119 000 €61 m²

Kiveriönkatu 3 A, Paavola, Lahti2h, k, kph, vh, lasit.p

Velaton hinta
119 000 €
Hoitovastike
301,95 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
5 / 5
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Paavola
Kaupunki
Lahti

Paavolan rauhallisella alueella, lähellä Lahden keskustaa, odottaa valoisa kaksio uutta omistajaa. Tämä ylimmän kerroksen asunto tarjoaa upeat näkymät ja runsaasti luonnonvaloa suurten ikkunoiden ansiosta. Asunto on hyvässä kunnossa ja sen kylpyhuone on remontoitu vuonna 2020, mikä lisää asumismukavuutta.

Keittiö on varusteltu nykyaikaisilla laitteilla, ja laminaattilattiat tuovat yhtenäistä ilmettä koko asuntoon. Makuuhuoneessa on tilavat vaatekaapistot, ja asunnossa on myös parveke, jossa voi nauttia aurinkoisista päivistä.

Asunto Oy Rauhanportti tarjoaa asukkailleen monipuoliset yhteiset tilat, kuten saunan, pesutuvan ja urheiluvälinevaraston. Yhtiössä on tehty säännöllisesti remontteja, mikä takaa talon hyvän kunnon myös tulevaisuudessa. Tulevat suunnitelmat, kuten aurinkoenergian hyödyntämisen selvittäminen, osoittavat taloyhtiön panostavan kestävään kehitykseen.

Kiveriönkatu 3:n sijainti tarjoaa erinomaiset liikenneyhteydet ja palvelut ovat käden ulottuvilla. Tämä koti sopii erinomaisesti niin yksinasujalle kuin pariskunnallekin, jotka arvostavat rauhallista ympäristöä ja hyviä kulkuyhteyksiä. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

Esittelemme tätä kotia yksityisnäytöin, joten varaa oma esittelyaikasi, niin mennään yhdessä paikan päälle ihastumaan!

Esittelyt ja lisätiedot:

Minna Ikonen 040 529 1855, myös Whats App minna.ikonen@remax.fi tai Annika Suoniemi 0405055999, myös Whats App annika.suoniemi@remax.fi

Haaveissa asunnonvaihto, mutta oma koti vielä myymättä? Pyydä meidät maksuttomalle arviokäynnille ja tehdään yhdessä asuntohaaveistanne totta!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kiveriönkatu 3 A, 15140 Lahti
Kaupunginosa
Paavola
Kohdenumero
80500385
Kerros
5 / 5
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
1 662,1 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh, lasit.p
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiö remontoitu vuonna 2020.
Materiaalit: lattia: laminaatti, seinät: maali/tapetti
Varustus: Hana, allas, astianpesukone, liesitaso, uuni, liesituuletin, jääkaappi/pakastin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2020:
Materiaalit: lattia:laatta, seinät:kaakeli
Varustus: suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, allas-/allaskaappi, peilikaappi, bidee-suihku, wc-istuin.
Tulevat remontit
Hallituksen esitys kunnossapitotarveselvityksestä: Aurinkoenergian hyödyntämisen selvittäminen kiinteistöön. Katon kuntotutkimus.
Tehdyt remontit
2000-2001 Sauna- ja pesutupaosaston käyttövesiputkisto uusittu. 2004-2005 Ulkoikkunoiden ja parvekkeiden maalaus. 2005 Ikkunoiden välipaneelit vaihdettu peltikaseteiksi. 2006 Lämmönjakokeskus uusittu. 2008 Lämpö- ja vesijohtojen tuloputket rakennukseen uusittu. 2012 Ilmastointi nuohottu. Hissin köydet uusittu. 2014 Saunan panelointi uusittu. 2015 Julkisivu-, ikkuna ja parvekeremontti (LHE-Rakennus). Lukituksen uusinta (Avain-Expert) Jätekatoksen verkotus ja ovi (Metalfix Oy) 2016 Sisäpihan asfaltti ja vesieristyksen kunnostus (Lemminkäinen) 2017 Katon huolto (Kattotutka) 2018 Saunaosaston uusinta, sisältäen kaikki putkistot. 2020 Linjasaneeraus ja LTO-laitteen asennus, IV-hormien nuohous, kylpyhuonesaneeraukset 2023 Jätekatoksen lumiesteiden lisääminen, Ulko-ovien sähköinen oven avaus, Kadunpuoleisen sisäänkäynnin asfaltoinnin uusiminen. 2024 Autotallin ovien uusiminen.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Asiakirjat ja dokumentit: Isännöitsijäntodistus 02.04.2026, energiatodistus, yhtiöjärjestys, talousarvio 2025, kunnossapitotarveselvitys, tilinpäätös 2024, huoneistorekisteriote. Autopaikkasäännöt.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
398-5-5110-4
Postitoimipaikka
Lahti

Hinta

Velaton hinta
119 000 €
Myyntihinta
91 579,19 €
Neliöhinta
1 950,82 € / m²
Velkaosuus
27 420,81 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
301,95 € / kk
Pääomavastike
362,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
664,20 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
21 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autotallivuokra isompi: 51€/kk Saunamaksu 2/kk: 5€/kk Autotallivuokra pieni: 45€/kk Vuokra pukuhuone: 60€/kk Autopaikkamaksu/ulkopuoliset: 25€/kk
Autopaikan kustannukset
13 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Rauhanportti
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 860 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
25
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 26.09.2030
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 662,1 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Lahden Isännöitsijäntoimisto Oy, Lassi Laitinen, lassi.laitinen@lit.fi

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Yhtiökokouksessa 28.6.2022 hyväksytty ja vahvistettu autopaikkasäännöt, liite.
Yhteiset tilat
Kellarikomero, kuivaushuone, pesutupa, kaapeli-tv, väestönsuoja ja urheiluvälinevarasto