaispinta-ala
44 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph/wc,vh,p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni ja astianpesukone. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, pesuallas, bidee-suihku, peilikaappi ja suihkuseinä.
Säilytystilat
Kaapistot, vaatehuone ja häkkivarasto
Tulevat remontit
2025-2029: Pihan asfaltoinnin ja saadevesikaatojen suunnittelu sekä etupihan kunnostus 2025-2029: Hissien modernisointi/uusiminen tehdyn kuntoarvion perusteella. Käyttötarkoituksen muutos entisille talouskellaritiloille 2025-2029: Pohjaviemärin sukitus
Tehdyt remontit
2025: Palovaroittimet yhtiöv vastuulle 2024: IV-Poistokoneiden uusinta EC säätöisiin, IV-järjestelmän tasapainotus ja nuohous 2022: Parvekelasien huolto, Lukituksen uusinta: iLOQ lukitus 2020: Perusmuurin ja pohjakerroksen parvekepielien saneeraus 2017: Talouskellarin purkaminen 2013-2014: Julkisivu-, parveke-, parvekeovi- ja ikkunasaneeraus 2004-2005: Käyttövesi- ja viemäriputkiston sekä kylpyhuoneiden saneeraus
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-020-0113-0003
Postitoimipaikka
Lahti
Tietoliikennepalvelut
DNA, Laajakaista

Hinta

Velaton hinta
48 000 €
Myyntihinta
46 566,31 €
Neliöhinta
1 090,91 € / m²
Velkaosuus
1 433,69 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
215,60 € / kk
Pääomavastike
22,88 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
238,48 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kertamaksu
Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Liipolankallio
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 350 400 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
50
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 24.05.2029
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
7 246,9 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy, Eva Sihvonen, eva.sihvonen@kontuoy.fi, 0104118188
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, taksitolppa lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvä kulkuyhteys

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: 16 autotallia, 38 ulkopaikkaa, 2 kappaletta osakepaikkoja
Yhteiset tilat
Uima-allas, väestönsuoja, pesutupa, varasto/toimitila, säilytysvarasto, talopesula ja urheiluvälinevarasto