39 000 €54,5 m²

Mäklöörinkatu 3 B, Mukkula, Lahti2h,k,kph,vh,p

Velaton hinta
39 000 €
Hoitovastike
196,20 € / kk
Asuinpinta-ala
54,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 7
Rakennusvuosi
1967
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mukkula
Kaupunki
Lahti

Hissitalon hyväpohjainen kaksio Mukkulassa!

Etsitkö kotia luonnon ja hyvien kulukyhteyksien ääreltä? Tässä se on!

Hissitalon kolmannen kerroksen remontoitava kaksio odottaa uutta omistajaansa. Tässä kodissa on hyvä pohjaratkaisu: tilava eteinen, makuuhuone ja suuri olohuone josta on käynti lasitetulle parvekkeelle metsäisin näkymin. Keittiö antaa mahdollisuuden tehdä siitä esimerkiksi moderni L-mallinen keittiö, vaatehuone tarjoaa lisää säilytystilaa ja laatoitettu kylpyhuone ei vielä kaipaa remonttia.

Taloyhtiössä on tehty suuria remontteja mm. käyttövesiputket ja viemärit, uusittu kylpyhuoneet, tehty julkisivukorjauksia, hissit, ym. Yhtiö on hyvin hoidettu ja kattavasti huollettu.

Päivittäiset palvelut ovat kävelymatkan etäisyydellä, samoin koulut ja päiväkodit. Lahden Kampus ja Holman Prisma sijaitsevat noin 2 km etäisyydellä. Lahden keskustaan matkaa kertyy noin 5 km. Julkiset liikenneyhteydet ovat erinomaiset.

Esittelen tätä kotia vain kiireettömin yksityisnäytöin, varaa oma esittelyaikasi nopeasti!

Lisätiedot ja esittelypyynnöt: Pihla Hiltunen Kiinteistönvälittäjä, LKV, LVV, KiAT 040-4108284 pihla.hiltunen@remax.fi

Tervetuloa tutustumaan uuteen kotiisi tai sijoitusasuntoosi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Mäklöörinkatu 3 B, 15240 Lahti
Kaupunginosa
Mukkula
Kohdenumero
80499014
Kerros
3 / 7
Asuinpinta-ala
54,5 m²
Tontin pinta-ala
8 358 m²
Kokonaispinta-ala
54,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen ja yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph,vh,p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneisto kaipaa pinteremonttia seinien, keittiön ja lattioiden osalta.
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Remonttia kaipaavassa keittiössä kaapistot, sähköliesi, liesituuletin ja jääkaappipakastin. Kodinkoneiden toimintakunnosta ei ole tietoa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Laatoitetussa kylpyhuoneessa on suihku, suihkuseinä, wc-istuin, allas, peilikaappi ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero
Tulevat remontit
Taloyhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys: Piha: päällysteiden korjaus, aluevarusteiden huolto, puuston ja pensaiden harvennus Julkisivut: ikkunapellit, rapautuvat tiilet Ikkunat ja ulko-ovet: ulko-ovien kunnossapitokorjauksia Katto: bitumikermikatteiden uusiminen, tarjoukset + vesikourut/syöksytorvet Yleiset tilat: porraskäytävien huoltomaalaus, talouskylmiöiden laitteiston uusinta Ilmamvaihto: puhdistus Sähkö-ja tietojärjestelmät: nousujohdot/maadoitus, sähkökalusteet, sähköautolataus Normaaleja vuosikorjauksia 2025-2029
Tehdyt remontit
Talojen vesikattojen pintamateriaalien uusiminen, räystäspellit ja räystäskourut 1994 Molempien saunaosastojen löylyhuoneiden peruskorjaus 1995 Hissikorjauksia 1996 Viemäreiden puhdistus 1997 Ulkoseinäpintojen tasossa olevat ikkunat uusittu 1998 Jäteasema, lukituksen uusinta 1999 Käyttövesi- ja viemäriputkisto saneerauksen suunnittelu 2003-2004 Käyttövesi- ja viemäriputkiston saneeraus, ryhmäkeskukset huoneistot 2005-06 Kylpyhuoneiden saneeraus 2005-06 Hissien saneeraus 2007 Lämmitystolppien saneeraus 2008 Parvekeikkunoiden/ovien uusiminen+ seinärakenteiden lämmöneristys ja levytys 2009 Ulko-ovien uusinta 2011 Parveke saneeraus 2013-14 lV-nuohous/säätö 2015 Tonttiviemäri kuvaus 2016 Tonttivesijohdon uusiminen 2015 Tonttiviemärin uusiminen 2017 Kylmiöiden kuntotutkimus, palovaroitinjärjestelmän vaihto, kaukolämpöventtiilien moottorit, summeritaulujen uusiminen, salaoja- ja pihaputkistojen huuhtelu 2018 Vesimittareiden jälkiasennus huoneistoihin ja pesutupaan 2019 Hissien hälfispuhelimien päivitys 2021 Yleistentilojen valaistus muutos 2022 Palovaroittimien uusinta, 4G hälytyspuhelimien asennus hisseihin 2023 Saunatilojen ja pesutupa siliconien uusinta, ulko- ja yleistentilojen ovien lukituksen muutos, (sähkölukot), ikkunatiivisteiden vaihto (ei parvekelinja) 2024
Kiinteistötunnus
398-007-7118-0005-9
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
39 000 €
Myyntihinta
30 770,09 €
Neliöhinta
715,60 € / m²
Velkaosuus
8 229,91 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
196,20 € / kk
Pääomavastike
103,55 € / kk
Korjausvastike
54,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
354,25 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 35 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Vesiennakko 35€/hlö/kk, tasaus kylmä vesi 5,10/€/m3 ja lämmin vesi 19,21/€/m3, saunamaksu joka toinen viikko 5€/kk, pakastinsähkö 5€/kk, vesivastiketasaus osakkaan pyynnöstä 15,19€, autotallivuokra 30€/kk.
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Naavakaira
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 625 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1967
Huoneistojen lukumäärä
59
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1967
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.04.2029
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
8 358 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Oy, Juha Piispanen, juha.piispanen@kontuoy.fi, 0104118126
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Kuntotutkimus
Kuntotutkimus tehty: 22.11.2021
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.05.2030
Tontin vuokra
14 026,50 € / vuosi
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle